Reklama

Policja

Niemcy: nowe kadry i baza w Berlinie dla elitarnej jednostki antyterrorystycznej

Zdjęcie ilustracyjne fot. Bundespolizei GSG9
Zdjęcie ilustracyjne fot. Bundespolizei GSG9

Niemcy zamierzają stworzyć w Berlinie nową bazę dla słynnej jednostki antyterrorystycznej GSG9. Będzie ona odpowiedzią na wzrastające wyzwania w sferze zagrożeń terrorystycznych w państwie i jego stolicy.

Elitarna, niemiecka jednostka antyterrorystyczna, GSG9 chce znacząco zwiększyć swoje szeregi. Powiedział o tym jej obecny dowódca Jérome Fuchs, w trakcie wywiadu dla RBB Inforadio. Wzrost liczby operatorów ma być odczuwalny, gdyż planuje się poszerzyć szeregi jednostki o niemal jedną trzecią, względem dotychczasowego stanu osobowego. Ma to być związane z procesem szerszej rekrutacji i poszukiwania nowych, chętnych oraz spełniających wymogi rekrutów. Jednak, podkreśla się, iż będzie to wielce wymagający proces, gdyż nie może być przy tym naruszony wysoki poziom selekcji wśród potencjalnych ochotników.

Równocześnie, z procesem rozbudowy kadrowej, planowane jest przyspieszenie zmian w sferze lokacji drugiej bazy formacji specjalnej niemieckiej policji federalnej. Chodzi o nową siedzibę w Berlinie, która ma być odpowiedzią na rosnące zagrożenie terrorystyczne w przypadku stolicy państwa. Należy zaznaczyć, że dotychczas bazą GSG9 był Sankt Augustin w okolicach Bonn, a więc dawnej stolicy RFN w latach 1949-1990. Miasto dzieli ponad 500 km w przypadku potrzeby nagłego przerzutu jakieś części formacji właśnie do realizacji zadań w Berlinie. 

GSG9 (GSG 9 der Bundespolizei), jest począwszy od 2005 r., najbardziej elitarną jednostką antyterrorystyczną, przyporządkowaną strukturom należącym do niemieckiej policji szczebla federalnego. Należy równocześnie do światowej elity, wśród tego rodzaju formacji, ze szczególnym uwzględnieniem działań w sytuacjach wzięcia zakładników.

Historycznie wywodzi się ze struktur niemieckiej federalnej straży granicznej i powstała bezpośrednio, jako odpowiedź państwa zachodnioniemieckiego na tragedię zakładników izraelskich, w trakcie olimpiady w Monachium w 1972 r. Dotychczas operatorzy zasłynęli działaniami zarówno na szczeblu krajowym, jak i operacjami przeprowadzonymi poza terytorium samych Niemiec np. w Mogadiszu w 1977 r. To właśnie wspomniana operacja w Somalii, w trakcie której odbity został samolot Lufthansy, zbudowała mit wokół GSG9.

Obecnie priorytetem dla GSG9 są działania podejmowane wobec komórek terrorystycznych oraz samotnych wilków, niosących realne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Niemiec. Jednostka jest również wykorzystywana do działań wobec najgroźniejszych przestępców oraz zorganizowanych grup przestępczych o charakterze zbrojnym. GSG9 wykonała od momentu swojego powstania ok. 1900 operacji, z czego średnio 50 przypada na każdy rok kalendarzowy. 

RBB Inforadio/JR

Reklama

Komentarze

    Reklama