Mundurowe podwyżki. Kto od maja zarobi więcej?

4 kwietnia 2018, 13:12
Policja ćwiczenia fot. policja.gov.pl
fot. policja.pl
  • podwyżki, do najmnej zarabiających funckjonariuszy, trafić mają 1 maja 2018 roku;
  • kwoty, jakie przeciętnie trafią do strażaków, policjantów, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP to odpowiednio 202 złote oraz 102 złote;
  • łącznie MSWiA na majowe podwyżki, i świadczenia z nich wynikające, przeznaczy 150 mln złotych.

Jednym z elementów, trwającej w służbach mundurowych podległych MSWiA, modernizacji są podwyżki dla funkcjonariuszy. Resort przy wielu okazjach nie tylko chwali się tym o ile już udało się zwiększyć mundurowe pensje, ale też zapowiada kolejne działania dzięki którym policjanci, strażacy, strażniczy graniczni czy funkcjonariusze SOP będą zarabiać więcej. Zapowiedzi MSWiA zyskały formalny wymiar w postaci projektów rozporządzeń podwyższających wielokrotność kwoty bazowej oraz mnożnik w najniższych grupach zaszeregowania. Podwyżki do funkcjonariuszy maja trafić 1 maja 2018 roku.

Jak zapowiada MSWiA, od 1 maja do ponad 110 tys. funkcjonariuszy służb podległych resortowi, ma trafić łącznie 150 mln złotych. Zarówno kwota jak i sam fakt majowych podwyżek nie jest zaskoczeniem, bo kierownictwo resortu zapowiadało te działania już w ubiegłym roku. Jednak pytanie o to w jaki sposób pieniądze zostaną podzielone wśród funkcjonariuszy, a co za tym idzie, czyja pensja tak naprawdę wzrośnie od 1 maja 2018 roku, do niedawna pozostawało bez odpowiedzi. MSWiA enigmatycznie tłumaczyło, że podwyżki dotyczą najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Dziś, dzięki opublikowanym projektom rozporządzeń, znamy więcej szczegółów.

undefined

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało, dla każdej z podległych sobie służb, po dwa projekty rozporządzeń dotyczących uposażenia: projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego oraz projekt w sprawie wielokrotności kwoty bazowej. 

Policja

Mnożnik kwoty bazowej (w 2018 roku wynosi ona zgodnie z ustawą budżetową 1523,29 zł) dla policjantów podniesiony został o 0,09 z poziomu 3,19 do 3,28. Pieniądze trafić mają do najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Zgodnie z projektem MSWiA podwyższono stawki uposażenia zasadniczego w grupach zaszeregowania 2 i 3 oraz 4 i 5. Jak czytamy w uzasadnieniu, w grupie 2 i 3 przeciętna miesięczna podwyżka wyniesie 202 zł, a w grupach zaszeregowania 4 i 5 przeciętnie 102 złote.

undefined
fot. policja.gov.pl

W rozporządzeniu zaplanowano też zwiększenie wysokości dodatku stołecznego. Ten wzrosnąć ma o 11,5 proc. z poziomu 20 proc. kwoty bazowej do poziomu 31,5 proc. Po zmianach dodatek stołeczny wynieść ma 479,90 zł.

W Policji, podwyżką objętych będzie 74 734 stanowiska, a łączna kwota jaka trafić ma do Policji to ponad 98 mln złotych.

Państwowa Straż Pożarna

W PSP mnożnik kwoty bazowej, podobnie jak w Policji wzrosnąć ma o 0,09 z poziomu 3,13 do 3,22. Zgodnie z planami, od 1 maja 2018 roku wzrosnąć mają zarobki strażaków pełniących służbę na stanowiskach w grupach zaszeregowania od 1 do 8, z czego w grupach 1-5 przeciętna podwyżka wynieść ma 202 złote, w grupach 6-8 przeciętnie 102 złote.

undefined
fot. straz.gov.pl

Po podziale kwot, pomiędzy służby MSWiA, do PSP trafić ma łącznie ponad 36 mln złotych, a podwyżka uposażeń dotoczyć będzie, zgodnie z przewidywaniami resortu, 23 387 stanowisk.

