Reklama

Policja

Ponad 2,5 tys. kamer nasobnych dla Policji jeszcze w tym roku

Fot. kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Fot. kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Kamery, mocowane na mundurach funkcjonariuszy, zaczynają na stałe wpisywać się w pracę polskiej Policji. Znajduje to odbicie w kolejnych zakupach tego rodzaju wyposażenia, stąd nie może zaskakiwać rozpisanie nowego przetargu właśnie na kamery nasobne. W sumie w puli przetargowej znaleźć się może ponad 2,5 tys. sztuk kamer bez wyświetlacza wraz z niezbędnym systemem informatycznym, pozwalającym na wykorzystywanie zgromadzonego materiału audio i wideo.

Policja zamierza zakupić 2133 kamer nasobnych bez wyświetlacza dla swoich funkcjonariuszy, jednakże zamówienie może zostać zwiększone o kolejnych 495 sztuk w przypadku skorzystania z prawa opcji. Oprócz samych kamer, zamówienie zakłada pozyskanie systemu pozwalającego na wykorzystanie zebranego materiału audio i wideo. Chodzi o możliwość zarządzania i zdalnego przeglądania materiałów zarejestrowanych przez kamery, w poszczególnych lokalizacjach, gdzie będą one wykorzystywane. Policja dąży do tego, aby taki system był zbudowany w oparciu o architekturę klient-serwer, obsługujący od 1 do 250 kamer w jednej lokalizacji. Co więcej, system ma zapewnić gromadzenie zarejestrowanego materiału audio i wideo przez okres minimum 60 dni. Oczywiście mowa w tym przypadku o minimalnych możliwościach tego rodzaju wyposażenia. Kamery mają trafić do 53 lokalizacji na terenie całego państwa.

Nowe kamery nasobne wraz z systemami do ich obsługi mogą trafić do policjantów w terminie do 4 listopada bieżącego roku, przy założeniu, iż sam przetarg zakończy się wyborem dostawcy. Zaś zainteresowanych oraz ich oferty mamy poznać już 9 sierpnia, kiedy to nastąpi publiczne otwarcie złożonych w przetargu ofert.

Policja zamierza ocenić zaoferowane systemy kamer oraz narzędzia do obsługi danych zgodnie z kryterium ceny (60 proc.), ale też długości okresu udzielonej gwarancji (10 proc.), zaproponowanego terminu realizacji zamówienia (10 proc.) oraz poprzez ocenę usprawnień technicznych (20 proc.). W zakresie tego ostatniego kryterium mowa jest o wytrzymałości baterii i tutaj najwyżej będą oceniane te kamery nasobne, które mogą funkcjonować 12 godzin lub więcej. Pojawia się również kwestia mocowań do mundurów, gdzie punkty będą przyznawane za zastosowanie rozwiązań gwarantujących trzy mocowania. Jeśli zaś chodzi o termin realizacji, to dodatkowe punkty można uzyskać jeśli dostarczy się kamery do 28 października, a najwięcej, gdy dostawy zostaną zrealizowane do 21 października - oczywiście bieżącego roku.

Jeśli chodzi o parametry techniczne, to kamery nasobne mają mieć trzy stany pracy, tj. wyłączona, tryb buforowania, a więc zapis w pętli oraz nagrywanie ciągłe. Mają one pozwalać na nagrywanie w jakości co najmniej 1080p25 z możliwością zmiany rozdzielczości na 720p25 lub 720p30. Pamięć wewnętrzna ma pozwalać na minimum 10-godzinne nagrywanie, w jakości 720p25 lub 720p30 lub minimum 8-godzinne nagrywanie w jakości 1080p25. Kamery nasobne mają być przystosowane do nagrywania w warunkach słabego oświetlenia, z zachowaniem parametrów porównywalnych do ludzkiego oka. Wszelkie nagrania mają być szyfrowane, a zarejestrowanych plików na kamerze nie będzie można odtworzyć na komputerze bez dedykowanego oprogramowania.

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama