Ukraiński konsul w Petersburgu zatrzymany przez FSB

17 kwietnia 2021, 11:21
Rosja flaga, fot. pixabay
Fot. Pixabay

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w sobotę, że dzień wcześnej zatrzymała konsula z konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu podczas spotkania z obywatelem Rosji, gdy dyplomata otrzymywał poufne dane. Rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych poinformował, że pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, ale obecnie już znajduje się na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej.

Agencja RIA Nowosti przekazała następnie, że dyplomata został zatrzymany na kilka godzin, a obecnie znajduje się w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ukrainy.

Służby prasowe FSB podały, że zatrzymanym jest konsul Ołeksandr Sosoniuk. Dyplomata pracował w Rosi przez wiele lat, co najmniej od 2012 roku.

Komunikat służb głosi, że do zatrzymania doszło 16 kwietnia podczas spotkania konsula z obywatelem Federacji Rosyjskiej, w czasie otrzymywania informacji niejawnych pochodzących z baz danych prowadzonych przez organy porządku publicznego i FSB.

FSB oświadczyła, że działalność Sosoniuka ma charakter "wrogi wobec Rosji i niezgodny ze statusem pracownika dylomatycznego". Wobec dyplomaty zostaną podjęte działania zgodne z prawem międzynarodowym - zapowiedziała FSB.

Rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych ocenił w komentarzu dla ukraińskich mediów, że to "kolejna prowokacja na tle destabilizacyjnych działań Rosji". Zaznaczył, że pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, ale obecnie już znajduje się na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Ustalane są okoliczności zatrzymania - dodał.

"Zgodnie z istniejącą praktyką w oparciu o zasadę wzajemności ukraińska strona przygotowuje odpowiedź" - zapowiedział rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Na razie nie wiadomo, jakie będą dalsze posunięcia Rosji. RIA powołując się na rosyjskiego eksperta Bogdana Biespałkę dopuściła wydalenie konsula z Rosji. Rozmówca agencji nie wykluczył, że konsulat Ukrainy w Petersburgu może zostać zamknięty.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Agentura
sobota, 17 kwietnia 2021, 23:00

To dobra wiadomość.

Eee tam
sobota, 17 kwietnia 2021, 16:01

To w ogóle wolno aresztować dyplomatę?

Riddler
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:01

Zatrzymać można, jak najbardziej, ale aresztować już nie.

j23 znowu nadaje
sobota, 17 kwietnia 2021, 20:36

Rosja zakomunikowała ,że nie uznaje prezydenta Ukrainy.Rosja nie uznaje narodu ukraińskiego ani państwa.To co tam jakiś konsul ?

głodny
sobota, 17 kwietnia 2021, 22:51

No przecież go nie zjedli.

Eee tam
sobota, 17 kwietnia 2021, 22:23

Najgorzej że nie widać żadnych protestów w Rosji wobec agresji Kremla wobec Ukrainy. Jaki pan taki kram.

Davien
sobota, 17 kwietnia 2021, 19:57

Jezeli ma immunitet dyplomatyczny to nie, ale jak widac Rosjanie maja gdzieś wszelkie zasady.

qwert
niedziela, 18 kwietnia 2021, 04:32

Dlatego został zatrzymany, a nie aresztowany

Davien
niedziela, 18 kwietnia 2021, 16:00

Nawet go zatrzymac nie możecie bo nie podpada pod prawo waszego kraju towariszcz. Pokazał paszport dyplomatyczny i finito.

easyrider
sobota, 17 kwietnia 2021, 19:20

Zatrzymujesz człowieka, który popełnił przestępstwo. Po potwierdzeniu tożsamości, zabezpieczeniu materiału dowodowego zwalniasz go. Widać rosyjskim służbom zajęło to kilka godzin.

Davien
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:15

Potwierdzeniem tożsamosci jest paszport dyplomatyczny i od tej chwili Rosjanie nie maja nic do gadania.

Rgier
sobota, 17 kwietnia 2021, 22:13

Niewiedza bądź prymitywna propaganda. Każdy konsul ma swój paszport dyplomatyczny, po okazaniu takiej osobie nie wolno NIC zrobić ani zatrzymać ani rozpytać, nic. Ale rosja to dzicz i agresja co prezentują. Zaorać ich i posypać solą.

BUBA
sobota, 17 kwietnia 2021, 16:48

W Fr wszystko jest mozliwe.

Tweets InfoSecurity24