Szef MSWiA zapewnia: styczniowa podwyżka będzie wypłacona zgodnie z porozumieniem

18 września 2019, 10:46
MSWiA_1
Fot. MSWiA

Mariusz Kamiński podczas spotkania z Przewodniczącym Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych zapewnił, że zaplanowana na styczeń podwyżka zostanie wypłacona zgodnie z zapisami zawartymi w podpisanym porozumieniu. Podczas spotkania rozmawiano też m.in. o przyspieszeniu prac dotyczących art. 15a. O spotkaniu poinformował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów. 

„Podczas trwającego ponad godzinę spotkania omówiono ważne dla funkcjonariuszy służb kwestie związane z realizacja porozumienia z dnia 8 listopada 2018′. Między innymi sprawą przyspieszenia prac nad art. 15a czy opracowaniem wytycznych do sposobu realizacji płatnych nadgodzin, ale też dalszych podwyżek uposażeń funkcjonariuszy” – czytamy w komunikacie wydanym przez NSZZ Policjantów.

Minister Kamiński poinformował, że podwyżka, która na konta mundurowych powinna trafić od stycznia 2020 roku, wypłacona zostanie „zgodnie z porozumieniem”.

Przypomnijmy, że projekt ustawy budżetowej na przyszły rok, zakłada odmrożenie, nie zwiększanej od 10 lat, kwoty bazowej. Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, jej podniesienie wpłynie na wzrost mundurowych uposażeń o ok. 340 złotych. Ustawa budżetowa jest wprawdzie dopiero w fazie konsultacji i nie wiadomo czy w ostatecznie uchwalonych dokumencie także znajdzie się zapis o podniesieniu kwoty bazowej do poziomu 1614,69 złotych, jednak nawet jeśli się tak stanie, mogą być potrzebne dodatkowe rozwiązania legislacyjne by rząd mógł wywiązać się ze złożonych obietnic. Jednym z nich jest zwiększenie mnożników kwoty bazowej dla każdej z formacji.

Nadal dość niejasna pozostaje też kwestia dotycząca art. 15a, której rozwiązanie, zgodnie z porozumieniem powinno nastąpić do końca tego roku. Jak informowało pod koniec sierpnia InfoSecurity24.pl, wprawdzie MSWiA nie przedstawiło jeszcze projektu zmian w przepisach, jednak ramowe propozycje, które z entuzjazmem przyjęte zostały przez mundurowe środowisko, pojawiły się już w 2016 roku, a ich autorem było właśnie MSWiA.

„W ocenie przewodniczącego Rafała Jankowskiego było to pierwsze od kilku miesięcy spotkanie zapowiadające powrót do efektywnej i merytorycznej współpracy MSWiA ze związkami zawodowymi służb mundurowych” – czytamy komunikacie NSZZP. To spora zmiana w relacjach na linii MSWiA – mundurowi związkowcy, bowiem podczas niedawnej rozmowy z InfoSecuriy24.pl Rafał Jankowski przekonywał, że „z chwilą odejścia Joachima Brudzińskiego i jego ekipy z MSWiA, ten dialog stał się trudniejszy”.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
prawie emeryt
piątek, 20 września 2019, 13:35

Podwyżka to jedno a art. 15a to drugie. Nie zgadzamy się na żadne warunki aby spełnić wymogi tego przepisu. Przyjęci przed 99 r. nie mieli czegoś takiego więc czemu my mamy mieć. Chcą nas zachęcić do dłuższego pozostania w służbie to niech to zrobią w inny sposób. Przez wprowadzenie normalności...

Joker
środa, 18 września 2019, 21:01

Zastawiam się dlaczego jest tak cicho w kwestii niewypłaconych świeżym emerytom ekwiwalentów za urlop. Czekam od stycznia a tu nic.

Bighubn
środa, 18 września 2019, 20:25

Poczekamy, zobaczymy.

K.
środa, 18 września 2019, 18:29

To jest nie prawda! Zwiększenie kwoty bazowej do poziomu 1614,69 zł bez zmiany mnożnika nie spowoduje wzrostu płac o 340 zł, to jest brak podstawowej wiedzy jak oblicza się wynagrodzenie w służbie. Jeśli przyszłoroczna podwyżka będzie polegała jedynie na podniesieniu kwoty bazowej to dostaniemy około 170 zł.

Pies
poniedziałek, 23 września 2019, 01:07

Dokładnie tak co za "księgowy" wyliczył 340 tylko 170 ale to średnio, zależy od wysługi.

Kichu
środa, 18 września 2019, 17:17

Super

Tweets InfoSecurity24