Premier sięga po zaskórniaki, ale trzynastki niezagrożone

28 listopada 2020, 17:57
pieniądze, złoty, fot. pixabay
Fot. Pixabay

Minister finansów poinformował, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o "zablokowaniu planowanych wydatków budżetu państwa na 2020 rok określając część oraz łączną kwotę wydatków, która podlega blokowaniu w danej części budżetowej". Jak czytamy w piśmie podpisanym przez Tadeusza Kosińskiego, "blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne". Odzyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na walkę z epidemią koronawirusa. Czy oznacza to, że administracja publiczna, w tym funkcjonariusze służb mundurowych, nie otrzymają tzw. trzynastek? Jak zapewnia rzecznik prasowy ministra finansów Iwona Prószyńska, ich wypłata "nie jest zagrożona".

Pismo przygotowane przez resort finansów, a rozesłane – jak informuje wp.pl - do wszystkich ministerstw, wzbudziło sporo emocji w mundurowym środowisku. Grupy dyskusyjne zrzeszające funkcjonariuszy rozgrzały się do czerwoności, a mundurowi zastanawiali się czy mogą liczyć na tzw. trzynastki a nawet czy zagrożone są grudniowe pensje. Wątpliwości za pośrednictwem Twittera postanowiła rozwiać Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy ministra finansów. Jak zapewnia, "wypłata tzw. trzynastek nie jest zagrożona". Prószyńska tłumaczy, że świadczenia z tego tytułu zostały wypłacone w tym roku i będą też wypłacone w roku 2021. Z informacji jakie przekazała wynika również, że "ograniczeniu powinny ulec (…) wypłaty nagród i premii w zakresie niewymaganym przepisami prawa", a zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na walkę ze skutkami Covid-19. 

Gdzie więc premier szuka pieniędzy? Chodzić może m.in. o środki, jakie formacje zaoszczędziły na wakatach czy zwolnieniach lekarskich. Często zdarza się bowiem tak, że koniec roku to moment, kiedy w jednostkach budżetowych, także w służbach mundurowych, rozdysponowuje się pozostałe na tzw. paragrafach uposażeniowych pieniądze właśnie na nagrody czy premie. Według rzeczniczki MF intencją zastosowania instrumentu blokady było przeznaczenie powstałych w tym roku oszczędności w niektórych obszarach administracji publicznej (w szczególności z tytułu wynagrodzeń i pochodnych), na działania związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom pandemii. Jak czytamy w piśmie, "kwoty blokad w poszczególnych częściach budżetowych zostały określone w związku ze stwierdzeniem niepełnej realizacji planu wydatków na wynagrodzenia wraz z pochodnymi oraz uposażenia – na podstawie analizy wykonania wydatków budżetu państwa w okresie styczeń – październik 2020 r. oraz na podstawie złożonych zapotrzebowań na środki na te wydatki na listopad i grudzień 2020 r.".

 

Może się więc okazać, że funkcjonariusze w tym roku nie otrzymają dodatkowych nagród, które w wielu jednostkach zostały już z pewnością zaplanowane lub będą one niższe niż pierwotnie zakładano. Jak czytamy, "szczegółową klasyfikację wydatków, które podlegają blokowaniu, ustala niezwłocznie po otrzymaniu decyzji dysponent części budżetowej". W przypadku służb podległych MSWiA jest to minister spraw wewnętrznych i administracji, dla Służby Więziennej jest to minister sprawiedliwości, a dla mundurowych ze Służby Celno-Skarbowej - minister finansów. Jaki los spotka mundurowe nagrody przekonamy się niebawem, bowiem jak zaznacza Prószyńska "decyzje w tym zakresie każdorazowo podejmują dysponenci poszczególnych części budżetowych".

DM/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Logika
niedziela, 29 listopada 2020, 11:12

To może zacząć nie od premii za L4, kwartalnika i innych które dostają od wielkiego dzwona osoby z niższym uposażeniem ale właśnie zacznijmy jak koledzy podnieśli od dziadkowych dodatków po 2 tysiące które mają osoby z i tak wysokimi uposażeniami, chyba lepiej obciąć tym co i tak mają dużo, niż tym którzy mają naprawdę małe pieniądze, chodzi o sprawiedliwy podział.