Straż Graniczna

undefined
fot. Straż Graniczna

Wielokrotność kwoty bazowej wzrosnąć ma także w Straży Granicznej. Zapisany w projekcie rozporządzenia mnożnik kształtować ma się na poziomie 3,28 ,co oznacza że MSWiA przewiduje jego wzrost o 0,07 (dziś mnożnik ten wynosi 3,21). Kto w Straży Granicznej będzie beneficjentem podwyżek? Podobnie jak w Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej będą to funkcjonariusze zarabiający najmniej. Stawki uposażenia zasadniczego podwyższone zostaną w grupach 2 i 3 oraz 4 i 5. Podobnie jak w PSP i Policji, kwoty podwyżek to przeciętnie 202 złote dla 2 i 3 grupy oraz przeciętnie 102 złote dla grup 4 i 5. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, podwyżki dotyczą zarówno I jak i II kategorii zaszeregowania.

Łącznie Straż Graniczna otrzyma ponad 13 mln złotych, a podwyżki dotyczyć mają 10 232 stanowisk.

Służba Ochrony Państwa

Służba Ochrony Państwa powstała w miejsce, zlikwidowanego z końcem stycznia 2018, Biura Ochrony Rządu. Wraz z przejęciem zadań wykonywanych przez BOR, SOP przejął także część problemów jakie dotyczyły m.in. wysokości uposażeń funkcjonariuszy. MSWiA przewiduje, że w związku z tym, mnożnik kwoty bazowej wzrośnie w SOP o 0,08 z poziomu 3,31 do 3,39.

undefined
fot.sop.gov.pl

Pieniądze o jakie powiększy się budżet Służby Ochrony Państwa trafią do funkcjonariuszy w grupach uposażenia od 13 do 11 (w SOP najniższą grupą uposażenie jest grupa 14 – stanowisko KURSANT, a najwyższą 1 – stanowisko KOMENDANT). Co za tym idzie, w grupach 12 i 13 uposażenie wzrośnie przeciętnie o 202 złote, a w grupie 11 przeciętnie o 102 złote.

Do Służby Ochrony Państwa trafi prawie 2,5 mln złotych, a podwyżki dotyczyć będą 1 867 stanowisk.

Przypomnijmy, uposażenia funkcjonariuszy wzrosły w 2016 roku o 202 zł, a kolejna podwyżka wynikająca z ustawy modernizacyjnej przewidziana jest na styczeń 2019 r. Jeśli projekty rozporządzeń wejdą w życie, najmniej zarabiający funkcjonariusze podwyżki otrzymają od 1 maja 2018 roku. Jednak pieniądze nie trafią do wszystkich, a jedynie do niektórych funkcjonariuszy, co podnosi głosy sprzeciwu części środowiska. W tle jest też ultimatum postawione MSWiA przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych, w którym związkowcy domagają się m.in podwyżek w wysokości 650 złotych na jednego funkcjonariusza. Termin podpisania porozumienia FZZ SM wyznaczyła na 14 kwietnia. Jedno jest pewne, i zgodnie podkreśla to wielu przedstawicieli służb mundurowych, pensje funkcjonariuszy muszą rosnąć, nie tylko dlatego, że rosną koszty życia, ale też po to, by formacje mundurowe były konkurencyjne na rynku pracy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 56
Norbi
piątek, 18 maja 2018, 09:16

Tak jak pisalem wczesniej. Weszło wczoraj wyrównanie 156 zl

Cywil
niedziela, 13 maja 2018, 19:21

W policji jest dużo pieniędzy do zaoszczędzenia ale jak to bywa: brak gospodarza i gospodarka leży na łopatkach.Policjanci na pierwszej linii ognia powinni dostać podwyżkę , ci co całą służbę nie założyli munduru ,{ no chyba że na defilady} powinni oddać mundurówki i siedzieć cicho.Co rok Malowanie rany jakie oni powinni mieć czyste mieszkania.A CO Z CYWILAMI KTÓRZY TAK CZY SIAK WYKONUJĄ NAJBARDZIEJ WIĄŻĄCE ZADANIA SPRÓBUJCIE BEZ NICH POPROWADZIĆ TEN CAŁY CY..

Max
środa, 9 maja 2018, 21:09

Ja również nie otrzymałem żadnej podwyżki. Pracuję w PSP na 3 grupie Wielkopolska. Czy ktoś wie kiedy w rzeczywistości będą płacone te podwyżki?

Pablo
środa, 9 maja 2018, 21:02

ja pracuję w PSP na 3 grupie i również w maju nie dostałem podwyżki.

Norbi
czwartek, 3 maja 2018, 18:43

Moje wynagrodzenie na chwile obecną nie rozni sie niczym od poprzednich pozostałych za kazdy przepracowany miesiąc w tym roku. Poczekajmy moze przyjdzie wyrównanie jak po ostatniej podwyżce. Pozdrawiam

Tweets InfoSecurity24