Reklama

Policja

Policja gotowa na grudniowe nagrody

Fot. Śląska Policja
Fot. Śląska Policja

Choć w tym roku fundusze nagród nie zostały powołane do życia, rząd w niedawnej nowelizacji ustaw okołobudżetowej postanowił stworzyć jednak instrument umożliwiający ich przyznanie. Formalnie mowa wprawdzie nie o nagrodach a o specjalnych dodatkach motywacyjnych, jednak de facto chodzi o dodatkowe środki, które trafić mogą m.in. na konta funkcjonariuszy służb mundurowych. Jak wynika z informacji przekazanych przez Komendę Główną Policji, funkcjonariusze tej formacji dodatkowe pieniądze otrzymają już 6 grudnia. Na każdy etat przypadać ma - jak wylicza KGP - przeciętnie ponad 4 tys. złotych, choć jak zaznaczono „średnia przypadająca na etat każdej z jednostek jest wielkością indywidualną”. 

"Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk w porozumieniu ze stroną związkową, doceniając ciężką i pełną wyrzeczeń służbę policjantów i pracowników polskiej Policji, podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych pieniędzy w formie nagród dla policjantów i pracowników Policji" - czytamy w komunikacie wydanym przez KGP. Jak dodano, wypłata dodatków jest możliwa dzięki nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2021 rok i zwiększeniu limitu wydatków Policji o 495 504 357 zł "z przeznaczeniem na dodatkowy fundusz motywacyjny w wysokości 6 proc. planowanych na rok 2021 wynagrodzeń osobowych i uposażeń".

Do policjantów, zgodnie z wyliczeniami KGP, trafić może ponad 420 mln złotych (420 623 000 zł), czyli 4 086 zł średnio na jeden etat. Czy oznacza to, że na nagrody w takiej wysokości liczyć mogą wszyscy mundurowi? Nie do końca. Jak zaznacza bowiem Komenda, "przyznany limit dla każdej z jednostek (oddzielnie dla KGP, CBŚP, BSWP, szkół Policji, KWP czy KPP/KMP/KRP) został naliczony w wysokości 6% limitu wydatków ujętego w pierwotnej ustawie budżetowej tej jednostki", co oznacza to, że "średnia przypadająca na etat każdej z jednostek jest wielkością indywidualną". 

Nie zostały narzucone żadne kryteria oceny policjantów i pracowników a nagrody będą przyznawane według propozycji dokonywanych przez przełożonych, którzy najlepiej znają dyspozycyjność i jakość zadań wykonywanych przez podległych im funkcjonariuszy i pracowników.

fragment komunikatu KGP

Nagrody mają trafić do policjantów jednorazowo 6 grudnia 2021 roku.

Przedłużony termin ważności

Rząd, jak się okazuje, wprowadzając do tegorocznej ustawy okołobudżetowej możliwość przyznania specjalnych dodatków motywacyjnych, przygotował się też na sytuację, w której wszystkich przyznanych w tym roku środków nie udałoby się wydać. Jak czytamy w piśmie udostępnionym przez Krajową Sekcję Służby Więziennej NSZZ Solidarność, którego autorem jest Ministerstwo Finansów, "środki z dodatkowego funduszu motywacyjnego, które nie będą wydatkowane w pełnej wysokości w 2021 roku będą mogły być wydatkowane na specjalne dodatki motywacyjne do 30 listopada 2022 roku". Resort finansów zaznacza też, że "szczegółowy podział niewykorzystanych środków będzie zamieszczony w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego". 

Ministerstwo przypomina również - co w części służb mundurowych już się stało lub właśnie się dzieje - że sposób i kryteria przyznawania specjalnych dodatków motywacyjnych trzeba wcześniej uzgodnić z zakładowymi organizacjami związkowymi. "Rekomenduję więc dołożenie wszelkiej staranności, aby na przedstawione propozycje sposobu i kryteriów przyznawania specjalnych dodatków motywacyjnych uzyskać zgodę zakładowych organizacji związkowych" – czytamy w datowanym na 29 października dokumencie, który trafił m.in. do MSWiA i resortu sprawiedliwości.

Wiele wskazuje na to, że końcówka roku 2021 i początek 2022 mogą się okazać dla sporej części funkcjonariuszy finansowo nie najgorsze. Oprócz dodatków, rząd obiecał bowiem, że od stycznia 2022 roku ruszy kolejny program modernizacji służb mundurowych  zarówno tych podległych MSWiA jak i Ministerstwu Sprawiedliwości  a w jego ramach wzrosnąć mają uposażenia. Choć odpowiednie dokumenty nie zostały jeszcze przyjęte przez rząd ani nie trafiły do Sejmu, to jeśli ministerstwom uda się nieco przyspieszyć uchwalenie ustaw jeszcze w tym roku nie jest  na dziś  niemożliwe. 

