Policja
Mury policyjnych szkół "pękają w szwach"
Kierownictwo Komendy Głównej Policji szuka nowych rozwiązań, aby móc przeszkolić jak największą liczbę funkcjonariuszy. Jednak mury policyjnych szkół nie są „z gumy”. „Policja dysponuje około 5,8 tys. miejscami noclegowymi, z czego ponad tysiąc jest wyłączonych” – podkreślił zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk. Jak dodał, dlatego formacja stawia m.in. na szkolenia hybrydowe oraz stworzenie nowych ośrodków szkoleniowych – jeden z nich na dniach zostanie otwarty w stołecznym garnizonie.
Zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk wziął udział w obradach sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, która pracowała nad projektem ustawy dotyczącym m.in. utworzenia oddziałów o profilu mundurowym. W trakcie posiedzenia generał Kochańczyk poruszył kwestię dotyczącą policyjnych szkoleń.
„Polska Policja dysponuje około 5,8 tys. miejsc noclegowych, z czego ponad tysiąc jest wyłączonych z uwagi na to, że w szkołach Policji nie ma wakacji. Pracujemy na bieżąco, przez 365 dni. W związku z tym musimy wyłączać te pomieszczenia, żeby je remontować” – podkreślił nadinsp. Rafał Kochańczyk. Jak dodał, policyjna baza jest więc za mała, żeby przeszkolić ludzi.
Według danych, które przedstawił, w ubiegłym roku Policja przyjęła ponad 5,5 tys. policjantów, którzy musieli odbyć szkolenie zawodowe podstawowe. „Do tego mieliśmy – na skutek zmian przepisów – szkolenie podoficerskie, aspiranckie i oficerskie. Mamy też duży nawis szkoleń specjalistycznych” - wyliczył.
Czytaj też
„Bardzo ciężko to pogodzić, bo jeżeli dodamy liczby, to w ubiegłym roku było 5,2 tys. (policjantów skierowano – przyp. red.) na kurs podstawowy, 4,3 tys. na kurs podoficerski, 4,6 tys. na kurs aspirancki i 680 na szkolenie oficerskie. Natomiast na kurs specjalistyczny około od 22 do 25 tysięcy ludzi. I ich wszystkich musimy zmieścić w 4,2 tys. miejscach szkoleniowych” – powiedział generał.
Zaznaczył przy tym, że ta sytuacja determinuje kierownictwo Policji do tego, żeby szukać nowych rozwiązań. Wskazał, że jednym z nich jest m.in. szkolenie hybrydowe. „Zdajemy sobie z tego sprawę, że każdy policjant ma ambicje i chce awansować i my jako formacja musimy mu to umożliwić” - poinformował.
„Dzięki temu, do tej pory 4,3 tys. funkcjonariuszy - z zaplanowanych 5,8 tys. osób - ukończyło szkolenie podoficerskie oraz 4,4 tys. funkcjonariuszy - z zaplanowanych 7,4 tys. osób - ukończyło szkolenie aspiranckie ” – podał.
Zastępca szefa Policji odniósł się też do środków jakie trzeba przeznaczyć na dostosowanie policyjnych szkół do nowych wyzwań. „Nie jest tajemnicą, że ten koszt opiewa na sumę około 800 milionów złotych” - powiedział nadinsp. Kochańczyk. „Oczywiście to dotyczy wszystkich jednostek szkoleniowych, więc Akademii Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkół Policji w Katowicach i Pile oraz Słupsku oraz Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu” - podkreślił.
Dodał przy tym, że jednym z rozwiązań jest również stworzenie nowych ośrodków szkolenia Policji. „We wrześniu planujemy otworzyć Ośrodek Szkolenia Policji przy Komendzie Stołecznej Policji, natomiast od 1 stycznia zacznie funkcjonować Ośrodek Szkolenia Policji przy Komendzie Wojewódzkiej Policji Lublinie” - powiedział.
„Zdajemy sobie sprawę, że one nie załatwią całej sprawy, natomiast uważamy, że odciążą w zakresie możliwości korzystania z kursów specjalistycznych, właśnie szkoły Policji, które wtedy będą mogły przyjmować więcej słuchaczy na szkolenie zawodowe podstawowe” – dodał zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk.
Czytaj też
Zmiany w systemie policyjnego nauczania podyktowane są m.in. koniecznością przyjęcia jak największej liczby chętnych kandydatów do służby. Według danych, które podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przedstawił wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, przez ostatnie 8 miesięcy do formacji przyjęto 3 791 policjantów. „W związku z tym powinniśmy przyjąć ponad 6 tysięcy w tym roku. W dużej mierze jest to warunkowane możliwościami wolnych miejsc w szkołach policyjnych i Akademii” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku tegoroczna liczba przyjęć jest więc już o prawie tysiąc większa, bowiem do pierwszego września 2023 roku do Policji przyjęto 2 971 osób.
Według danych Komendy Głównej Policji na 1 września, przy stanie etatowym 108 909, w formacji służy 94 084 funkcjonariuszy, co daje 14 839 wakatów (13,61 proc.). Z danych wynika także, że we wszystkich Komendach Wojewódzkich Policji oraz Komendzie Stołecznej Policji jest 12 813 nieobsadzonych stanowisk - najwięcej w KSP, bo równo 2,5 tysiąca.
Cyrk zalewskich
Huk z tego jak nie ma tam żadnej dyscypliny, to są płatki śniegu. Wykładowcy i obsługa jest wystraszona, żeby żaden z nich nie zrezygnował więc oni wyjdą z stamtąd nieprzygotowani.