Reklama

Straż Graniczna

Ponad 21 tys. wojskowych przeszkolonych przez policyjną prewencję

Autor. Podlaska Policja

MSWiA podsumowało działanie strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego Policji podinsp. Tomasza Krupa podkreślił, że do tej pory policjanci przeszkolili już ponad 21 tysięcy żołnierzy i prawie 100 funkcjonariuszy Straży Granicznej. 

11 września w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono stan bezpieczeństwa na granicy po wprowadzeniu strefy buforowej.

Tygodniowo szkolonych jest około 700–800 żołnierzy” - przekazał rzecznik prasowy podlaskiego komendanta wojewódzkiego Policji w Białymstoku podinspektor Tomasza Krupa. Jak dodał, „szkolenia odbywają się na terenie całego kraju i obejmują tych żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przyjadą pełnić służbę na granicy”. „Wiedza, która jest przekazywana dotyczy przede wszystkim działania w pododdziale zwartym” - podkreślił.

Czytaj też

Najważniejsze co zmieniło się dzięki strefie buforowej, to spadek nielegalnych prób przekroczenia granicy. Trzy miesiące przed jej wprowadzeniem było ich ponad 17 tysięcy, a od 13 czerwca do 10 września liczba ta spadła o 64 proc. do 6,2 tysięcy. Jak poinformowano, zmniejszyła się też liczba zatrzymań organizatorów i pomocników, który umożliwiali takie przekraczania granicy. Od początku tego roku zatrzymano 270 osób, a w trakcie działania strefy buforowej takich osób było jedynie 70.   

Jak poinformowała jednak rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Katarzyna Zdanowicz, każdego dnia dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy. „Ostania doba to około 60 prób nielegalnego przekroczenia granicy” - przekazała. Dodała też, że często podczas takich prób, dochodzi do ataków na funkcjonariuszy patrolujących granice. 

Reklama

Z kolei jak powiedział rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku podinspektor Tomasza Krupa, mimo tego, że wciąż dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy, spadła liczba podejmowanych przez Policję interwencji. Przed wprowadzeniem strefy dojść miało do 28 sytuacji, które wymagały policyjnej interwencji, a w trakcie 90 dni działania strefy było ich tylko 18. W tym czasie - jak dodał - uszkodzonych zostało 5 pojazdów. 

Dodatkowo na konferencji rzecznik prasowy operacji „Bezpieczne Podlasie” podpułkownik Kamil Dołęzka, podsumował pierwszy miesiąc jej działania. Zaznaczył, że jest to okres wytężonej pracy służb, które w ciągu doby wykonują około 370 pieszych patroli i ponad 100 patroli zmotoryzowanych.

Działanie strefy buforowej zostało przedłużone - od 11 września - o kolejne 90 dni.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama