Policja
Policja: więcej kontroli, to mniej pijanych kierowców
Zwiększone kontrole trzeźwości przyczyniają się do mniejszej liczby wypadków z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu. W tym roku jest ich o 123 mniej niż w 2023 roku.
Jak pokazują statystyki w ciągu ośmiu miesięcy 2024 roku na drogach doszło do 805 wypadków z udziałem nietrzeźwych, a życie straciło 100 osób. Porównując to z danymi z poprzedniego roku widać tendencję spadkową. Wtedy ofiar śmiertelnych w 928 wypadkach było aż o 56 więcej. Liczba osób rannych - porównując to z danymi w roku 2023 - spadła o 69. Poszkodowanych wypadkach, w których kierującym była osoba pod wpływem alkoholu, było w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 roku 1037.
W tym roku, jak podała Komenda Główna Policji, wypadki drogowe, których sprawcami były osoby nietrzeźwe, stanowią 6,1 proc. wszystkich wypadków spowodowanych z winy kierującego.
Czytaj też
Spadające słupki w statystykach wcale nie oznaczają, że mniej kierowców decyduje się na jazdę na „podwójnym gazie”. Policyjne kontrole doprowadziły do przebadania ponad 10,3 milionów kierowców i jak podaje Komenda Główna Policji w zatrzymano ponad 60 tysięcy osób. Należy jednak zaznaczyć, że w poprzednim roku, w analogicznym okresie, takich przypadków było ponad 2500 więcej.
Przypomnijmy, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 5 lat.
W sytuacji, kiedy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym spowoduje wypadek, kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do 20 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów może zostać orzeczony dożywotnio.
Tomek2223
Te liczby to statystyka, której podobno nie ma