Reklama

Służby Mundurowe

Budżet wraca do Sejmu, ale waloryzacja bez zmian

Autor. Katarzyna Kwaczyńska/Kancelaria Sejmu

Senat przyjął ustawę budżetową na 2025 rok, ale w związku z tym, że zdecydowano się na wprowadzenie poprawek, dokumentem ponownie zająć musi się Sejm. Mundurowi nie mają jednak powodu do radości, bo choć propozycje wprowadzenia do ustawy zmian dotyczących poziomu przyszłorocznej waloryzacji w budżetówce pojawiły się w toku senackich prac, ostatecznie nie zyskały one poparcia większości izby. 

Wynik dzisiejszego głosowania oznacza, że przyszłoroczna waloryzacja uposażeń wynosić będzie 5 proc. Mimo że związkowcy – m.in. ci działający w służbach podległych MSWiA – przekonywali posłów i senatorów, by wskaźnik ten podnieść, pomysłowi konsekwentnie przeciwny był rząd, a w ślad za nim zarówno niższa, jak i wyższa izba parlamentu.

Czytaj też

Warto przypomnieć, że 15-proc. podwyżki w przyszłym roku, to jeden z postulatów, jakie – w ramach trwającego protestu – wysuwają funkcjonariusze służb MSWiA, ale też więziennicy.

Czytaj też

Ile pieniędzy do dyspozycji będą miały poszczególne służby? Policja dostanie ponad 20,2 mld złotych do dyspozycji będzie miała Policja - w tym roku było to 18,7 mld. Większe niż w tym roku budżety przewidziano także dla pozostałych formacji nadzorowanych przez MSWiA. Straż Graniczna będzie miała do wydania ponad 3,1 mld złotych (w tym było to nieco ponad 3,15 mld zł), PSP dysponować będzie przeszło 5,3 mld złotych (w tym roku budżet wynosi 5,08 mld zł), a budżet Służby Ochrony Państwa wyniesie ponad 582 mln złotych (obecnie SOP do dyspozycji ma 557 mln zł).

Wyższe finansowanie przewidziano również w przypadku więziennictwa. W tym roku rząd przeznaczył na nie 5,5 mld złotych, w przyszłym będzie to ponad 5,6 mld złotych.

Czytaj też

Spory wzrost zanotuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym roku największa polska służba specjalna „do wydania” ma nieco ponad 844 mln zł, podczas gdy w przyszłym będzie to 964,3 mln złotych. W tyle nie pozostają Centralne Biuro Antykorupcyjne i Agencja Wywiadu. CBA na funkcjonowanie dostać ma ponad 329,1 mln złotych (w tym roku jest to 321,2 mln zł), a budżet AW wynieść ma 411,1 mln złotych – w porównaniu w 329,9 mln zaplanowanymi na ten rok.

Choć ustawa budżetowa wraca do Sejmu, ten nie ma już możliwości dokonania w niej zmian. Może przyjąć lub odrzucić senackie poprawki, a ponieważ żadna z nich nie dotyczy podniesienia wskaźnika waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej, ani finansowania służb, sejmowe głosowanie w tych kwestiach nic już nie zmieni. Mundurowym pozostaje zatem liczyć na to, że rozmowy, jakie prowadzą z MSWiA, przyniosą bardziej wymierny skutek niż próby przekonania do swoich racji posłów i senatorów.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama