Rośnie liczba nielegalnych imigrantów na polsko-białoruskiej granicy

6 sierpnia 2021, 11:32
granica, straż graniczna, fot. POSG
Fot. Podlaski Oddział SG

71 osób - najprawdopodobniej obywateli Afganistanu - które nielegalnie dostały się do Polski z Białorusi, zatrzymali funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Nowym Dworze - podała w piątek SG. Dzień wcześniej pogranicznicy informowali o zatrzymaniu na tej granicy 62 nielegalnych imigrantów.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, tym razem w grupie było 23 mężczyzn i 15 kobiet oraz 33 osoby niepełnoletnie; najprawdopodobniej wszyscy są Afgańczykami. "Po wykonaniu niezbędnych czynności w obecności tłumacza, trafią do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców" - dodała. 

Na podstawie postanowień sądowych mogą w tych ośrodkach przebywać cudzoziemcy m.in. zatrzymani podczas nielegalnego przekroczenia granicy, uchylający się od wykonania decyzji o wydaleniu, przebywający na terytorium RP bez wymaganych dokumentów czy wykonujący pracę bez odpowiedniego zezwolenia.

W miniony czwartek SG informowała o zatrzymaniu w Podlaskiem innej, niewiele mniejszej, grupy nielegalnych imigrantów. Łącznie 62 osób. Było to 50 obywateli Iraku, 11 obywateli Iranu i jeden Kamerunu. Również oni zostaną umieszczeni w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Zatrzymano też Ukraińca podejrzanego o pomoc imigrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Jak wynika ze statystyk Podlaskiego Oddziału SG, od początku roku funkcjonariusze tego oddziału na polsko-białoruskiej granicy zatrzymali 522 osoby, które nielegalnie przekroczyły tę granicę. W całym ubiegłym roku było to łącznie 114 osób.

Do sprawy nielegalnej migracji na Litwie odniósł się także w czwartek na antenie wPolsce.pl wiceszef MSWIA Maciej Wąsik. Jak mówił, rząd zdaje sobie sprawę z tego, że Białoruś prowadzi "wojnę hybrydową za pomocą nielegalnych imigrantów, których białoruskie służby graniczne przepuszczają przez granicę polską i litewską, w szczególności litewską, która jest słabiej strzeżona niż polska".

Pytany, skąd napływają ci migranci, odparł, że z Iraku lub z Afganistanu, a są to zarówno młodzi mężczyźni, jak i czasami kobiety z dziećmi. W jego ocenie białoruskie władze posługują się nimi jako "żywą bronią".

PAP/IS24

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
pomz
sobota, 7 sierpnia 2021, 17:28

Minowac granice... Tylko ze min przeciwpiechotnych chyba juz dawno temu pozbylismy sie.

Jaroxxx
sobota, 7 sierpnia 2021, 02:47

Za co bierze SG pieniądze? Pilnowanie i nie wpuszczanie to ich praca przecież.

Herr Flick
wtorek, 10 sierpnia 2021, 18:05

To co, mają strzelać do kobiet i dzieci? A może zaminować granicę? Zapomniał wół, jak cielęciem był? A jak Polacy starali się przed 1989r. o azyl polityczny w RFN, Austrii, itd., to też ichniejsze służby graniczne powinni do nas strzelać albo "ciupasem" odsyłać wszystkich do PRL?

Darek
niedziela, 8 sierpnia 2021, 14:29

Toś teraz powiedział. Nie znasz sytuacji i warunków to siedź cicho ;)

Herr Flick
środa, 11 sierpnia 2021, 20:42

To mi przybliż, opisz te warunki i sytuację oraz uzasadnij takie, a nie inne postępowanie w stosunku do osób dokonujących przekroczenia granicy wbrew przepisom. I dla Twojej wiadomości - na ochronie polskiej granicy państwowej spędziłem 26 lat. Tak, za tzw. komuny też. Nie licząc szkoły oficerskiej, przesłużyłem 6 lat w WOP i 16 lat w Straży Granicznej. Nie jeden raz odmroziłem sobie na granicy kuper, nie jeden raz zmokłem do suchej nitki, nie jeden raz gryzły mnie komary i inne meszki. Teraz, na stare lata, to wszystko odbija się na zdrowiu. I nie mów mi, że się nie znam i żebym siedział cicho!

Jan
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:44

Może warto zainwestować w płot jak to robią Litwini

Victor
sobota, 7 sierpnia 2021, 02:06

Warto. Tylko musiałby być dość długi. Kto za niego zapłacić? Za darmo się nie zbuduje.

sdd
środa, 18 sierpnia 2021, 02:52

kasa jest, prezydent niedawno od ręki dał podwyżki posłom, ministrom, premierowi o 4-6 tys

Aaa
niedziela, 8 sierpnia 2021, 15:50

Kraje Unii i NATO powinny się dołożyć. Przecież ci imigranci raczej idą dalej na Niemcy i innych bogatszych krajów.

Tweets InfoSecurity24