Policja
Policja u progu zmian? Siemoniak: rozmawiajmy o tym, jak poprawiać sytuację
W najbliższy piątek zasiadamy do rozmów ze związkowcami - poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Rozmowy toczyć się będą w ramach powołanego niedawno zespołu, którego zadaniem jest „wypracowanie rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy, które w efekcie przyczynią się do pozyskania kandydatów do służby, jak również zachęcą funkcjonariuszy do pozostania w służbie”.
We wtorek portal wyborcza.pl poinformował o tym, że policjanci planują zaostrzenie protestu i masowo wziąć zwolnienia lekarskie m.in. w czasie 11 listopada, kiedy przez Warszawę przechodzi Marsz Niepodległości. Akcja pod kryptonimem „Lucyna” ma mieć miejsce między 30 października a 12 listopada. „Ta sytuacja to element działania w jednym ze związków zawodowych, gdzie dochodzi do rywalizacji. Z innymi związkami zawodowymi siadamy do rozmów w najbliższy piątek” - zapowiedział we wtorek w TVN24 szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Czytaj też
Szef MSWiA ocenił, że podwyżki dla mundurowych, które wynikały z podwyżek dla całej sfery budżetowej były wysokie, choć - jak zaznaczył - chciałby, żeby funkcjonariusze Policji i innych służb zarabiali jak najwięcej. „Mamy dodatkowe środki na Policję w budżecie na rok 2025, dodatkowy miliard, i jesteśmy gotowi ze związkami zawodowymi - odpowiedzialnymi - siadać i rozmawiać. Będziemy rozmawiali z komendantem głównym, ze wszystkimi przedstawicielami, także i tymi, którzy próbują protestować, że to jest fatalna droga” - powiedział.
Rozmawiajmy o tym, jak poprawiać sytuację w Policji, bo to nie tylko kwestia wynagrodzeń, kwestia dodatków mieszkaniowych, różnych działań, które chcemy podjąć na rzecz policjantów.
Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, "Kropka nad i" - 22.10.2024
Czytaj też
Przypomnijmy, w resorcie spraw wewnętrznych i administracji powołano zespół, którego zadaniem jest „wypracowanie rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy, które w efekcie przyczynią się do pozyskania kandydatów do służby, jak również zachęcą funkcjonariuszy do pozostania w służbie”. W jego skład wejdą przedstawiciele MSWiA, KGP, SG, PSP, SOP oraz związkowcy z NSZZ Policjantów, Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, ZZS „Florian” i NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Zespół zając ma się kwestiami uposażeń, nową siatką płac, programem modernizacji, a także świadczeniami mieszkaniowymi oraz resortową służbę zdrowia.
Jak poinformowali związkowcy z NSZZ Policjantów, podczas narady kadry kierowniczej Policji – która odbyła się 18 października – „omawiając zagadnienia, dla których Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał wspólny Zespół, zarówno Komendant Główny, jak i Dyrektor Departamentu zwrócili uwagę na istotną rolę systemowego wzrostu dodatków służbowych i funkcyjnych („progresji”) w naprawie struktury policyjnych uposażeń”.
Czytaj też
Mariusz Cichomski, zastępca dyrektora Departament Porządku Publicznego MSWiA, miał podkreślić, że obecny system uposażeń budzi wiele zastrzeżeń, ponieważ jego reformowanie odbywało się na zasadzie doraźności (łatania dziur). „Taki system powinien być przejrzysty i przewidywalny dla policjantów. Jest to bowiem podstawowy warunek motywacyjnej funkcji uposażeń, gdzie nowa siatka płac wraz z komponentem tzw. progresji, której domaga się strona społeczna, mogą wnieść pozytywną zmianę” – czytamy w komunikacie związkowców.
Tomek2223
Ratunkiem dla sytuacji kadrowej w Sw , SG i Policji jest wprowadzenie dodatku mieszkaniowego takiego jak ma wojsko albo SOP.
Tomek2223
POLICJANCI codziennie przeprowadzają ponad 15 tys. interwencji, a są dni, że jest ich grubo ponad 20 tys. w ostatnich 33 latach w służbie zginęło 127 funkcjonariuszy, a kolejnych 100 zmarło wskutek obrażeń doznanych w służbie. Żadna służba w Polsce nie dała takiej daniny krwi.
Tomek2223
Policja,Wojsko ,SW,SG i Ratownicy Medyczni robią nawiększą robotę w tym kraju, w Psp nie brakuje ludzi do pracy,W Psp powinni robić za najniższą krajową i tak by byli chętni bo robią 7 razy w mies. Po 24h w nocy legalne spanie do tego dorabiają zabierając prace innym,w robocie gotują obiadki i grają popołudniami w piłkę na terenie psp
user_1061959
Czemu tylko w policji? A gdzie reszta sfery budżetowej? Tam gdzie jest największe złodziejstwo i patologia.
Bolo1978
BRAWO KOLEDZY POLICJANCI zawsze zazdrościłem Wam Waszych związków. Potraficie się zjednoczyć i walczyć o swoje BRAWO. Służę w SW o nas nikt nie walczy bo kto to ma robić emeryci wspominający czasy jak to sie jeździło Lublinami. U nas to tylko zlodzieją dają a funkcjonariuszy dojeżdżać karać przeglądać kamery potrafią i wytykają jakieś dziwne niedociągnięcia. Pozdrawiam Policjantow