DM

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (42)

 1. Mietek

  Zgadzam się z Ada .Komenda Miejska Policji w Krakowie wydział Ruchu Drogowego na ul.Mogilskiej!!!Gdzie nasze premie??Prosimy o interwencję dziennikarzy i więcej komentarzy kto nie dostał

  1. Jskdjjd

   Gdańsk

 2. Falk

  Łódzkie, premii nie dostały osoby co byli na L4. Dzięki temu Ci do zostało w pracy dostali 6-7 tysięcy. Gdzie są media???? To jeden wielki jawny mobbing

 3. Sopelek

  Premii mają nie dostać nie zaszczepieni, czyli wychodzi że to główne kryterium przyznawania premii, żenada...

 4. ada

  Komenda Miejska Policji w Krakowie wydział Ruchu Drogowego na ul.Mogilskiej. Ci co w tym roku walczyli o podwyżki dla wszystkich w premi zostali pominięci.Reszta zgarnela od 3-8 tys.Wytycznymi była dyspozycyjność i ogólna praca.Wiec pytam przełożonych gdzie moje pieniądze?

 5. ada

  Komenda Miejska Policji w Krakowie wydział Ruchu Drogowego na ul.Mogilskiej ci co walczyli za wszystkich nie dostali ani grosza.Reszta zgarnela od 3 do 9 tys.Nadaje się to tylko na reportaż do TVN .W ogolnych wytycznych była dyspozycjnosc i ogólna praca.Wiec pytam gdzie moje pieniądze !!!

 6. nicol

  Bardzo proszę zająć się sprawą przyznawania premi świątecznych na Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie ul.Mogilska wydział Ruchu Drogowego.Wg ogólnych wytycznych policjant dyspozycyjny i osiagajacy wyniki otrzymuje pramie.W tym wydziale jest złamanie tych zasad .Policjanci którzy walczyli o podwyżki we wrześniu dla wszystkich zostali pominięci.Jest to niezgodne z wytycznymi.A ci co nic nie robią cały rok i bajeruja przełożonych czyli kabluja itp.zgarneli po 8 tys.To ma być sprawiedliwość !!! Więc pytam jeśli policjanci którzy wzięli w ciągu roku po 3,4 dni L4 i wywalcza podwyżki dla was wszystkich to zrzekniecie się tego wszystkiego !!

 7. Gladiator

  Policjanci którzy korzystali z urlopu rodzicielskiego po urodzeniu dziecka również zostaną pominięci. Tak rząd oraz przełożeni wspierają młodych rodziców. DZIEKUJEMY

 8. Emeryt

  U mnie duże KPP woj. Śląskie kasa podzielona byly grupy po:3,4 i 5 tyś. Nie dostali tylko ci co mieli ponad 90 dni l4 i oczywiście dyscyplinarki tylko nie wiem jaki okres był brany pod uwagę. Dostali prawie wszyscy.

  1. emeryt

   30.11 aktualizacja dostało mniej jak polowe i mniej jak połowa KWP cofnęło decyzje dzisiaj. Zwykły pies ma szczekać za pęto kiełbasy budy pilnować... Gwiazdorzy mają w tym ciężkim kryzysie dostać więcej kosztem biedniejszych pracowników. A później przyznawać sobie medale i odznaczenia. Ja kończę prace w tej kloace współczuje reszcie...

 9. Martyna

  Jak zawsze brzmi szczodrze i szlachetnie. W rzeczywistości ponownie policjanci zostaną przez "przełożonych " w obliczu prawa pookradani. Jak można dopuścić do sytuacji aby nie było nadzoru nad wydawaniem środków publicznych.

 10. Lucek

  Po tej informacji już dzisiaj widać że będzie jak zawsze gruba kasa w KGP,KWP i CBŚ a grosze w terenie KP i KPP, KMP . Taka jest polityka jeżeli chodzi o kasę w tej firmie jedni po 8 tyś. Inni po 800 złotych. Chyba już nigdy nic nie zmieni się w tej kwestii. Później jest jeszcze za imieniu że coś komuś nie pasuje.

  1. Max

   Fantazja poniosła kolegę, w naszym elitarnym CBŚ nagrody są niższe niż w niejednym KP

  2. Janek

   To po co siedzisz w cbśp? Nie rozumiem osób które czegoś chcą a potem żałują?

  3. Nikt

   Zmieniło się.. "u mnie komendant powiedział.. max 5 tysi..dotyczy też naczelników..I np dzielnicowy(ja nie) dostał 5..tyle co naczelnik(ja nie,)-5 tysi..można?..można!

 11. Tolek

  U nas w komisariacie nawet jak byłeś na zaleglym urlopie możesz nie dostać żadnej kasy

  1. Olo

   Dlatego kolego lepiej iść do MON. Tam i kasa większa i spokój.

