Reklama

Policja

Policyjna kwatera „bez ograniczeń” coraz bliżej. Sejm za zmianami w ustawie o Policji

fot. D. Mikołajczyk
fot. D. Mikołajczyk

Projekt nowelizacji ustawy o Policji pojawił się w Sejmie na początku listopada. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych proponowała zmiany zasadach finansowania przez Policję kosztów zakwaterowania policjanta przeniesionego do służby w innej miejscowości. Wczoraj, posłowie niemal jednogłośnie przegłosowali nowelizację. Teraz ustawa trafi do Senatu. Ekspresowy tryb uchwalania zmian, pozwala sądzić, że nowe przepisy wejdą w życie już niebawem.

W Polskiej Policji jest ponad 103 tys. mundurowych etatów. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że pod koniec listopada wolnych stanowisk było nawet ponad 5 tys. Funkcjonariuszy brakuje w całej Polsce, więc kierownictwo Policji stara się „łatać” te braki wszelkimi dostępnymi metodami. Jedną z nich, jest przeniesienie policjanta z urzędu do pełnienia służby w innym mieście. Powodów takiej decyzji może być oczywiście wiele, od konieczności wykorzystania wyjątkowych umiejętności policjanta w innym miejscu, po zapewnienie ciągłości funkcjonowania jednostek Policji w związku z utrzymującymi się wakatami. Do tej pory przeniesiony funkcjonariusz mógł otrzymać kwaterę na nie dłużej niż dwa lata. Znowelizowana właśnie ustawa likwiduje ten okres, co oznacza że dopóki policjant pełnić będzie służbę w innym mieście, dopóty korzystać będzie z przyznanego mu mieszkania.

Krótko, ale treściwie

Nowelizacja ustawy o Policji, mimo że zajmuje niecałą stronę, obejmować będzie potencjalnie tysiące funkcjonariuszy. Zmiana dotyczy art. 96 ust. 4. Przepis ten, w obecnym brzmieniu zakłada, że „koszty zakwaterowania pokrywane są ze środków budżetowych Policji, nie dłużej niż przez 2 lata od dnia przydzielenia tymczasowej kwatery”. Zgodnie z przyjętą nowelizacją, art. 96 ust. 4 otrzymał brzmienie: „Policjantowi przeniesionemu z urzędu do służby w innej miejscowości, który w poprzednim miejscu pełnienia służby nie zwolnił zajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu, o którym mowa w ust. 1, można przydzielić tymczasową kwaterę według przysługujących norm, bez uwzględnienia zamieszkałych z nim członków rodziny. Koszty zakwaterowania pokrywane są ze środków budżetowych Policji”.

Zmiany w ustawie o Policji, co zdarza się w ostatnim czasie dość rzadko, zyskały poparcie niemal wszystkich posłów. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 427 z 429 obecnych.

Po co te zmiany? 

Jak otwarcie przyznają twórcy noweli, chodzi m.in. o  obsadzanie „wakujących stanowisk”. Nowa regulacja umożliwi „kierowanie policjantów do wykonywania zadań w innych jednostkach organizacyjnych Policji, w zależności od aktualnej fluktuacji kadr, zapewniając jednocześnie odpowiednie wykorzystanie potencjału osobowego”. Przypomnijmy, że Policja nadal zmaga się ze sporą liczbą wolnych etatów. Są oczywiście takie garnizony jak świętokrzyski, gdzie wakatów prawie nie ma, ale w skali całego kraju jest to jednak wciąż rzadkość. Z danych KGP wynika, że w tym roku na 15 tys. chętnych do służby odrzuconych zostało aż 11 tys. To właśnie liczby najlepiej pokazują skalę problemów z doborem kadr w Policji.

Teraz ustawa trafi do Senatu, ale biorąc pod uwagę ekspresowe tempo procedowania nowelizacji w Sejmie, można przypuszczać, ze równie szybko „przejdzie” ona przez Senat i biurko Prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od daty ich ogłoszenia.

DM

Reklama

Komentarze (4)

  1. Ghju

    Zmiana wprowadzona dla komendantow, a nie zwyklych policjantow. To komendantow rzuca sie po roznych miejscowosciach i tylko oni na tym bedą korzystac. Zarabiają na prawde b duze pieniadze i uwazam ze stać ich na wynajem pokoju czy tez mieszkania. Ale coz, mozna sobie pogadac.

  2. ed

    I nie zapomnijcie o L4 100%, wcześniejszych wysokich emeryturach, braku odpowiedzialności za masowe zachorowania by mogli bronić Art. 32 konstytucji o równości wobec prawa.

  3. An

    A kwatery będą w porozumieniu z miastem, gdzie się będzie zatrzymywać najwięcej przestępców i interweniować. Pewnie idealne miejsce dla rodziny z dziećmi. Wątpię by to wyglądało jak w WP

  4. Taka prawda !

    Ale o co chodzi ? Przez 9 lat dojeżdżałem do miejscowości pobliskich w celu pełnienia służby i doikładałem ze swojego do paliwa i amortyzacji samochodu i brak mieszkania służbowego. Znalazłęm innych chętnych do podwózki i też dopłacałem bo mało jeszcze było aby pokryć koszty samochodu. KWP w Bydgoszczy nie płaciła więc pozwałem ich i wygrałem prawie 14 tysięcy za 3 lata dojazdów bo tak mnie orżnęli twierdząc, że mi się nie należy. Policjanci nie bójcie się swoich "przełożonych" bo jeżeli Oni nie płacą to znaczy, iż działają wbrew przepisom prawa, a więc nie dopełniają swoich obowiązków służbowych - art. 231 kk i wszystko w tym temacie !

Reklama