Reklama

Policja

Awanse generalskie na stulecie Policji. Prezydent mianował czterech nadinspektorów

Fot. Maciej Biedrzycki/KPRP
Fot. Maciej Biedrzycki/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował na stopień nadinspektora Policji czterech komendantów wojewódzkich: z Kielc, Olsztyna, Łodzi i Rzeszowa. Nominowani oficerowie generalskie szlify odebrali podczas dzisiejszych obchodów Święta Policji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy o Policji, na wniosek minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbiety Witek, mianował czterech oficerów Policji na stopnie generalskie. Wręczenie aktów mianowania na stopnie generalskie odbyło się podczas dzisiejszych obchodów Święta Policji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Awans na pierwszy stopień generalski otrzymał inspektor Paweł Dzierżak. Inspektor Dzierżak jest Komendantem Wojewódzkim Policji w Kielcach od 3 stycznia tego roku. Na stanowisku szefa świętokrzyskich policjantów zastąpił nadinsp. Dariusza Augustyniaka, który w połowie listopada 2018 roku otrzymał awans na stanowisko zastępcy komendanta głównego policji. Inspektor Dzierżak jest absolwentem pedagogiki ze specjalnością wychowanie obronne Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w Oddziale Prewencji Policji w Krakowie, a 2006 roku został jego dowódcą. 15 lutego 2012 roku objął stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, a 1 kwietnia 2015 roku został powołany na stanowisko I Zastępcy. Od 3 stycznia tego roku pełni obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.  

Decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy na stopień nadinspektora mianowany został także szef warmińsko-mazurskiego garnizonu. Inspektor Tomasz Klimek komendantem w olsztyńskiej komendzie jest od stycznia 2016 roku. Klimek służbę w resorcie rozpoczął w 1991 roku w Komendzie Rejonowej Policji w Mrągowie. Początkowo związany ze służbą prewencyjną, od 1995 roku pracował w służbie kryminalnej. Od 2006 r. pełnił służbę na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Biskupcu, od 2007 r. Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie i od listopada 2010 roku do stycznia 2016 roku – Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie. Inspektor Klimek jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ukończył także studia o kierunku administracja na Uniwersytecie w Białymstoku. 

Generalskie szlify odbierze też inspektor Henryk Moskwa, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie. Inspektor Moskwa jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. We wrześniu 1992 r. rozpoczął służbę w Policji i naukę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Po jej ukończeniu w 1996 r. trafił do pionu kryminalnego jarosławskiej komendy, gdzie najpierw pracował jako asystent i specjalista, potem zajmował stanowiska kierownicze. W latach 2009-2015 był naczelnikiem wydziału kryminalnego, a od listopada 2015 r. zastępcą komendanta powiatowego w Jarosławiu. Od stycznia 2016 r. był Komendantem Powiatowym Policji w Jarosławiu. Od grudnia 2017 roku szefuje podkarpackiemu garnizonowi policji.

Ostatnim z awansowanych przez Andrzeja Dudę oficerów, jest inspektor Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi. Inspektor Łapiński służbę w Policji rozpoczął w 1992 roku. Jest magistrem prawa, absolwentem Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Od początku związany z pionem kryminalnym, w pierwszych latach w KRP w Białymstoku później w Centralnym Biurze Śledczym KGP gdzie jako Naczelnik zajmował się m.in. zwalczaniem przestępczości zorganizowanej i wywiadem kryminalnym. Od października 2013 roku był Komendantem Miejskim Policji w Białymstoku, a wcześniej Komendantem Powiatowym Policji w Mońkach. Szefem łódzkiego garnizonu Łapiński jest od lutego 2016 roku. 

Co ciekawe, to nie jedyne awanse generalskie jakie wręczył dziś Prezydent Andrzej Duda. Nominacje na stopień nadbrygadiera odebrał dziś w Pałacu Prezydenckim Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Starszy brygadier Adam Konieczny szefem dolnośląskim strażaków jest od końca stycznia 2016 r. Jego nominacja to spore zaskoczenie, bowiem w ostatnich latach nominacje generalskie, w formacjach podległych MSWiA, przyznawane były z okazji świąt danej służby, a strażacy swoje święto obchodzili w maju.

Zgodnie z przepisami, na pierwszy (lub kolejny) stopień generalski oficerów Policji, podobnie jak Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej czy Służby Ochrony Państwa awansuje Prezydent RP na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama