Wakaty przed nagrodami. Stan kadrowy spędza sen z powiek polskiej policji

19 lutego 2021, 15:48
policja ślubowanie krajów for policja
Fot. policja.pl

Ponad 5,7 tys. brakujących funkcjonariuszy - tak wyglądał stan kadrowy policji 1 lutego 2021 roku. Liczba wakatów w największej polskiej służbie mundurowej nabiera w tym roku jeszcze większego znaczenia, związanego z faktem, że w formacji nie uruchomiono funduszu nagród, a środki na nie powiązane będą właśnie z nieobsadzonymi miejscami. Stanowisko szefa formacji jest w tej sprawie jasne - uzupełnianie wakatów to priorytet.

Związkowcy z wielkopolskiego oddziału NSZZ Policjantów udostępnili dane przedstawiające sytuację kadrową formacji zgodnie ze stanem na 1 lutego 2021 roku. Jak się okazuje, w policji brakowało wtedy dokładnie 5757 funkcjonariuszy, czyli o blisko 700 mniej niż 1 grudnia 2020 roku. Nie jest to mało, ale tajemnicą nie jest też, że początek roku to zawsze czas odchodzenia ze służby największej liczby funkcjonariuszy, głównie tych, którzy zdecydowali się skorzystać ze swoich emerytalnych uprawnień. Do 1 lutego br. ze służby, od początku roku, odeszło ich 455. W tym samym okresie przyjęto jedynie 105 osób. Nadal jednak z podsumowaniem i oceną kadrowej sytuacji polskiej formacji i działania mechanizmów, które miały mundurowych zatrzymać w policji, jak np. wprowadzony w ubiegłym roku dodatek przedemerytalny, warto poczekać przynajmniej do końca pierwszego kwartału tego roku.

Wakaty ważne są w tym roku dla formacji jednak nie tylko ze względu na brak rąk do pracy, szczególnie w okresie, gdy ze względu na pandemię koronawirusa pracy tej jest dużo więcej, ale również ze względu na nagrody. Związane jest to oczywiście z nieuruchomieniem w bieżącym roku funduszu nagród. Nie oznacza to, że takie nie mogą trafić do funkcjonariuszy. Powiązane są one bowiem właśnie z oszczędnościami pochodzącymi m.in. z wakatów czy zwolnień lekarskich. Ustalenie jednak tego, jaki procent tych środków stanowił będzie źródło finansowania tegorocznych nagród, jak podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, "jest praktycznie nierealne". Jak tłumaczył, formacja obserwuje zwiększone zainteresowanie służbą, ale nie wiadomo oczywiście jak nabór wyglądał będzie w kolejnych miesiącach. Matematyka jednak nie wybacza i wszystko jest jasne, "każdy przyjęty do służby funkcjonariusz będzie powodował zmniejszenie tych środków wakatowych" i tym samym zmniejszenie środków na nagrody. Do komendantów wojewódzkich trafiła jednak transza 30 mln złotych, które mają zostać przeznaczone na nagrodzenie mundurowych, którzy wykażą się podczas służby czy poza nią. Niewykluczone również, że na ten cel przesuniętych zostanie w kolejnych miesiącach jeszcze więcej środków. Komendant główny policji nie ukrywa jednak, że pierwszeństwo ma uzupełnianie wakatów. "(...) dla mnie jest to absolutny priorytet przed nagrodami" - podkreślił gen. insp. Szymczyk podczas wywiadu. 

Komendant nie ukrywał również, że stan kadrowy w formacji to jeden z tematów, który spędza policji sen z powiek. Kluczowe są tu dwa czynniki, o których generał wspominał podczas rozmowy z redakcją. Chodzi mianowicie o przyjmowanie "młodych adeptów" do służby, a także zatrzymywanie w niej tych najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. Szczególną rolę w tym roku odgrywa ten drugi czynnik. Jak przypomniał bowiem szef formacji, 30 lat temu, a więc w latach 1990-1991, do policji przyjęto łącznie ponad 20 tys. funkcjonariuszy, którzy teraz osiągają pełne wysługi emerytalne. "2021 rok jest więc naprawdę bardzo ważny pod względem kadrowym, pod względem tego, ilu funkcjonariuszy uda nam się przyjąć do służby i ilu z tych, którzy osiągnęli pełne prawa emerytalne, uda nam się przekonać do pozostania w formacji" - podsumował ten temat komendant.

Warto zauważyć, że formacja jest obecnie w trochę gorszej sytuacji kadrowej niż jeszcze w lutym 2020 roku, na chwilę przed wprowadzeniem związanych z pandemią obostrzeń, kiedy to liczba wakatów wynosiła 5090. Różnica nie jest jednak tak ogromna, biorąc pod uwagę w jak trudniej sytuacji polska policja znalazła się w 2020 roku. Wstrzymanie naboru i kursów, a także zwiększenie zadań bardzo szybko odbiło się na kadrach formacji i liczbie wakatów, które w lipcu 2020 roku sięgnęły 7842 etatów. Światełko w tunelu pojawiło się w grudniu 2020 roku, gdy liczba ta spadła do 6429. Ostatecznie w ubiegłym roku do służby przyjęto 4373 osób. Dane te zestawić należy po pierwsze z minimalną liczbą osób planowanych do przyjęcia, określoną przez komendanta głównego policji na 4423 oraz zwolnieniami ze służby, które sięgnęły 4961. W obu przypadkach policja była więc na minusie, ale - co ważne - po tak krytycznym roku udało jej się wrócić mniej więcej do tego samego poziomu wolnych etatów.