  2. Nikt

   Nie..dlatego służyć w normalnej jednostce..mam to szczęście!

 12. Falk

  Łódzkie wszyscy co we wrześniu się rozchorowali prezentują niegodną postawę do naśladowania wiec nie dostają złamanego grosza. Wielkie dzięki 01 KWP

  1. Henryk

   Potwierdzam Walczyliśmy dla wszystkich sami sobie resztę dopiszcie

  2. Aa

   Z kąt takie info kiedy rozdzielali kasę

  3. W kuj pom jest taka sama sytuacja

 13. edi

  a czemu niby ci na granicy maja dostać więcej - a jak niektórzy z nich się opierdalali w swoich jednostkach pól roku i zostali wysłani za kara na granice to maja dostać więcej niż ci co zapierd.alali cały rok ? bez sensu !

 14. Anonim

  Premie dostanie nawet nie połowa bo ci co byli na L4 we wrześniu nic nie dostaną . Dno jakieś.

  1. Atam

   No ciekawe jakie będą kryteria?, byle ktoś nie wpadł na genialny pomysł żeby nie cofnąć się L4 do kilku lat wstecz hehe

  2. F-sz

   W ksp decyzja komendanta stołecznego że sprawdzają l-4 od wrzesnia 2020 do października 2021.

  3. Anonim

   Dokładnie. Ale wywalczone podwyżki każdy z chęcią przyjmie. Żenada i 100 metrow poniżej mułu

 15. Tolek

  Za tych na granicy my robimy ,!!!!

  1. Kierowca

   A oni robią za tych co muszą robić tu bo nie ma ich na granicy,czego nie rozumiesz?

 16. ciekawy

  Czy osoby będące na adaptacji zawodowej w OPP do 30 grudnia rownież mogą liczyć na grudniowe nagrody?

  1. Zoro

   A za co chciałbyś dostać nagrodę?

  2. Stary

   Za to że jest.

  3. Siwy

   Niebywałe .....

 17. O prawie emeryt!

  Co by nie było w przyszłym roku po równo 15 latach odchodzę. Mam dość tych statystyk i widzimisię przełożonych...choć mam dostać awans z p.o na 8 grupę.... nie chcę .Ludziska zastanówcie się co dla Was ważniejsze czy kasa czy godność?? Ja tymi tabelkami i statystykami nie mogę na siebie patrzeć.... Naprawdę lubiłem tą robotę...ale teraz? Nienawidzę jej.... Tak czy siak....powodzenia tym co się przyjęli w 2006...od roku nie wiem w jaką branżę iść...tyle roboty jest...;) POWODZENIA

  1. Emeryt

   Jak chcesz iść to idź nikt nie będzie płakał. Nie mydlij tylko oczu innym tekstami że wybierasz branże i jest tak dużo że nie wiesz gdzie iść albo że nie chcesz 8 grupy. Twój wpis to jedna wielka prowokacja. Koledzy nie słuchajcie tego wypalonego gościa. 15 lat to malutko jeszcze jak widać z wpisu zastępca dyżurnego. Napracował się i zmęczył. Ot całą jego historia.

  2. Olo

   Ale czego nie widzisz ,że robota w cywilu jest i to nie tylko u złego prywaciarza? Jak dzisiaj coś umiesz to bez problemu ją znajdziesz. A siedzieć i czekać nie wiadomo na co???

  3. EM Pragmatyk

   Może w dużych aglomeracjach praca jest, ale nie w małych miejscowościach lub w miastach do ok. 100 tys. Owszem potrzebują, ale głównie fizycznych z doświadczeniem lub fachowców kierunkowych. Bez doświadczenia - jako pracownik fizyczny za minimum lub do ochrony za minimum. Wiem co piszę, bo jestem na em-ce od kilku lat (prowadzę firmę) i wiem, jak trudno się jest wbić policjantowi w rynek pracy. Po prostu pracodawcy w większości przypadków mundurowych (mówię ogólnie o służbach) nie chcą, chyba że po znajomości - z polecenia. Z całym szacunkiem dla Kolegi, ale zapytam co po 15 latach Pan umie? - przesłuchiwać....?! W cywilu mundurowy na początku doświadcza wszechobecnego "hejtu", bo Obywatele nie lubią tego środowiska i trzeba pracować mocno i nagimnastykować się, żeby przywyknąć do całkiem innych reguł. Pozdrawiam wszystkich myślących, przed podjęciem "ostatecznej decyzji o przejściu na Em"

 18. Filipek

  Priorytet powinno mieć chłopaki którzy siedzą na granicach i brali udział w obchodach święta niepodległości, zawsze premia, nagroda oznacza że robisz więcej niż musisz, więc jeżeli nastawiasz karku dodatkowo masz. Oczywiście nie uważam że z pominięciem osób na miejscu, jednak priorytetowo i kwotowo Ci którzy dali z siebie więcej.

