Reklama

Policja

Awanse generalskie na stulecie Policji. Prezydent mianował czterech nadinspektorów

Fot. Maciej Biedrzycki/KPRP
Fot. Maciej Biedrzycki/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował na stopień nadinspektora Policji czterech komendantów wojewódzkich: z Kielc, Olsztyna, Łodzi i Rzeszowa. Nominowani oficerowie generalskie szlify odebrali podczas dzisiejszych obchodów Święta Policji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy o Policji, na wniosek minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbiety Witek, mianował czterech oficerów Policji na stopnie generalskie. Wręczenie aktów mianowania na stopnie generalskie odbyło się podczas dzisiejszych obchodów Święta Policji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Awans na pierwszy stopień generalski otrzymał inspektor Paweł Dzierżak. Inspektor Dzierżak jest Komendantem Wojewódzkim Policji w Kielcach od 3 stycznia tego roku. Na stanowisku szefa świętokrzyskich policjantów zastąpił nadinsp. Dariusza Augustyniaka, który w połowie listopada 2018 roku otrzymał awans na stanowisko zastępcy komendanta głównego policji. Inspektor Dzierżak jest absolwentem pedagogiki ze specjalnością wychowanie obronne Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w Oddziale Prewencji Policji w Krakowie, a 2006 roku został jego dowódcą. 15 lutego 2012 roku objął stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, a 1 kwietnia 2015 roku został powołany na stanowisko I Zastępcy. Od 3 stycznia tego roku pełni obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.  

Decyzją Prezydenta Andrzeja Dudy na stopień nadinspektora mianowany został także szef warmińsko-mazurskiego garnizonu. Inspektor Tomasz Klimek komendantem w olsztyńskiej komendzie jest od stycznia 2016 roku. Klimek służbę w resorcie rozpoczął w 1991 roku w Komendzie Rejonowej Policji w Mrągowie. Początkowo związany ze służbą prewencyjną, od 1995 roku pracował w służbie kryminalnej. Od 2006 r. pełnił służbę na stanowisku Komendanta Komisariatu Policji w Biskupcu, od 2007 r. Komendanta Powiatowego Policji w Ostródzie i od listopada 2010 roku do stycznia 2016 roku – Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie. Inspektor Klimek jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ukończył także studia o kierunku administracja na Uniwersytecie w Białymstoku. 

Generalskie szlify odbierze też inspektor Henryk Moskwa, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie. Inspektor Moskwa jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. We wrześniu 1992 r. rozpoczął służbę w Policji i naukę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Po jej ukończeniu w 1996 r. trafił do pionu kryminalnego jarosławskiej komendy, gdzie najpierw pracował jako asystent i specjalista, potem zajmował stanowiska kierownicze. W latach 2009-2015 był naczelnikiem wydziału kryminalnego, a od listopada 2015 r. zastępcą komendanta powiatowego w Jarosławiu. Od stycznia 2016 r. był Komendantem Powiatowym Policji w Jarosławiu. Od grudnia 2017 roku szefuje podkarpackiemu garnizonowi policji.

Ostatnim z awansowanych przez Andrzeja Dudę oficerów, jest inspektor Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi. Inspektor Łapiński służbę w Policji rozpoczął w 1992 roku. Jest magistrem prawa, absolwentem Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Od początku związany z pionem kryminalnym, w pierwszych latach w KRP w Białymstoku później w Centralnym Biurze Śledczym KGP gdzie jako Naczelnik zajmował się m.in. zwalczaniem przestępczości zorganizowanej i wywiadem kryminalnym. Od października 2013 roku był Komendantem Miejskim Policji w Białymstoku, a wcześniej Komendantem Powiatowym Policji w Mońkach. Szefem łódzkiego garnizonu Łapiński jest od lutego 2016 roku. 

Co ciekawe, to nie jedyne awanse generalskie jakie wręczył dziś Prezydent Andrzej Duda. Nominacje na stopień nadbrygadiera odebrał dziś w Pałacu Prezydenckim Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Starszy brygadier Adam Konieczny szefem dolnośląskim strażaków jest od końca stycznia 2016 r. Jego nominacja to spore zaskoczenie, bowiem w ostatnich latach nominacje generalskie, w formacjach podległych MSWiA, przyznawane były z okazji świąt danej służby, a strażacy swoje święto obchodzili w maju.

Zgodnie z przepisami, na pierwszy (lub kolejny) stopień generalski oficerów Policji, podobnie jak Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej czy Służby Ochrony Państwa awansuje Prezydent RP na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Komentarze

    Najnowsze