Radiowozy bez przetargu? NIK skontrolował pięć komend wojewódzkich policji

18 czerwca 2018, 14:38
Radiowóz, fot. policja.pl
fot. policja.pl

Po podwyższeniu, do 30 tys. euro, progu pozwalającego na zakupy bez stosowania Prawa zamówień publicznych, wzrosła liczba i wartość transakcji podprogowych – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Podczas kontroli, która obejmowała lata 2014-2017, NIK przyjrzał się między innymi stosowaniu PZP w pięciu komendach wojewódzkich policji.

Najwyższa Izba Kontroli, po przeprowadzonej kontroli, wskazała na problem zakupu samochodów służbowych przez kontrolowane komendy wojewódzkie Policji. W latach objętych kontrolą pięć komend, bez stosowania Pzp, kupiło 33 samochody za 2,5 mln zł, pomimo, że łączna wartość kupionych w danym roku samochodów służbowych w każdej jednostce przekraczała 30 tys. euro. NIK kontrolował Komendy wojewódzkie Policji w: Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Opolu i Gorzowie Wielkopolskim.

Komendanci wojewódzcy Policji, wyjaśniając przyczyny zakupu samochodów bez stosowania Pzp, powoływali się na interpretację UZP. Zgodnie z nią, jeśli konieczność udzielenia zamówienia pojawi się już po udzieleniu zamówień tego samego rodzaju, w trakcie roku na który był sporządzony plan finansowy, w takim przypadku występują tzw. zamówienia nieprzewidywalne. Powinny być one traktowane jako zamówienia odrębne.

W tym kontekście NIK zwróciła uwagę, że konsekwencją pojawiania się pod koniec roku dodatkowych, znaczących środków finansowych, w tym na zakup samochodów, był pośpiech w realizacji tych wydatków. Ze wskazanych 33 samochodów, 14 (za 960 tys. zł) zostało kupionych w dwóch ostatnich dniach roboczych roku. W skrajnym przypadku czas na złożenie ofert wynosił niewiele ponad godzinę. Taka sytuacja miała miejsce w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie, gdzie ogłoszenie o zamiarze udzielenia zamówienia na pojazd umieszczono na internetowej platformie zakupowej komendy w piątek 30 grudnia 2016 roku. Postępowanie rozpoczęło się  w tym dniu o godz. 10.57, a zakończyło o godz. 12.00 tego samego dnia. Ofertę złożył jeden wykonawca, z którym jeszcze 30 grudnia 2016 r. podpisano umowę na dostawę samochodu za 90 tys. zł.

Jak czytamy w informacji o wynikach kontroli, "zdaniem Komendanta Głównego Policji, nie było możliwości łącznego przekazania środków finansowych do jednostek Policji. Przesunięcia były realizowane w ślad za pojawieniem się w budżecie Policji dodatkowych środków".

NIK/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
hermanaryk
wtorek, 19 czerwca 2018, 12:59

Z kontekstu wynika, że chodzi głównie o pojedyncze samochody. To w ogóle horrendum, żeby na takie zakupy rozpisywać przetarg.

Bardzo Jasnowłosa
poniedziałek, 18 czerwca 2018, 20:00

Instytucje Państwa nadal są źle zorganizowane i wynika z tego gigantyczne marnotrawstwo dobra wypracowanego przez mrówki i owce. Nie ma zmian, a one niestety możliwe są tylko poprzez działania z samej góry, od ministrów i ustawodawców. Bo już tylko troszkę niżej nie ma uprawnień i samodzielności, jest wpasowywanie się, koniunkturalizm i opłacalny bezkrytycyzm wobec zwierzchnictwa. A tzw. góra nie działa naprawczo gdyż nie ma wiedzy i umiejętności albo czasu bo toczy polityczne rozgryweczki. Ale władcy nie są zagrożeni, bo władają nierozgarniętym mrowiskiem czy stadem, w którym 60 proc. dorosłych uważa, że nie płaci VAT, 1/5 sądzi, że w ogóle nie płaci podatków a co dziesiąty nie wie że 1000 dzielone przez 5 to 200... Nie ma ratunku

Marek
poniedziałek, 18 czerwca 2018, 19:30

W polskich slużbach brakuje wydziału testowania i analiz z prawdziwymi specjalistami i opiniami ludzi do których trafia sprzęt.zakupy aro...fiatów ducato co odpadają drzwi przesuwne i nie da sie w zimie zagrzac auta...i ze skrzynią biegów od dostawczaka,sprinterów co nie mogą rozpędzić sie do 120km i sygnały tylne w kolumnie świecą stroboskopowo na auto jadące za nim.ekologiczne astry 1,6l spalające 11l paliwa w mieści w normalnej jeździe...ekologiczne auta 1,1 i 1,3l bo będą slużyły do worzenia ,,papierów,, jak na komisariat są 2-6 aut dla 60 osób z reguły...toyoty hybryda serwisowane tylko w aso...autobusy kapeny które stoją w krzakach ...alfy romeo z pękającymi szpilkami kół, pościgowe kia picanto i corsy 1,1 l , latarki drukarki lamptopy i telefony kupowane za 300% ceny rynkowej i to przy kupnie hurtowym! Bo niby gwarancja w cenie.slużby to masa zakupów na zasadzie jedziemy na targi i co nam wcisną to jest dobre...a dużo firm jak hpe holsters z pseudo kydexem zarządzana jest przez byłych lub obecnych służbistów.co tanie to dobre.

Tweets InfoSecurity24