FBI i Polska rozpoczęły śledztwa w sprawie wymuszenia lądowania samolotu w Mińsku

28 maja 2021, 13:13
Ryanair, samolot, fot. pixabay
Fot. Pixabay

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) i Polska rozpoczęły własne dochodzenia w sprawie przymusowego lądowania samolotu Ryanair na Białorusi - poinformował w piątek szef litewskiego Biura Policji Kryminalnej Rolandas Kiszkis.

"Oprócz Polski, która rozpoczęła własne dochodzenie przedprocesowe, mamy potwierdzenie od kolegów z USA, że Federalne Biuro Śledcze wszczęło własne dochodzenie" - powiedział Kiszkis na konferencji prasowej. Wskazał, że "intensywna współpraca, 24 godziny na dobę, prowadzona jest też z kolegami z Irlandii i Grecji". 

Szef policji kryminalnej poinformował, że zeznania w sprawie złożyła już cała załoga samolotu oraz około 90 proc. jego pasażerów. 

Zastępca prokuratora generalnego Litwy Gintas Ivanauskas podczas konferencji prasowej poinformował, że samolot irlandzkiej firmy Ryanair wciąż znajduje się na lotnisku w Wilnie, ponieważ nie wszystkie zaplanowane w śledztwie czynności zostały dotąd wykonane. Gdy tak się stanie, maszyna będzie mogła opuścić Litwę. Kolejne badanie samolotu planowane jest w ciągu najbliższych kilku dni. Ivanauskas wskazał również, że obecnie tworzony jest wspólny zespół śledczy z prokuraturą Polski. W Polsce również "prowadzone jest postępowanie przygotowawcze, ponieważ samolot ten jest tam zarejestrowany" – przypomniała Ivanauskas. 

W niedzielę 23 maja samolot irlandzkich linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie, oraz jego partnerkę, obywatelkę Federacji Rosyjskiej. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny, która należy do zarejestrowanej w Polsce spółki Ryanair Sun.

Polska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie lądowania samolotu w Mińsku. Śledztwo ma być prowadzone w kierunku "użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów". Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości, śledztwo ma służyć temu, żeby szczegółowo wyjaśnić wszystkie okoliczności i, jeżeli będzie to możliwe, doprowadzić do postawienia zarzutów i skazania.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
w.
sobota, 29 maja 2021, 14:03

FBI przyznało w takim razie że porwany był obywatelem USA. No w takim razie Łukaszenka będzie miał go na wymianę za białoruskich agentów w USA

Kołchoz dogorewa
sobota, 29 maja 2021, 17:37

Łukaszenka nie ma nic do gadania, bo tylko przyjmuje rozkazy od przybyłych z Rosji zwierzchników którzy wszystko organizują Przybyłe oddziały z Rosji na pomoc tylko w jednym celu. By organizowali te łapanki i wykańczały opozycję bo Łukaszenka nie panował nad tym. Działanie jak mafia. To ruskie metody i należy dać szlaban na loty i obarczyć winą za incydent Rosję również.

Polak
niedziela, 30 maja 2021, 11:19

Tak samo jak Polska nie ma nic do gadania przyjmuje rozkazy z Waszyngtonu

Ach
niedziela, 30 maja 2021, 23:03

Gdyby tak było to było by lepiej niż teraz ;)

Koba
niedziela, 30 maja 2021, 22:05

Tak już jest ten świat zbudowany. Słabszy przyjmuje rozkazy od silniejszego. I możemy się co najwyżej obrazić, zbulwersować itd. Tego nie zmienimy. Inną sprawą jest, że lepiej przyjmować rozkazy z Waszyngtonu, a nie jak ostatnie dziesięciolecia z Moskwy.

Janusz
niedziela, 30 maja 2021, 12:46

My tu mam inny świat Wania :) A co do rozkazów od państwa które reprezentuje godny styl życia to z radością od bo inaczej ruski mordor by ogarnął nasz kraj.

ABC
sobota, 29 maja 2021, 13:18

Dochodzenie - "świętnie". Dlaczego nie ma ŻADNYCH celowych działań Unii. Dlaczego Rosja dzieli Europę nie wpuszcza samolotów Francuskich omijających Białoruś a Polskie wpuszcza. Dlaczego nie ma skoordynowanej odpowiedzi Europy. Unia nie wpuszcza żadnego samolotu Rosyjskiego na swoje terytorium. Jesteśmy kreaturą organizacyjną cała Unia i NATO. Jak Polska zostanie zaatakowana to nikt nie kiwnie palcem. Tak będzie.

hanys
piątek, 28 maja 2021, 23:17

brawo!!!!!!!!!!!!!!!!

Jerzy
niedziela, 30 maja 2021, 11:35

Co "brawo"?

Riddler
piątek, 28 maja 2021, 22:01

A czy FBI badało sprawę posadzenia samolotu prezydenta Moralesa z 2013 roku?

dobryl
sobota, 29 maja 2021, 15:42

Nie było takiej potrzeby gdyż tamten samolot lądował w Wiedniu zgodnie z decyzją załogi. Nikt przeciwko niemu nie wysyłał myśliwców.

red
niedziela, 30 maja 2021, 13:57

Wystarczyło zamknąć całą przestrzeń powietrzną dookoła (pułapka ) i zmusić ,,pokojowo'' samolot do lądowania ...... zgodnie z decyzją załogi tylko której .

Ech
niedziela, 30 maja 2021, 13:09

Tak. Pilot pomyslal "A wyladuje sobie bo swonden dran jest na pokladzie" - jestes naiwny. A co do mysliwcow do USa co chwile podrwaja mysliwe jesli np jakis samolot zmieni kurs na terenie ich kraju czy nawet jest maly donos czy podejrzenie bomby itp. Nie lubie naiwnego myslenia.

sża
piątek, 28 maja 2021, 21:49

Dlaczego nasz WOT nie zajął jeszcze Mińska?

Chateaux
sobota, 29 maja 2021, 01:08

Nie wiesz do czego służy WOT

sża
sobota, 29 maja 2021, 19:17

Do czego?

kraf
sobota, 29 maja 2021, 17:52

Do sypania konfetti na świeta.

Tweets InfoSecurity24