 19. Janek

  Nagrody i premie, zobaczymy czy trafią na pierwszą linię, niedługo przed nami awanse na grupy, zobaczymy czy zostaną sprawiedliwie podzielone, tak naprawdę przed nami czas który sporo pokaże

  1. Czarny

   Zgadza się, zawsze liniowi byli gorzej nagradzani a tyrali na wszystkich, to ich wyniki i zaangażowanie widać gołym okiem na ulicach i granicach, więc za moment chwila prawdy

  2. Pies

   Przestańcie wierzyć obudzić się w jakies zmiany. Liniowo zawsze dostają 10 % tego co naczelnicy kierownicy i komendanci. Liniowemu komendant podnosi po 30 latach max 200 zł a sobie do maximum na odejścia. Więc możecie się łudzić dalej. Moja rada macie prawa emerytalne uczcie się skończcie kursy przekfalifikujcie się bądźcie.specjalistami. róbcie certyfikaty uczcie się języków i celujcie w nowe zawody.w jakiejkolwiek pracy jak masz 2500 co.miesiac pewne plus pensja nowa dacie radę

  3. Xman

   Taki pewny jesteś tych niedługo awansów na grupie?

 20. Rychu

  Ta kasa za L4 zawsze jest preferencyjna, żeby się nie okazało że nagle kwartał ma 2 albo 6 miesięcy

 21. Do Olo

  A ty myślisz że MON tak ci nadają nagrod ha ha dobre sobie dostają jedynie dupowłazy chyba ze ty taki jestes to dostaniesz powodzenia

  1. ....

   MON to powinien wogóle przemilczeć ten temat, wyższe wszelkie świadczenia, odprawy, pensje, mieszkaniówki, dodatki od dodatków, emerytury, więc może tutaj zostawmy ten temat

  2. Q

   No i brak jakiejkolwiek roboty zapmniałeś dodać.

 22. PL

  Tak szczerze to za poprzedników nie było nic, żadnych podwyżek, premii i nagród, były demonstracje, protesty, co przyniosły?, reformę 25/55, L4/80%, brak waloryzacji po 2012, brak podwyżek pensji i dodatków, chyba tyle, dalej narzekajcie, przyjdzie nowe to wróci stare, wtedy będzie gitara, eeech ....

  1. Roger

   Zgadzam się, jedna uwaga, jest lepiej, trzeba tylko zauważać bardziej tych którzy ciężko pracują na resztę szlachty, czyli liniowców i będzie okey!

  2. ekon

   To nagroda zrekompensuje Ci, że zarabiasz 6,9 % mniej niż w ubiegłym roku, bo tyle wynosi inflacja i rośnie. Z tego co pamiętam, to nagrody zawsze były a podwyżki niekoniecznie ale inflacja była około zera a nawet przez jakiś czas była deflacja.

  3. Obywatel

   O ile brak waloryzacji był złą polityką to co do całej reszty to bardzo dobrze, poprzedni rząd dobry nie był ale trzymał dyscyplinę budżetową, bardzo szkoda że cywili w mundurach nie zdążył wywalić do cywila. Reformy emerytalne są potrzebne inaczej emerytur nie będzie wcale i wtedy to dopiero będzie kwik.

 23. Bob

  Kiedy skończy się to rozdawnictwo pieniędzy? Ponoc to sluzba a nie praca .

  1. Mateusz Zet

   Dokładnie służba w policji, wojsku, służbie zdrowia i straży powinna być za darmo dla dobra narodu 500+

  2. Yeti

   Rozdawnictwo pieniędzy to dawanie ich za nic. Np socjalu dla tych którym nie chce się pracować.

 24. Tytus De zoo

  To że będą nagrody to naprawdę spory plus, nie ma co komentować, wiele lat było dno i 5 metrów mułu. Jednak zobaczymy czy i w jakiej wysokości te pieniądze realnie trafią do kieszeni szeregowych policjantów z ulicy. Każdy kto tu trochę pracuje wie że ten podział kwot bywa różny, nagle spada informacja że dostajesz jakieś marne grosze i motywacja spada jak poziom paliwa w baku. Nie może być tak że robisz coś na 100% i czujesz że zostałeś wyautowany, bo nagle powstało absurdalne kryterium eliminacyjne, byłeś, robiłeś, masz, proste jak budowa cepa, dlatego zobaczymy, za moment wszystko się wyjaśni.

  1. Poli

   Szok szok

 25. Cyrk

  Przecież te nagrody nie są dla każdego tylko dla wybranych.

Reklama

Najnowsze