Trudno ocenić teraz czy formacja byłaby w stanie poradzić sobie z uzupełnieniem kadrowych braków lub przynajmniej ich zniwelowaniem w 2020 roku. Szanse na to na pewno były, wprowadzono bowiem dodatek przedemerytalny oraz planowano inwestycje w infrastrukturę i bazy noclegowe szkół policyjnych. Ostatecznie jednak pandemia koronawirusa te plany pokrzyżowała i zmusiła formację np. do drastycznego ograniczenia możliwości szkoleniowych (o 70 proc.) i skrócenia kursu podstawowego do ok. dwóch miesięcy. Wiadomo już jednak, że funkcjonariusze Ci wrócą, by się doszkolić, KGP ma bowiem świadomość "ułomności tego systemu", ale nie miała innej możliwości, jeżeli chciała mieć policjantów na ulicach. Walka o policyjne kadry trwa więc w najlepsze.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Roman
sobota, 20 lutego 2021, 15:05

Zmniejszyć etaty i stanowiska w KGP i przesunąć do jednostek terenowych. W KGP jeden etat i wąska działka. Policjant jednostek KMP KPP KP na jednym etacie ciągnie kilka etatów ,wachlarz zadań i duży zakres obowiązków.

Kk
sobota, 20 lutego 2021, 13:38

Ten i przyszły rok będzie najgorszy ponieważ będą odchodzić przyjęci 92 i 93 bo będą mieli pełne prawa emerytalne

Ekon
niedziela, 21 lutego 2021, 17:32

Jednak w tym roku nie odchodzą, dodatek okazał się skuteczny, a i młodsi jak zobaczyli, że dodatek to nie ściema to zaczynają myśleć, że warto poczekać.

Janek Wiśniewski
sobota, 20 lutego 2021, 09:49

Wakaty wakaty, policjanci z wyższym wykształceniem i ambicjami są skazani na pracę w miastach wojewódzkich od samego początku zatrudnienia, brak możliwości zmiany jednostki poprzez odmowy raportów. Wtedy taki mniej więcej 30 letni mężczyzna zobaczy, że w cudownym mieście wojewódzkim wszędzie jest praca zazwyczaj bardziej opłacalna, co robi? UCIEKA, niestety jaki by to nie był wydział w największych miastach praca jest mocno zmianowa, obciążenie fizyczne doprowadza do chorób, nie warto chorować. Są ludzie którym bardzo zależy na Policji dochodzi do absurdów jakim jest zwolnienie się i przyjęcie w innym mieście mniejszym spokojniejszym ZA TE SAME pieniądze

Mietek
sobota, 20 lutego 2021, 15:31

Dokładnie tak wiem jak jest w dużym mieście na ulicy a wiem jak w małym pracuje 15 lat w opi!.Druga sprawa to niech się zastanowią jak zatrzymać ludzi którzy maje teraz 15-20 lat służby trzecie grupy i brak perspektyw przez brak układów.Kto z nich nie odejdzie jeśli nie dadzą pośredniego dodatku po 15 latach dla tych na starych zasadach przynajmniej po 800 -1000 zł tak żeby oni zrobili jeszcze parę lat.Kto doczeka teraz na ulicy 25? Nie ma mowy pracować będą tylko gryzipiórki za biurkiem po układach.To nie uratuje policji.!!

ekon
piątek, 19 lutego 2021, 20:17

Tylko 455 odejść w styczniu to kilkukrotnie mniej niż w latach ubiegłych gdy odejść w styczniu i lutym łącznie było średnio około 5 tys. Jak w lutym liczba odejść będzie podobna lub nawet 2 razy większa niż w styczniu toi okaże się, że 25+jest dużym sukcesem. Wszystkie teorie, że ten dodatek nie wpłynie na liczbę odejść można już wyśmiać.

sobota, 20 lutego 2021, 15:45

Na decyzję o odejściu w lutym z wpłynie wysoka waloryzacja 4,24% oraz niepewne czasy stanu epidemii wprowadzonego 20 marca 2020.

Życzę powodzenia.
sobota, 20 lutego 2021, 11:45

Braki są wśród młodzieży . Nie mogę się doczekać, aż zobaczę ,,starych" na patrolach. Obecne przywileje nie zachęcają młodych, oj nie zachęcają.

Krzys
sobota, 20 lutego 2021, 23:00

Dlaczego oczekujecie przywilejów? Pełnicie przecież funkcję usługową.

Dsg
niedziela, 21 lutego 2021, 11:07

Proste jak budowa cepa. Przywileje nigdy nie byly prezentem zadnej władzy. Wprowadzano je bo nikt nie chciał tej roboty robic!!! Idzie to samo

2
sobota, 20 lutego 2021, 08:41

Taki sukces że brać kasę ma kto ale roboty z nich nie ma.

Pik
piątek, 19 lutego 2021, 22:13

W styczniu się nie odchodzi, od złożenia podania musi minąć przynajmniej 3 tygodnie do zwolnienia. Dopiero dane na 1.03.2021 dadzą ogląd sytuacji.

Obiektywnie
piątek, 19 lutego 2021, 19:21

Śmiech na sali. Ta firma sięga dna. Nie wiem jak to jest liczone . Ludzi brakuje już w każdym dziale w dużym mieście czeka się na interwencję 3-4godz jak nie więcej.

Dobre czasy to były ........
sobota, 20 lutego 2021, 11:34

Tak jest jak co chwilę zmienia się zasady emerytalne na gorsze np. minimum 25 lat stażu itp.

Krzys
sobota, 20 lutego 2021, 23:02

Dziwne, ja mam 40 lat stażu PRACY i jakoś nie mogę tego zdyskontować.

Tweets InfoSecurity24