Reklama

Policja

Policyjne walki dronów? KGP inwestuje w system przechwytywania bezzałogowców

fot. policja.pl
fot. policja.pl

Policja chce pozyskać nowe systemy antydronowe, w celu uzyskania możliwości przechwytywania oraz potencjalnej neutralizacji dronów do 5 kg. Planowane systemy antydronowe mają być oparte na zasadzie działania – „dron vs dron”, a ich rdzeń mają stanowić bezzałogowe statki powietrzne pionowego startu i lądowania (wielowirnikowce) o masie startowej do 25 kg.

Ogłoszony został przetarg na dostawę systemu antydronowego dla Policji. Funkcjonariusze mają w przyszłości, na bazie pozyskanych w nim rozwiązań technologicznych, mieć zdolność do neutralizacji małych bezzałogowych statków powietrznych (bsp). Realizacja zamówienia ma nastąpić do trzech miesięcy od dnia podpisania przez Policję umowy z konkretnym dostawcą, a potencjalnych wykonawców mamy poznać już do 19 czerwca. Ostateczny wybór zostanie dokonany z grupy maksymalnie pięciu ofert.

Policja zamierza pozyskać systemy antydronowe oparte na zasadzie działania – „dron vs dron”. Chodzi więc o zakup bsp pionowego startu i lądowania (wielowirnikowce) o masie startowej do 25 kg. Policyjne drony mają mieć co najmniej cztery ramiona z czterema zespołami napędowymi. Ich czas lotu został ustalony na minimum 30 minut z pełnym wyposażeniem. W specyfikacji technicznej wskazano, że kontroler lotu ma być wyposażony minimum w zdublowane IMU (inercyjne jednostki pomiarowe), barometr oraz magnetometr. Jednak, z racji zadań, najważniejszą rolę ma pełnić moduł umożliwiający przechwycenie oraz mechaniczną neutralizację innych dronów o masie do 5 kg.

Żeby go użyć, policyjne bsp będą posiadać wizyjny system wsparcia operatora pozwalający na namierzenie, a także możliwość zautomatyzowanego przechwycenia obcego bsp. System antydronowy, poszukiwany przez Policję ma mieć również możliwość sprowadzenia przechwyconego drona w wybrane miejsce. Nie dopuszcza się przy tym rozwiązań technicznych opartych o wykorzystanie stale rozłożonych, podczas całego lotu, przeszkód w postaci sieci, linek, itp. elementów.

Policjanci zakładają przy tym, że nowy system antydronowy ma być zdolny do działania w warunkach pogodowych występujących w Polsce przez cały rok kalendarzowy. Zakup ma być wsparty przez Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego UE w ramach projektu „bezgraniczne bezpieczeństwo”. W trakcie oceny zgłoszonych ofert kluczowym elementem będzie cena (60 proc.), ale też czas lotu z pełnym wyposażeniem (10 proc.), sprawność działania w warunkach nocnych (20 proc.), czy transmisja obrazu w jakości HD 720p lub wyższej (10 proc.).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze