Nie żyje policjant postrzelony podczas interwencji. Szef KGP: Środowisko policyjne w głębokim żalu i smutku [AKTUALIZACJA]

4 maja 2021, 11:11
Śląska Policja zabójstwo
Fot. Śląska Policja
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Nie żyje policjant z Raciborza (woj. śląskie), postrzelony we wtorek rano przez kierowcę zatrzymanego do kontroli samochodu Renault Scenic - poinformowała rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara. Sprawca, który oddał do funkcjonariusza kilka strzałów, został zatrzymany. "Środowisko policyjne pozostaje w głębokim żalu i smutku, a sercem z rodziną i najbliższymi" - zaznaczył we wtorek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Do tragedii doszło przy ul. Chełmońskiego w Raciborzu. Chwilę wcześniej policjanci otrzymali dwa zgłoszenia. Pierwsze dotyczyło mężczyzny, prowadzącego renault scenic, prawdopodobnie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

"Drugie zgłoszenie, już z ul. Chełmońskiego, dotyczyło człowieka, który podaje się za policjanta i próbuje kontrolować samochody – podchodzi do kierowców i próbuje z nimi rozmawiać. Funkcjonariusze z prewencji zlokalizowali mężczyznę i jego samochód. Kiedy poprosili go o dokumenty, wyciągnął broń i strzelił w kierunku policjanta" - powiedziała rzeczniczka śląskiej policji Aleksandra Nowara. Funkcjonariusz doznał ciężkich obrażeń. Reanimacja nie przyniosła rezultatu.

W trakcie zajścia także policjanci użyli broni, również napastnik został postrzelony. "Mężczyzna został ranny, ale na razie nie mam szczegółowych informacji na temat jego obrażeń, w asyście policjantów został zabrany do szpitala w Raciborzu" - powiedziała Nowara. Według nieoficjalnych informacji, zatrzymany został prawdopodobnie trafiony w udo. To 40-latek z rejonu Raciborza, notowany wcześniej za przestępstwa narkotykowe.

Policjanci opowiadają, że zatrzymany mężczyzna miał ubiór łudząco przypominający policyjny mundur. Odzież została zabezpieczona, zostanie poddana oględzinom. Policja nie udziela na razie szczegółowych informacji na temat zastrzelonego policjanta. Wiadomo jedynie, że był doświadczonym funkcjonariuszem, z kilkunastoletnim stażem.

Do sprawy śmiertelnego postrzelenia policjanta odniósł się we wtorek szef KGP gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi, który wypełniając słowa roty ślubowania, zginął zastrzelony przez bandytę. Środowisko policyjne pozostaje w głębokim żalu i smutku, a sercem z rodziną i najbliższymi. Cześć Jego Pamięci" - napisał na Twitterze Komendy Głównej Policji Szymczyk.

Na miejscu trwają policyjne czynności z udziałem prokuratora, teren został zabezpieczony. Rodzina zmarłego policjanta oraz jego partner z patrolu będą objęci pomocą psychologiczną.

IS24/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Jabadabadu
wtorek, 4 maja 2021, 20:51

Wyrazy współczucia dla rodziny zabitego policjanta. Mam pytania: 1) dlaczego nikt go nie ubezpieczał w czasie akcji po treści takiego zgłoszenia jakie otrzymali? 2) dlaczego dopuszczono do sytuacji, w której podający się za policjanta mógł wyciągnąć broń i strzelić? 3) dlaczego bandyta żyje a policjant nie? Uprzejmie proszę o odpowiedź odpowiedzialnego w KG za programy szkolenia policjantów oraz procedury bezpieczeństwa akcji policyjnych. Nie ma zgody na to, żeby bandyta miał prawa, a normalny człowiek - w tym policjant - tylko obowiązki! I jeszcze musiał się z tego tłumaczyć. Czy jeszcze ktoś myśli w tym kraju? I proszę nie mówić mi, że winna jest broń palna. Winien jest bandyta - tak, bandyta, nazwijmy wreszcie rzecz po imieniu - który użył jej w sposób sprzeczny z prawem każdego człowieka - prawem do życia. I proszę zapamiętać: bandyta nie ma takiego prawa. Nie ma i już.

