Putin mianował nowego szefa wywiadu wojskowego. Poprzedni zmarł nagle

3 lutego 2016, 17:49
Fot. mil.ru

Gen. Igor Korobow został mianowany przez prezydenta Władimira Putina nowym szefem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU (ros. Gławnoje Razwiedywatielnoje Uprawlenije). Zastąpi on zmarłego nagle 3 stycznia bieżącego roku poprzedniego szefa wywiadu, gen. Igora Sierguna. 

Nowy szef GRU jest kadrowym funkcjonariuszem tej służby i według dziennika "Kommiersant" dotąd był jednym z czterech zastępców Sierguna. W połowie stycznia dziennik podał jego nazwisko wśród czterech rozpatrywanych nominacji. Powołując się na źródła w resorcie obrony, "Kommiersant" pisał wówczas, że nie wiadomo o udziale Korobowa w żadnych wydarzeniach publicznych, jednak rozmówcy dziennika, którzy nazywali go "poważnym człowiekiem", uważali go za najbardziej prawdopodobnego nowego szefa GRU.

Po nagłej śmierci Sierguna w wieku 58 lat amerykański ośrodek analityczny Stratfor podał, że generał zmarł 1 stycznia br. w Libanie. Władze Rosji zdementowały tę informację.

Główny Zarząd Wywiadowczy (GRU) Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej należy do najbardziej zamkniętych służb w Rosji. Jego struktura, skład liczbowy, jak i biografie kierownictwa są tajemnicą państwową - przypomniał "Kommiersant". W przeciwieństwie do rządowego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB), dublujący jego działalność na arenie zagranicznej GRU funkcjonował za czasów radzieckich całkowicie poza sferą publiczną. O tym, że instytucja taka w ogóle istnieje, zaczęto otwarcie mówić dopiero za czasów gorbaczowowskiej pierestrojki w drugiej połowie lat 80. GRU przetrwał też rozpad ZSRR bez większych wstrząsów organizacyjnych, natomiast KGB podzielono w 1991 roku już w ramach Federacji Rosyjskiej, na Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i Służbę Wywiadu Zagranicznego (SWR). 

Anna Wróbel (PAP) 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
kos
środa, 3 lutego 2016, 19:58

Dlaczego w tytule "Putin" a nie Prezydent Rosji, czy Prezydent Putin? Czy juz ta nienawisc do "ruskich"mozgi wam przepalila, a gdzie obyczaje dobre? Ps. Gratulacje dla nowo wybranego, aby troche porzadzil, a nie nagle"zszedl"

PiotrL
czwartek, 4 lutego 2016, 16:13

Qurcze! 30% facetów w Polsce nie dożywa 58 lat. Zaiste cóż za dziwne zdarzeniem śmierć w 58 lat... Pewnie spalili go żywcem w trumnie, co ???? Bo Putina zdradził ? Nie....

mghk
czwartek, 4 lutego 2016, 00:17

zdjecie super takie z przed frontu trumny lekko zamglone i flagi w tle mundur wyjsciowy

AM
środa, 3 lutego 2016, 23:53

Ten też zdrowo nie wygląda. Ta nominacja to tak jak wyrok.

KUKUŁKA
środa, 3 lutego 2016, 22:35

nadchodzi czas profesjonalistów ..a Gen. Igor Korobow.. to ."CANIS FIDELIS ". składał przysięgę .ostatniej kropli krwi .PROMISSA CADUNT IN DEBITUM......"przyrzeczenia stają się długiem"...Cicero

Tweets InfoSecurity24