Białorusini oddali strzały w kierunku polskich żołnierzy

8 października 2021, 13:03
mon twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Patrol służb białoruskich oddał w czwartek strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ze Strażą Graniczną patrolują granicę; prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji; nikomu nic się stało - poinformowała w piątek rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

O zdarzeniu rzeczniczka komendanta głównego SG poinformowała na piątkowej konferencji prasowej poświęconej sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej, w której brał udział również rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem z nami patrolują granicę. Prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się stało" - powiedziała ppor. Michalska. Jak dodała, mogły być to strzały celowo chybione. "Tych prowokacji jest coraz więcej" - zaznaczyła rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.

Jeszcze we wrześniu, Stanisław Żaryn informował, że na granicy z Białorusią mamy do czynienia z "bardzo poważnymi incydentami jak oddawanie strzałów w powietrze na widok Polaków; mieliśmy również do czynienia oddawaniem tak zwanego pustego strzału". "Białoruski pogranicznik przeładowuje broń, celuje i naciska spust" - tłumaczył. Żaryn zaznaczył, że choć nie dochodzi do wystrzelenia pocisku, a "nasi żołnierze i funkcjonariusze zachowują zimną krew, to takie incydenty są niepokojące, a wręcz niebezpieczne". 

Jak informował dwa dni temu minister Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, na granicy polsko-białoruskiej służbę pełni już ok. 3 tysięcy żołnierzy, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej (ok. 4 tys.). Przy granicy pojawić się miały również wojskowe śmigłowce, które zajmą się realizacją patroli powietrznych.

Wsparcia Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej udziela od m.in., od 4 października, 700 żołnierzy Żelaznej Dywizji. Wojsko zajmuje się również budową ogrodzenia, zasieków oraz bariery ochronnej dla zwierząt na odcinku granicy z Białorusią. Jak informował w piątek, 1 października minister Mariusz Błaszczak, wojsko postawiło do tamtego momentu ponad 130 km tymczasowego ogrodzenia oraz zapory poziomej. Po obu jej stronach powstaje wspomniana siatka chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem.

Wczoraj, 7 października, podczas konferencji w Białymstoku, wicepremier Jarosław Kaczyński podał, że polskie władze podjęły decyzję o budowanie "trwałej zapory" wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. "Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda" - powiedział.  Jakaś forma zapory, zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, powstać ma również na linii Bugu. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy rozpoczną się prace, ani ile będą trwały. Wicepremier zapewniał jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa, która zajmą się budową. Jak podkreślił z kolei, odpowiadając na pytania dziennikarzy, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie to jedyna z najbardziej nowoczesnych "zapór inżynieryjnych" na świecie. Dodał jednak, że póki co, nie zdradzi szczegółów tego jak będzie ona wyglądała. 

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy - tylko w tym miesiącu to 57 osób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP/IS24

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 154
,.,
piątek, 8 października 2021, 20:41

białoruś ekonomiczny bankrut jest bliski upadku więc mota się chcąc przedłuzyć swoją agonię. Za kilka lat podobny los spotka rosję która bez surowców energetycznych jest bankrutem i nie ma żadnych atutów by konkurować w światowej gospodarce. Obecne wzrosty cen gazu i ropy tylko przyspieszą ten proces. Wezmy na przykład Chiny które po konflikcie z Australią kupują w rosji dodatkowy wegiel , gaz i energie elektryczną ale jednocześnie -bez rozgłosu inwestują na potęgę w OZE ,tylko w samym II półroczu tego roku uruchomią ok. 36 000 MWp w samych elektrowniach PV. Przy obecnych cenach gazu ziemnego wodór wyprodukowany z OZE jest już tańszy .Potrzeba tylko dodatkowych mocy a te powstają w szybkim tempie nie tylko w Chinach. I wcale nie trzeba w całości eliminować gazu ziemnego wystarczy ograniczyć jego zuzycie o 15-20 procent a jego ceny będa nizsze niż w czasie pandemii. A wtedy rosja będzie już całkowitym bankrutem a ruskie trole prosić będą o pracę na budowie czy zmywaku w Warszawie Krakowie czy Gdańsku.

Herr Wolf
piątek, 8 października 2021, 23:14

Ile mają długu?

Ernest
sobota, 9 października 2021, 12:44

a kto im zaufa i pożyczy , na pewno nikt normalny. więc o pomoc będą mogli się zwrócić do swoich przyjaciół Wenezueli, Korei Pónocnej, Zimbabwe, Mali i kilku innych podobnych potentatów.

jx
sobota, 9 października 2021, 02:40

Ile mają rezerwi na jaki procent pożyczają?

Hanys
piątek, 8 października 2021, 22:40

Od trollowania i pisania "rosja" z małej litery, Rosja na pewno nie upadnie, tak samo Białoruś :)

Erwin
sobota, 9 października 2021, 02:19

Dobrze wiedzieć, że hanys i herr wolf to ta sama sabaczka

Wawiak
niedziela, 10 października 2021, 02:38

Powinien podpisywać się nie jako "Herr Wolf", tylko jako "Gospodin Wołk" ;-)

Sarmata
sobota, 9 października 2021, 13:23

A ty to kto Mykoła? Obrażasz ludzi widocznie tobie wolno.

Mike Texas USA
piątek, 8 października 2021, 20:30

Zablokować tranzyt ciężarówek na granicy polsko białoruskiej razem z Litwa Jak to nie zadziała zamknąć granice.

Sarmata
sobota, 9 października 2021, 13:25

No i padną Polskie firmy przewozowe? Chcesz zablokowac przewóz towarów z Chin do UE? To stanie cały przemysł w Europie.Prawdziwy z ciebie Napoleon.

Fanklub Daviena i GB
sobota, 9 października 2021, 11:53

To Niemcy przypomną Generalnej Guberni skąd jej wyrastają nogi... :D

piątek, 8 października 2021, 23:35

Właśnie. Pretekst jest.

Herr Wolf
piątek, 8 października 2021, 23:15

Tak jak w teksasie

grzegorz
piątek, 8 października 2021, 19:38

A tzw. polskie media jak wp.pl zamiast bronić polskiej armii i polskiej strazy granicznej to organizują nagonkę na rzeczniczkę bo się przejęzyczyła. Lukaszenka nie wiedział ze ma w Polsce tylu sojuszników: tvn24, gazeta wyborcza, wp, onet i oczywiscie politycy PO.

Misio
niedziela, 10 października 2021, 03:35

Dokładnie tak jest jak piszesz.

OPERATOR
piątek, 8 października 2021, 23:41

Oczywiście ... Wyłącz TVPis włącz MYŚLENIE...

Ks
piątek, 8 października 2021, 22:57

ręce opadają na twój komentarz

123 abc
piątek, 8 października 2021, 19:05

A może to jest specjalna ustawka? Polacy i Białorusini zaczną do siebie strzelać ślepakami, oblewać się ketchupem, a na Bliski wschód przekaz w mediach - zwariowani Słowianie strzelają się, nie jechać tam.

ciekawy
piątek, 8 października 2021, 23:36

Jak będą cię kłuć bagnetami to też będziesz się zastanawiał czy to aby nie ustawka?

123 abc
sobota, 9 października 2021, 08:46

Wtedy bedzie za pozno na zastanawianie.

tut
piątek, 8 października 2021, 18:06

Tak jak wcześniej postulowałem. Wprowadzić bezzałogowe. Jak taki robot będzie się bronił, a musi żeby nie zostać przejęty. To niech gadają z robotem. I przemysł się rozwinie i zdolności się zwiększą.

Tweets InfoSecurity24