Reklama

Policja

Kto może dostarczyć policji nawet 160 nieoznakowanych SUV-ów?

Autor. Polska Policja/Twitter

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach prowadzi nadzór nad przetargiem zakładającym podpisanie umowy na dostawę nieoznakowanych radiowozów typu SUV. Do formacji, w ciągu dwóch lat, może trafić ponad 160 takich pojazdów.

Reklama

Choć wszystkie nowe radiowozy dostarczane będą do Kielc, to nie trafią one tylko na wyposażenie właśnie tego garnizonu. Zostaną one rozdysponowane między wszystkie komendy wojewódzkie oraz komendę stołeczną. W sumie formacji dostarczonych może zostać nawet 168 nieoznakowanych osobowych samochodów typu SUV. Część z nich, a dokładnie 118, w ramach gwarantowanego zamówienia, czyli podstawy (tyle samochodów na pewno zostanie kupionych), a reszta w przypadku skorzystania z prawa opcji - na tych samych warunkach i w tej samej cenie. Nie oznacza to jednak, że kielecka komenda podpisze od razu dokumenty zakładające realizację dostaw ponad 100 nowych radiowozów. Postępowanie zakłada bowiem podpisanie ważnej 24 miesiące umowy ramowej z maksymalnie trzema podmiotami, w ramach której podpisywane będą później umowy wykonawcze. Na realizację dostaw z zamówienia podstawowego wybrana firma będzie miała 3 miesiące.

Reklama

Radiowozy, które mają zostać dostarczone policji, mają być nie tylko fabrycznie nowe, ale również wyprodukowane w bieżącym roku. Chodzi o 5-osobowe pojazdy z silnikiem spalinowym, choć formacja dopuszcza hybrydy, osiągające maksymalną prędkość nie mniejszą niż 180 km/h, z systemem stabilizacji toru jazdy oraz napędem 4x4 lub jedynie na przednią oś.

Czytaj też

Przesłane policji oferty zostaną ocenione na podstawie pięciu kryteriów zamówienia. Najważniejszy, jak zwykle, stanowić będzie cena, za którą można dostać maksymalnie 60 punktów. Pod uwagę wzięte zostaną również napęd na przednią i tylną oś pojazdu, czyli 4x4, pojemność silnika, maksymalna moc netto silnika oraz zużycie energii. Na propozycje kielecki garnizon czeka do 13 czerwca.

Reklama

Co prawda ogłoszone parę dni temu zamówienie dotyczy pojazdów nieoznakowanych, ale przypomnijmy, że policyjne radiowozy (a także motocykle) czeka niemała metamorfoza. Zgodnie z decyzją formacji, by uzyskać lepszą widoczność, zyskają one nowe oznakowanie. Zmienią się trzy kluczowe elementy.

Po pierwsze, radiowozy policyjne zyskają trzy razy więcej ostrzegawczych sygnałów błyskowych. Zamiast 10 lamp LED każdy radiowóz dostanie ich 30 (zmiana ta obejmie wszystkie służby wykorzystujące pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym, a takich jest 20). Po drugie, zmieni się wzór oznakowania i zostaną wprowadzone dodatkowe elementy odblaskowe. Co więcej, na aucie będzie można umieszczać dodatkowe elementy odblaskowe w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej. Analogiczne rozwiązania dotyczyć będą również policyjnych motocykli. Zastosowanie dodatkowych pasów odblaskowych w oznakowaniu pojazdów Policji to rezultat projektu badawczego "Modernizacja oznakowania pojazdów policyjnych", zrealizowanego przez Komendę Główną Policji we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Kształt pasa wyróżniającego dostosowany będzie do linii nadwozia pojazdów, w tym motocykli. A po trzecie, zrezygnowano z określenia barwy i tła dla napisu świetlnego "POLICJA" na dachu. Związane ma to być, jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, "z myślą o stosowaniu nowoczesnych, różnorodnych rozwiązań technicznych, zapewniających lepszą widoczność i rozpoznawalność".

Reklama

Komentarze

    Reklama