Reklama

Policja

Kiedy nowy sprzęt do rejestrowania przebiegu służby policjantów?

Fot. kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Fot. kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Komenda Główna Policja rozpoczęła postępowanie dotyczące dostaw rejestratorów obrazu wideo. Chodzi oczywiście o zakup systemów kamer nasobnych, przeznaczonych do rejestrowania przebiegu służby policjantów. To drugie, w ostatnich miesiącach podejście do zakupu tego sprzętu. 

Przedmiotem zamówienia, jak informuje KGP, jest zakup 1805 sztuk kamer nasobnych bez wyświetlacza wraz z systemem informatycznym w ramach zamówienia podstawowego oraz do 189 sztuk kamer nasobnych bez wyświetlacza wraz z systemem informatycznym w ramach prawa opcji.

Kamery bez wyświetlacza umiejscowione mają zostać w 40 lokalizacjach na terenie całego kraju (w przypadku skorzystania z prawa opcji). Sprzęt trafi na pewno do 16 komend wojewódzkich, a także do Komendy Stołecznej Policji. Najwięcej, bo 413 systemów, ma zostać dostarczonych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a dokładnie do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Po 47 systemów ma dostać Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, a dokładnie Komenda Powiatowa Policji w Nysie.  

Jak podkreśla formacja w dokumentach, chodzi o skalowalny system rejestracji audio i wideo zbudowany w oparciu o kamerę cyfrową przeznaczoną do mocowania na umundurowaniu funkcjonariuszy Policji. System ma zapewniać zarządzanie i zdalne przeglądanie materiałów audio-wideo w danej lokalizacji i być zbudowany w architekturze klient-serwer. Co więcej, ma zapewniać oprogramowanie obsługujące od 1 do 250 kamer w każdej lokalizacji i przechowywanie zarejestrowanych przez kamery nagrań przez okres minimum 60 dni. Są to jednak minimalne parametry techniczne jakie musi spełniać oferowany system kamer nasobnych.

Policja zaznacza również, że kamery wykorzystywane mogą być przez różnych użytkowników na jedną, dwie lub trzy zmiany dziennie. Pamięć wewnętrzna, niewymienna przez użytkownika, ma pozwalać na ciągłą rejestrację przez minimum 10 godzin w jakości 720p25 lub 720p30, bądź 8 godzin w jakości co najmniej 1080p25 - przy ustawieniach kamery zapewniających najwyższą jakoś nagrań. Natomiast akumulator ma pozwalać na nagrywanie przez minimum 10 godzin, bez konieczności doładowania i przy wskazanych rozdzielczościach. 

Wykonawcy zobowiązani będą do realizacji zadania "pod klucz", łącznie z montażem i uruchomieniem urządzeń i systemów we wskazanych lokalizacjach, w oparciu o istniejącą lokalną infrastrukturę pasywną Zamawiającego, a także przeprowadzeniem wymaganych szkoleń.

fragment specyfikacji technicznej systemu kamer nasobnych Komendy Głównej Policji

Podczas oceny ofert, które można składać do 4 listopada br., KGP zwróci uwagę na proponowany okres gwarancji, usprawnienia techniczne i oczywiście cenę. Na razie nie wiadomo, jaki jest budżet na zakup sprzętu, ale wadium jest całkiem spore - wynosi bowiem 300 tys. złotych. Wiadomo jednak, że kamery mają zostać dostarczone do 20 grudnia br.

To oczywiście nie pierwsze w tym roku podejście do zakupu kamer nasobnych dla policji. W lipcu KGP rozpisała przetarg na 2133 kamer bez wyświetlacza dla swoich funkcjonariuszy, z możliwością zwiększenia zamówienia o kolejnych 495 sztuk w przypadku skorzystania z prawa opcji. Jak okazało się w sierpniu br., podczas otwarcia ofert, na sfinansowanie zakupu przeznaczonych zostało prawie 13 mln złotych (budżet październikowego przetargu wynieść może więc ok. 10 mln złotych). Realizacją tego zamówienia zainteresowanych było pięć podmiotów, ale tylko jedna z nich mieściła się w budżecie. "Na szczęście" wkrótce pojawiło się sprostowanie i już trzy oferty mieściły się w ustalonej cenie. Ostatecznie jednak, 11 października postępowanie zostało unieważnione. 

Reklama

Komentarze

    Reklama