Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Obrona cywilna i zarządzanie kryzysowe w samorządach

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

To tytuł panelu dyskusyjnego, który odbędzie w ramach Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego w dniach 13-14 maja w centrum kongresowym Sheraton Sopot. Gospodarzem panelu jest redakcja Defence24.

Zakończył się okres kampanii i wyborów samorządowych, a zatem przyszedł czas na długo oczekiwane uporządkowanie relacji władz centralnych i lokalnych. Jakie kwestie wymagają najpilniejszych reform?

Ponad 30 lat wolnej Polski to przede wszystkim pogoń cywilizacyjna i rozwój gospodarczy i infrastrukturalny Rzeczypospolitej. Sprawy bezpieczeństwa – w tym obrona cywilna – nigdy nie były priorytetem dla rządzących. Zlikwidowano formalnie OC, a istniejąca infrastruktura ochrony ludności to skansen sprzed kilkudziesięciu lat. Wojna w Ukrainie uświadomiła decydentom znaczenie posiadania infrastruktury ochrony ludności i wprowadzenia systemu zarządzania kryzysowego zaczynającego się na poziomie lokalnym – tam, gdzie najszybciej trzeba będzie organizować pomoc ludności cywilnej.

Debatę „Samorząd lokalny, a obrona cywilna i zarządzanie kryzysowe – stan i perspektywy” podczas Samorządowego Kongresu Finansowego poprowadzi Piotr Małecki, Prezes Zarządu Defence24. Udział w dyskusji potwierdzili: Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm; Marta Majewska, Burmistrz Miasta Hrubieszów oraz Joanna Pińska Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Urząd Miasta Gdańska.

Jakie wyzwania czekają samorządy związane z budową OC kraju? Co będzie priorytetem dla małych, średnich i dużych miast? Jakie są konieczne nakłady aby samorządy mogły się wywiązać ze swoich obowiązków względem mieszkańców? Jakie obowiązki powinny spoczywać na państwie, jakie na samorządach a może także na inwestorach, aby mieszkańcy miast i miasteczek byli bezpieczni?

W programie kongresu znajduje się kilkadziesiąt debat z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu, nauki i biznesu. Stałym elementem programu kongresu są prezentacje na Scenie Dobrych Praktyk, gdzie pokazywane są udane inwestycje realizowane w miastach i gminach wiejskich oraz Forum Młodych, w ramach którego przedstawiciele Młodzieżowych Rad Miast zapraszają do dyskusji samorządowców. 

Program Samorządowego Kongresu Finansowego: https://localtrends.pl/program-skf-2024/

Rejestracja na wydarzenie dostępna jest pod linkiem: www.localtrends.pl

Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy 13-14 maja 2024, Sheraton Sopot Hotel

Artykuł sponsorowany

Komentarze