Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Wicepremier Kaczyński o budowie "bardzo poważnej zapory" na granicy: to jedyna skuteczna metoda

Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

”Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda” - powiedział wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński podczas briefingu prasowego po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych poświęconemu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak dodał, „to najpoważniejszy kryzys w Polsce po 89 roku, to wojna hybrydowa”.

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu, podczas którego omówiono sytuację na polsko-białoruskiej granicy. W spotkaniu udział wzięli również komendanci Straży Granicznej i Policji, a także dowódcy wojskowi. Jak poinformował przewodniczący Komitetu, wicepremier Jarosław Kaczyński, omówiono nie tylko sytuację na granicy, ale również scenariusze i zagrożenia dla Polski. 

Wicepremier poinformował również, że podczas spotkania omówiono decyzję o budowie na granicy z Białorusią "bardzo poważnej zapory", którą "trudno będzie sforsować". Jak dodał, doświadczenia europejskie z nielegalną migracją pokazują, że to "jedyna skuteczna metoda". Jakaś forma zapory, zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, powstać ma również na linii Bugu. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy rozpoczną się prace, ani ile będą trwały. Wicepremier zapewnia jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa, która zajmą się budową. Jak podkreślił z kolei, odpowiadając na pytania dziennikarzy, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie to jedyna z najbardziej nowoczesnych "zapór inżynieryjnych" na świecie. Dodał jednak, że póki co, nie zdradzi szczegółów tego jak będzie ona wyglądała. 

Jak powiedział wicepremier Kaczyński, "funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w przecinaniu zapór, drutów i wspomagają tę - w ogromnej większości nieudaną - próbę sforsowania granicy". Dodał, że migranci z terytorium Białorusi są kierowani na przygraniczny pas po stronie białoruskiej, co jest tolerowane przez służby białoruskie. Według Kaczyńskiego celowo są oni doprowadzani do złego stanu zdrowia przez białoruskie służby, co zdaniem wicepremiera jest dodatkowym czynnikiem, który ma wpłynąć na opinię publiczną w Polsce

Komendant Główny Straży Granicznej podkreślił, że grupy przestępcze, które działają na granicy, są coraz bardziej brutalne. "Do tej pory postawiliśmy zarzuty 230 osobom za taką działalność. 21 osób zostało aresztowanych" - powiedział podczas konferencji gen. Praga. 

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych imigrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

IS24/PAP

Reklama
ReklamaKomentarze

    Najnowsze