Reklama

Służby Mundurowe

ŚDM: Austriak wydalony z Polski na mocy ustawy antyterrorystycznej

  • Fot. MSWiA

W czasie Światowych Dni Młodzieży policja zatrzymała 28-letniego obywatela Austrii. „Został on we wtorek wydalony z Polski na mocy przepisów tzw. ustawy antyterrorystycznej” – poinformował wiceminister Jarosław Zieliński.

Jak powiedział wiceminister, mężczyzna został zatrzymany w nocy z soboty na niedzielę tuż po północy przed główną mszą św. z udziałem papieża Franciszka.

Natomiast komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że mężczyzna został zlokalizowany, a następnie zatrzymany przez policjantów z pionu kryminalnego. Pytany o szczegóły dodał, że jest to 28-letni obywatel Austrii urodzony w tym kraju.

To jest człowiek, który przeszedł na islam i zamierzał docelowo wyjechać do Syrii

- powiedział Komendant Główny Policji

Komendant główny powiedział, że dzień przed zatrzymaniem policja otrzymała informację, że mężczyzna ten może przybyć do Polski na ŚDM. - Jego zachowanie i rozmowy z bliskimi wskazywały na to, że jego intencje mogą być nie do końca związane ze Światowymi Dniami Młodzieży - dodał.

Czytaj także: ŚDM: Służby zatrzymały księdza z Argentyny. "Mogły paść strzały"

Zabezpieczanie Światowych Dni Młodzieży

Za bezpieczeństwo wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży dbało łącznie ponad 38 tys. funkcjonariuszy MSWiA, w tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR. Służby MSWiA były wspierane m.in. przez Wojsko Polskie, Żandarmerię Wojskową oraz strażników miejskich.

W ciągu ostatniej doby policja na terenie województwa małopolskiego odnotowała jedynie siedem przestępstw. - Bardzo dużą rolę w tym naprawdę wysokim poziomie bezpieczeństwa odegrało zdyscyplinowanie i zachowanie samych pielgrzymów, którzy zawsze wsłuchiwali się w prośby i polecenia naszych funkcjonariuszy – powiedział Komendant Główny Policji.

Jarosław Zieliński, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że Straż Graniczna od 4 lipca do dziś (2 sierpnia) realizowała zadania związane z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej. W tym czasie strażnicy graniczni skontrolowali ponad 476 tys. osób oraz 43 tys. pojazdów. W konsekwencji zatrzymano 311 osób. Głównie były to osoby, które chciały przekroczyć granicę bez wymaganych dokumentów. Jednak dzięki kontroli udało się również zatrzymać m.in. osoby poszukiwane na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Wiceminister poinformował również, że 2 sierpnia został zniesiony obowiązujący od 20 lipca br. pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego ALFA, a w cyberprzestrzeni został zniesiony stopień BRAVO.

Czytaj także: Polskie F-16 zmusiły do lądowania rosyjski samolot

Nadbrygadier Leszek Suski, Komendant Główny PSP powiedział, że strażacy podczas zabezpieczenia udzielali pielgrzymom głównie pomocy przedmedycznej. Zanotowano około 1000 takich interwencji, które związane były przede wszystkim z omdleniami i niegroźnymi urazami.

W działania zabezpieczające ŚDM zaangażowanych było też około 800 funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Ich zadania były związane głównie z ochroną Papieża Franciszka. Płk Andrzej Pawlikowski, szef BOR, podziękował wszystkim służbom za wsparcie i pomoc. Podkreślił, że jest bardzo dumny ze swoich funkcjonariuszy oraz podziękował im za determinację i wysiłek włożony w wykonywane zadania.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować funkcjonariuszom wszystkich służb, które nadzoruję jako minister spraw wewnętrznych i administracji. To była dobrze wykonana praca. Spotkałem się z opiniami, że była ona wykonana perfekcyjnie. To świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu służb do wykonywania swoich zadań – powiedział minister Mariusz Błaszczak podsumowując działania służb podczas Światowych Dni Młodzieży.

(PAP/MSWiA)

Reklama

Komentarze

    Reklama