Reklama

Policja

Czasowe kontrakty dla byłych policjantów? Szef MSWiA: analizujemy różne warianty

Autor. Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Analizujemy różne możliwości, aby dla funkcjonariuszy, którzy odeszli już ze służby w Policji zaproponować formułę powrotu na czasowy kontrakt – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Jak przypomniał, procedowana jest też ustawa ułatwiająca powroty do Policji.

Szef MSWiA był w poniedziałek gościem w Radiu Zet. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o służbę kontraktową w Policji. „Analizujemy różne możliwości. Robi to minister Czesław Mroczek i komendant Rafał Kochańczyk, aby dla funkcjonariuszom, którzy odeszli już ze służby, zaproponować taką formułę powrotu na czasowy kontrakt. Zresztą procedowana jest ustawa ułatwiająca powroty do Policji” – podkreślił Marcin Kierwiński.

Reklama

„Dzisiejsze przepisy mówią, że po iluś latach od odejścia ze służby policjant, jeżeli chciałby wrócić zaczyna niejako jak pierwszoroczny policjant. To moim zdaniem, także resortu, nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli ktoś pracował 20 lat w Policji to ma doświadczenie. Są jednak takie rzeczy, które muszą zostać poddane weryfikacji” - mówił szef MSWiA.

Czytaj też

Projekt ustawy, który określa zasady i procedury postępowania kwalifikacyjnego dla ex-policjantów ujrzał światło dzienne pod koniec marca. Zasadniczym celem proponowanych zmian jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji oraz stworzenie możliwości pozyskania do niej jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych, takich jak Policja” – wskazywało MSWiA w uzasadnieniu opublikowanego projektu zmian ustawy o Policji, ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

W projekcie resort spraw wewnętrznych i administracji, dla byłych policjantów pozostających poza służbą dłużej niż 5 lat – o czym pod koniec marca informował InfoSecurity24.pl - przygotował trzy różne ścieżki postępowania kwalifikacyjnego.

To jednak nie jedyna zmiana, którą MSWiA planuje wprowadzić, aby zachęcić byłych policjantów to powrotu do służby. W lutym resort przygotował nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa. Według noweli - w stosunku do osób powracających do służby – MSWiA chciałoby stosować inne kryteria zdrowotne niż w odniesieniu do mundurowych zakładających mundur po raz pierwszy.

Czytaj też

O stan prac na tym dokumentem InfoSecurity24.pl zapytał Wydział Prasowy MSWiA. „Prace nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa są na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych i dobiegają końca” – przekazało ministerstwo.

„Opinię w sprawie projektowanego rozporządzenia przedstawiły związki zawodowe: NSZZ Policjantów; NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej; NSZZ Pracowników Pożarnictwa; Związek Zawodowy Strażaków »Florian«; Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ »Solidarność«; Krajowa Sekcja Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ »Solidarność«. Zgłoszone w trakcie uzgodnień uwagi do wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby, na podstawie którego jest wydawane orzeczenie o stanie zdrowia, o zdolności lub niezdolności do służby, zostały w przeważającej większości uwzględnione” – dodało MSWiA.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Cyrk zalewskich

    Problemy policji rozwiąże skończona ilość pieniędzy. Tu nie ma myślenia na temat owocowych czwartków czy casualowych piątków. Musi do Was dotrzeć, że policja konkuruje nie ze służbą zdrowia, gdzie zarobki są wywalone w kosmos a z fabrykami, gdzie ludzie robią na taśmie i nie chcą do tego przyjść do policji bo tam im płacą za soboty, niedziele a święta mają wolne.

Reklama

Najnowsze