M
środa, 5 maja 2021, 17:38

RPO już po ciebie jedzie...

bropata
wtorek, 4 maja 2021, 20:19

Na policjantów szczują wszyscy - RPO, sądy, opozycja, adwokaci, uliczne wojowniczki w rodzaju Babci Kasi i wszelaka żulia. Zasadnie lub nie. Wątpię, aby śmierć policjanta wywołała u nich choćby mała refleksję nad tego rodzaju zachowaniem. Bo policjant dla nich to zawsze ktoś gorszy...

say69mat
wtorek, 4 maja 2021, 19:51

Jakiś czas temu, podczas mojego pobytu w Kanadzie, wracając z kolegą z pracy trafiliśmy na policyjny patrol, który zatrzymał nas do rutynowej kontroli. Kontrolę prowadziła policjantka, z tym że cały czas była ubezpieczana przez policjanta, który trzymał pump - gun wycelowany w nasz samochód. Kolega poprosił mnie, aby mi przez głowę nie przeszło wykonywać jakiekolwiek nerwowe, gwałtowne ruchy. Trzeci policjant siedział w radiowozie i kontrolował sytuację, weryfikując przez radio nasze ID z centralą

...
środa, 5 maja 2021, 02:12

W Pl to by było marnowanie zasobów ludzkich, zastraszanie obywateli i łamanie konstytucji...

SOWA
środa, 5 maja 2021, 00:16

Podobnie jest też w Niemczech. Policjant zawsze jest ubezpieczany. W Polsce nie dość, że policjantom słabo wychodzi strzelanie to w dodatku nie potrafią nawet zadbać o swoje bezpieczeństwo. To akurat nic nie kosztuje, poza odrobiną myślenia.

...
środa, 5 maja 2021, 13:34

Wyszkolenia brakuje. Żeby wiedzieć jak się zachować, to ktoś musi pokazać i trzeba to poćwiczyć. Ale kiedy, jak mandaty się same nie wypiszą...

bropata
wtorek, 4 maja 2021, 20:55

Powyższy wpis datowany jest na "wtorek, 4 maja 2021, 19:51" !!! Zegar mojego komputera pokazuje 18:55!!!

jmmm
wtorek, 4 maja 2021, 18:31

Może niemoty i tchórze generalskie wydadzą głos w obronie policjantów i obywateli nt.dostępu do broni i skutecznego jej używania!

L
środa, 5 maja 2021, 02:13

Wyrażą zaniepokojenie...

kibic
wtorek, 4 maja 2021, 21:34

Co tu da dostęp do broni? Właśnie jakiś przebrany cywil miał broń i zastrzelił policjanta na służbie. Co generałowie mają do tej konkretnej sytuacji? Prędzej można mieć zastrzeżenia do sądów, że wielokrotnie karanego traktowali pobłażliwie.

adam
środa, 5 maja 2021, 11:35

zastrzelił go z nielegalnej broni. co kibicu ma to do legalnej broni ??? to są dwa osobne tematy.

Olo
wtorek, 4 maja 2021, 18:18

A co kierownictwo Policji planuje zrobić z falą hejtu jaka płynie codziennie w kierunku policjantów, a dziś tylko przybrała na sile? Coś poza wyrażeniem zaniepokojenia?

TT
środa, 5 maja 2021, 02:17

Zapewne w najbliższym czasie pilne szkolenie...za kartą zapoznania, na odprawie

SOWA
środa, 5 maja 2021, 00:20

Większość ludzi pisze prawdę o pracy tzw. Policji. Ja wiem, że niektórym się marzy powrót stanu wojennego ale jeszcze nadal mamy w Polsce tzw. konstytucję i ktoś przysięgał jej bronić a nie łamać prawo.

.
środa, 5 maja 2021, 13:35

A ten dalej swoje...

Mrowka
wtorek, 4 maja 2021, 22:49

Kierownictwo umywa ręce podobnie jest z nauczycielami

OLO
wtorek, 4 maja 2021, 21:40

A co mają robić? Wierni służą tym, którzy te formacje upodlili. Pisowi zależy na polaryzacji społeczeństwa, jeśli nas nikt nie będzie ubił to będziemy musieli się kumplować z władzą. A my powinniśmy się wziąć za związki zawodowe i poprzez nie przepchać reformy bo inaczej marnie skończymy

Tweets InfoSecurity24