Służba Celno-Skarbowa
Rok istnienia KAS. "Przestępczość ekonomiczna bardzo utrudniona"
Systemy wprowadzone w ciągu pierwszego roku istnienia Krajowej Administracji Skarbowej powodują, że przestępczość ekonomiczna jest dziś zmarginalizowana – przekonywał w czwartek w Sejmie wiceminister finansów i zastępca szefa KAS Piotr Walczak. Wskazywał na ograniczenie szarej strefy tytoniowej oraz nielegalnego hazardu.
Walczak odpowiadał w Sejmie na pytanie grupy posłów PiS o efekty działania KAS i będącej jej częścią Służby Celno-Skarbowej. Zostało ono zadane, ponieważ w tym miesiącu minął rok od utworzenia tej formacji.
Wiceminister finansów podkreślał, że dzięki temu płatnicy różnego rodzaju podatków mają jeden organ podatkowy. Zaznaczył również, że wzrosły wpływu do budżetu państwa oraz ściągalność wszystkich danin publiczno-prawnych łącznie z akcyzą i cłem.
Zdaniem Walczaka stworzono wyspecjalizowaną formację mundurową, Służbę Celno-Skarbową, która skupia się na zwalczaniu szarej strefy i szeroko rozumianej przestępczości gospodarczej i posiada wszystkie uprawnienia służb, które dawniej były rozproszone.
W ciągu ostatniego roku Ministerstwo Finansów wprowadziło Jednolity Plik Kontrolny, który jest formą przekazywania danych podatkowych organom kontroli skarbowej, oraz system STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej), który monitoruje płatności. Jak mówił Walczak, dzięki JPK możliwość przestępczości karuzelowej została mocno ograniczona.
Połączenie JPK i systemu STIR powoduje, że dzisiaj przestępczość ekonomiczna jest naprawdę bardzo utrudniona. Oczywiście te systemy nie wyeliminowały jej zupełnie, ale powodują, że dzisiaj jest ona zmarginalizowana
Jako przykłady Walczak wymienił wyroby tytoniowe oraz hazard. Powołując się na dane audytora pracującego dla największych koncernów tytoniowych, wiceminister mówił, że szara strefa w tej branży spadła do poziomu 12,7 proc. w czwartym kwartale 2017 r., podczas gdy kilka lat temu zbliżała się do 20 proc.
Sukcesem było także wyparcie – według wiceministra – nielegalnego hazardu. KAS zamknęła 1500 domen internetowych, w których oferowano nielegalny hazard i zajęła prawie 30 tys. nielegalnych automatów.