Hybrydowy oficer. Policja ma nowy pomysł na kształcenie kadr

O tym, że w Policja chciałaby wyszkolić znacznie więcej oficerów niż pozwala jej na to obecna sytuacja mówił jakiś czas temu wiceszef formacji, nadinsp. Rafał Kochańczyk. Z informacji jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazała Komenda Główna Policji wynika, że tegoroczne potrzeby szkoleniowe – w zakresie szkolenia oficerskiego – przekraczają ponad 5-krotnie możliwości formacji. Jak się jednak okazuje, Policja postanowiła jednak poszukać nowych rozwiązań i uruchomiła - jak na razie w formie pilotażu - szkolenie dla oficerów w formie hybrydowej.
Czy w Policji brakuje oficerów? Biorąc pod uwagę liczby, można odnieść wrażenie, że potrzeby formacji są znacznie większe niż obecny stan rzeczy. Zgodnie z danymi na 1 kwietnia 2025 roku stan etatowy w korpusie oficerów wynosił 32 215, natomiast w Policji aktualnie służy 14 933 policjantów w stopniu od podkomisarza w górę. Nadinsp. Rafał Kochańczyk, na początku kwietnia mówił w Sejmie, że sytuacja związana ze szkoleniem oficerów jest dla formacji „delikatną piętą achillesową”. W związku z tym kierownictwo KGP postanowiło poszukać rozwiązania tego kłopotu i otwiera przed przyszłymi oficerami nowe możliwości kształcenia, uruchamiając szkolenie w formie hybrydowej.
„Trwają prace zespołu (…), którego zadaniem jest opracowanie projektu zmiany programu szkolenia zawodowego oficerskiego” – poinformowała redakcję w połowie kwietnia Komenda Główna Policji. Okazuje się, że działania zespołu efekt przyniosły już parę dni później, bowiem 30 kwietnia ruszyła pierwsza w Polsce hybrydowa edycja szkolenia zawodowego oficerskiego.
„Dziś rozpoczęło się pilotażowe szkolenie dla policjantów ubiegających się o kwalifikacje oficerskie, realizowane po raz pierwszy w trybie hybrydowym” – poinformowała Pomorska Policja. To rozwiązanie – jak czytamy – „łączy naukę zdalną z praktycznym przygotowaniem w murach Akademii Policji w Szczytnie”.
W szczegółach, wykłady w formie on line – prowadzone przez wykładowców policyjnej akademii – trwać mają 36 dni. Na drugi etap szkolenia przyszli oficerowie przeniosą się do szkoły w Szczytnie, gdzie odbywać będą ćwiczenia oraz przystąpią do egzaminów.
To nie pierwszy raz, kiedy Policja zdecydowała się na skorzystanie z modelu hybrydowego. Formacja w tej formie już od jakiego czasu prowadzi m.in. szkolenia aspiranckie i podoficerskie.
Policja stawia na hybrydę
Nie całe mundurowe środowisko zareagowało jednak na nowy model kształcenia z entuzjazmem. Wystarczy pobieżnie przejrzeć mundurowe grupy dyskusyjne by zauważyć, że część osób uważa, że hybrydowe szkolenia oficerskie nie są dobrym pomysłem. „Widziałem komentarze, które pojawiają się w sieci i mówiąc szczerze jestem zaskoczony, bo wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tym wszystkich, którzy chcą zostać oficerem Policji” - mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadkom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy Akademii Policji w Szczytnie. Jak przekonuje policyjna uczelnia „czerpie z doświadczenia kursów podoficerskich i aspiranckich”, gdzie - jak zaznacza - „model hybrydowy się sprawdził i funkcjonuje z powodzeniem”. Dodaje tez, że po każdym takim szkoleniu uczelnia dokonuje ewaluacji. „Zarówno prowadzący zajęcia jak i sami kursanci chwalą ten model” - mówi nadkom. Wasyńczuk w rozmowie z redakcją.
Warto podkreślić, że ten kurs nie jest w 100 proc. realizowany on-line. Wykłady, czyli wiedza merytoryczna, są prowadzone on-line, ale ćwiczenia praktyczne czy tematyka kryminalna, realizowane są stacjonarnie w Akademii Policji w Szczytnie. Zastrzegliśmy też, że w trakcie wykładów musi być możliwość interakcji. Chcemy, żeby były zadawane pytania, tak jak ma to miejsce w trakcie zajęć prowadzonych stacjonarnie. Nie przepytamy oczywiście wszystkich, co jest też niemożliwe, kiedy zajęcia prowadzone są w murach Akademii, bo pamiętajmy, że mówimy o formie wykładu, ale kursanci, po tym jak już przyjadą do nas, muszą się tą zdobytą wiedzą wykazać. I będziemy to egzekwować i oceniać. Więc nie ma żadnego ryzyka, że ta forma kształcenia wpłynie na obniżenie poziomu wyszkolenia.
Nadkom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy Akademii Policji w Szczytnie
Z informacji jakie przekazał rzecznik policyjnej akademii wynika, że kurs oficerski - w hybrydowej formie - który wystartował 30 kwietnia, to jak na razie pilotażowy projekt. Po jego zakończeniu ma zostać przeprowadzona ewaluacja. „Będziemy pytać – zarówno prowadzących jak i uczestników – co ich zdaniem można zmienić i jak ten model w ich odczuciu funkcjonuje” - podkreśla Wasyńczuk. Jak mówi „zawsze jest tak, że boimy się trochę nowych rzeczy”, ale przypomina, że „model hybrydowy zdał egzamin w przypadku szkoleń aspiranckich i podoficerskich „Jestem przekonany, że podobnie będzie, jeśli chodzi o szkolenia oficerskie” - dodaje policjant.
Dane przekazane przez Komendę Główną Policji pokazują, że potrzeby szkoleniowe na rok 2025 w zakresie szkolenia zawodowego oficerskiego wynoszą 3 724 osób, a zaplanowana do przeszkolenia liczba policjantów wynosi 720.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami