Reklama

Policja

Nowi oficerowie w Szczytnie

Fot. Twitter MSWiA
Fot. Twitter MSWiA

”Bycie oficerem polskiej policji to wielki zaszczyt ale i zobowiązania wobec formacji oraz Polski” - powiedział w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podczas promocji oficerskiej w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Stopnie oficerskie uzyskało 105 policjantów w tym 18 kobiet. 

"Jestem przekonany, że macie tego pełną świadomość, i że to zobowiązanie zechcecie podjąć i jak najlepiej wykonywać przez całe lata swojej dalszej służby" - powiedział Jarosław Zieliński w Szczytnie. Przypomniał, że awans oficerski obok generalskiego to dwa momenty, gdy to prezydent RP podpisuje nominacje.

Otrzymujecie awans oficerski w sytuacji szczególnej, bo obchodzimy jubileusz 100-lecia powstania polskiej policji państwowej. To jest ważny rok.

Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych przypomniał, że polska policja realizuje projekt modernizacji służb mundurowych. Za 6 mld zł kupowany jest m.in. sprzęt, samochody, śmigłowce, uzbrojenie, środki łączności. Dodał, że doskonalona jest infrastruktura, dzięki której poprawiają się warunki służby oraz obsługa interesantów. Odtwarzane są posterunki policji w mniejszych miejscowościach. Jak poinformował Zieliński, odtworzono już ponad 100 posterunków.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk podziękował promowanym na stopnie oficerskie funkcjonariuszom za trud i zaangażowanie. Podziękował także rodzinom policjantów.

Przypomnijmy, że 6 maja ruszył nabór na kierunek nauka o Policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Po czteroletnich studiach absolwenci bedą mogli przystąpić do egzaminu oficerskiego, i po jego zdaniu, otrzymają nominację na pierwszy stopień oficerski. Co więcej, jak się okazuje, młodzi oficerowie oficerki etat otrzymają maksymalnie w miesiąc po ukończeniu studiów. Policję obligować do tego będzie rozporządzenie nad którym pracuje obecnie MSWiA. 

Studia trwać będą 4 lata i będą prowadzone w formie stacjonarnej. Absolwenci po ich ukończeniu otrzymają tytuł zawodowy licencjata, a także możliwość przystąpienia do egzaminu oficerskiego, którego pozytywny wynik będzie podstawą do mianowania na pierwszy stopień oficerski (podkomisarza Policji). Zgodnie z założeniami studentów-policjantów ma być 120, a limit miejsc dla poszczególnych komend wojewódzkich (stołecznej) określać będzie Komendant-Rektor WSPol, proporcjonalnie do stanu etatowego poszczególnych garnizonów.

Biorąc pod uwagę drogę, jaką musi obecnie przejść funkcjonariusz by zostać oficerem, wydaje się, że ten kierunek może cieszyć się sporym zainteresowaniem. Tym bardziej, że skoro adresowany jest do maturzystów, i by móc podjąć studia trzeba być już policjantem, studenci przez cztery lata otrzymywać będą pensję, wyżywienie czy zakwaterowanie. Dotychczas na kurs oficerski w Policji skierowany mógł zostać jedynie funkcjonariusz w służbie stałej, spełniający odpowiednie kryteria, w tym posiadający wykształcenie wyższe i zajmujący określone stanowisko (posiadający etat oficerski).

Wyniki rekrutacji opublikowane zostaną do 29 sierpnia 2019 r.

PAP/DM/MR

Reklama

Komentarze

    Reklama