Reklama

Policja

CBŚP zlikwidowało dwa magazyny broni i laboratorium amfetaminy

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Zlikwidowane laboratorium metamfetaminy, dwa magazyny nielegalnej broni, zabezpieczone substancje służące do produkcji narkotyków, a także przejęte 45 szt. broni i 2500 szt. amunicji, to efekt ostatnich działań Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie powiatu zgorzeleckiego – informuje jednostka. W jednym z garaży funkcjonariusze ujawnili linię technologiczną metamfetaminy wytwarzanej z leków zawierających pseudoefedrynę. Podczas działań zabezpieczono także m.in. 3 pistolety maszynowe.

Policjanci Zarządu CBŚP we Wrocławiu przeprowadzili działania na terenie powiatu zgorzeleckiego. Funkcjonariusze zatrzymali 47-letniego mężczyznę, a w trakcie przeszukania użytkowanego przez niego pomieszczenia gospodarczego pod podłogą oraz na poddaszu mundurowi odkryli skrytki, w których przechowywano m.in. 24 szt. broni. Mężczyznę doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące posiadania broni palnej i amunicji, bez wymaganego zezwolenia. Grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Jak informuje Biuro, funkcjonariusze CBŚP przeszukali też inną nieruchomość w powiecie zgorzeleckim gdzie, zdaniem śledczych, mogła być przechowywana broń. Po sprawdzeniu nieruchomości policjanci odkryli kolejne egzemplarze broni oraz inne przedmioty, które zostały zabezpieczone.

Łącznie mundurowi w ramach tych akcji zlikwidowali dwa magazyny nielegalnej broni, przejmując jej 45 szt., w tym broń krótką, długą, a nawet 3 pistolety maszynowe, jak również około kilogram prochu, granat ćwiczebny oraz materiały pirotechniczne. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli dużą ilość różnych istotnych elementów broni m.in. lufy, zamki, kolby lub rygle, jak również prawie 2500 szt. amunicji różnego kalibru, a nawet elementy umundurowania i wyposażenia policyjnego.

image
Fot. CBŚP

Jak informuje CBŚP, zabezpieczona broń będzie teraz szczegółowo badana przez biegłych, a śledczy będą ustalać czy mogła być ona wykorzystana do popełnienia innych przestępstw, a także skąd zatrzymany wszedł w jej posiadanie.

Policjanci wrocławskiego CBŚP w ostatnich dniach przeprowadzili także akcję w wyniku której zlikwidowali laboratorium metamfetaminy i kompletną linię produkcyjną. W wolnostojącym garażu ujawnili linię technologiczną wraz z niezbędnymi odczynnikami chemicznymi służącymi do syntezy metamfetaminy z leków zawierających pseudoefedrynę. W wyniku przeszukania pomieszczenia funkcjonariusze przejęli beczki zawierające 130 litrów roztworu pseudoefedryny, a także inne pojemniki o łącznej objętości około 50 litrów, zawierające najprawdopodobniej substancje służące do produkcji narkotyków syntetycznych.

image
Fot. CBŚP

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant CBŚP nadinsp. Paweł Półtorzycki, właśnie walka z handlem narkotykami i nielegalną bronią to jedne z głównych wyzwań jakie stoją przed CBŚP. "Jednym z zadań CBŚP jest przeciwdziałanie handlowi bronią i odzyskiwanie tej broni, która jest oferowana na czarnym rynku. I w tym zakresie mamy się naprawdę czym pochwalić. Przez 20 lat przejęliśmy tej broni prawie 5 tys. egzemplarzy. To broń, która już nie trafi w niepowołane ręce" – mówił nadinsp. Półtorzycki. Pytany o to, z czego dziś głównie zysk czerpią zorganizowane grupy przestępcze wskazał jednak właśnie na narkotyki. "Domeną naszych rodzimych grup przestępczych zawsze były, są – choć mam nadzieję, że nasze działania, działania polskiej policji, będą coraz bardziej skuteczne – narkotyki" – przekonywał. Dodał też, że mimo iż przestępczość narkotykowa ewoluuje, wciąż w Polsce dostępne są narkotyki z rodzimej produkcji. "Cały czas z tym walczymy, zresztą widać to po ilości narkotyków i laboratoriów, jakie udaje nam się zabezpieczać" – mówił szef CBŚP.

DM

Reklama
Reklama

Komentarze