Gosc
niedziela, 29 listopada 2020, 18:41

28 lat w terenie. 5 grupa. Uwazasz, ze mi sie nie nalezy?

25 lat wPolicji
wtorek, 1 grudnia 2020, 16:33

Patrz jak Ci żałują tego dodatku te pociotki i plecaki!! Przesłużcie chłopcy te 28 lat na pierwszej linii i wtedy porozmawiamy.

Zajc
poniedziałek, 30 listopada 2020, 22:13

A ja mam 21 i jestem naczelnikiem i co Ty na to?

prawo
wtorek, 1 grudnia 2020, 19:14

Za 4 lata dostaniesz, jak dotrwasz. Pierwsze sprawiedliwe świadczenie, bez układów.

Stary
wtorek, 1 grudnia 2020, 02:51

Wygląda na to, że za 4 lata Pan Naczelnik nabędzie prawo do dodatku w wysokości 1500 zł brutto. Wystarczy dosłużyć. Proste chyba?

at
poniedziałek, 30 listopada 2020, 08:43

tzn, że słabo pracujesz! 28 lat służby i tylko 5 grupa??? twój rozwój jest na poziomie policjanta z 10 letnim stażem- na emeryturę!

Antyfan
niedziela, 29 listopada 2020, 20:21

Dokładnie,nie należy Ci się dodatek dwa tysie tak jak i całej reszcie,jeżeli jest kasa na jakiekolwiek dodatki to powinni je dostać wszyscy

As
poniedziałek, 30 listopada 2020, 08:31

Jak nie wiesz skąd jest ta kasa to się nie wypowiadaj.

Obiektywny
niedziela, 29 listopada 2020, 19:57

Tak, nie należy Ci się. Jedyne co Ci się należy za wspomniany staż, to emerytura. Zwolnij miejsce młodszym a nie siedzisz tylko po to, aby brać „starczy” dodatek.

myśl
poniedziałek, 30 listopada 2020, 17:20

Jak widać młodzi mają tupet, mniej wiedzy i pracowitości, na szczęście niewiele do powiedzenia.

As
poniedziałek, 30 listopada 2020, 08:29

Jakim młodym? Przecież ten dodatek jest po to aby zatrzymać starych bo młodych nie ma.

Brylant
niedziela, 29 listopada 2020, 10:47

Zaczyna się szukanie pieniędzy w biednej Policji.A gdzie nowe auta służbowe? Niedługo nie będzie czym jeździć bo to co jest to złom.

olo
niedziela, 29 listopada 2020, 03:09

Skoro zabierają środki za wakaty i L4 to trzeba zacząć robić wszystko powoli i dokładnie. Pilnować wyłącznie swojej roboty, nie robić za nieobecnych czy tych którzy być może przyjdą kiedyś do służby zachęceni przez władzę. Jak rząd zabiera pieniądze to niech też zabierze robotę ze którą bierze kasę. Bo jakoś np. swojej tvp kasy nie szczędzi w trudnych czasach

...
niedziela, 29 listopada 2020, 15:33

Dokładnie. I przepisowo. Nie ma czegoś takiego jak potwierdzenie, że konkretna osoba jest na kwarantannie bo ktoś odbierze telefon i pomacha z okna na 11 piętrze.

M
niedziela, 29 listopada 2020, 11:17

TVP to jest ułamek zbędnych wydatków

Smutas
niedziela, 29 listopada 2020, 00:15

Żeby tylko dodatku 1500 i 2500 nie obcięli bo kadra kierownicza jeszcze odejdzie. Smutne...

Maja
poniedziałek, 30 listopada 2020, 05:59

No właśnie żeby tylko młodzi zaczeli płacić podatki .......

niedziela, 29 listopada 2020, 13:09

Święta racja

Tweets InfoSecurity24