Legislacja
Projekt budżetu na 2022 rok przyjęty przez rząd
Rada Ministrów przyjęła dziś projekt budżetu na 2022 rok. Teraz dokument trafi do Sejmu, a co za tym idzie, posłowie zajmować będą się dwiema ustawami budżetowymi – tą na rok 2022 oraz projektem nowelizacji na rok bieżący.
Mówiąc o przyszłorocznym budżecie, opierać można się jedynie na dokumencie, który skierowano do prac w Radzie Dialogu Społecznego. Nie do końca bowiem wiadomo – do momentu kiedy projekt nie zostanie opublikowany na sejmowych stronach – w jakim ostatecznie kształcie dokument przyjęty został przez Radę Ministrów.
Zgodnie z kwotami jakie tam zapisano, w projekt ustawy budżetowej na rok 2022 z 24 sierpnia 2021 roku, na najwięcej pieniędzy liczyć może w przyszłym roku policja. Na jej funkcjonowanie rząd przewiduje niecałe 11 mld złotych (dokładnie 10 984 173 000 zł). Drugą "najbardziej kosztowną" służbą podległą MSWiA, jest Państwowa Straż Pożarna. W przyszłym roku Komenda Główna PSP, komendy wojewódzkie i powiatowe, łącznie do wydania mają otrzymać ponad 3,408 mld złotych (dokładnie 3 408 092 000 zł). Przyszłoroczny budżet Straży Granicznej wynieść ma – zgodnie z planem – 1 834 988 000 złotych, SOP liczyć może na 348 312 000 złotych, a Służba Więzienna, podlegająca resortowi sprawiedliwości, otrzymać może 3 696 159 000 złotych.
Jeśli chodzi o służby specjalne, to Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2022 roku otrzymać ma prawie 650 mln złotych (649 688 000 zł), Centralne Biuro Antykorupcyjne – 217,2 mln złotych, a Agencja Wywiady dysponować ma budżetem w wysokości – 247 158 000 zł.
Czy budżety służb będą w przyszłym roku wyższe niż w obecnym? To zależy, bowiem Sejm zająć ma się niebawem nowelizacją tegorocznego budżetu. Jeśli posłowie przychylą się do rządowej propozycji, to przyszłoroczne kwoty przeznaczone na mundurowe formacji będą niższe niż te, jakimi de facto dysponować będą służby w tym roku. Trzeba bowiem pamiętać, że oprócz nowelizacji budżetu na 2021 rok, do dyspozycji są też tzw. wydatki niewygasające, a więc pieniądze z ubiegłorocznego budżetu przeniesione w niektórych formacjach "do wydania" w tym roku. Z drugiej strony wysokość przyszłorocznych środków jest dziś sporą niewiadomą. Po pierwsze, nie wiemy w jakim kształcie ostatecznie przyjęta zostanie ustawa budżetowa. Po drugie, nie wiadomo czy rząd, wzorem lat ubiegłych, zdecyduje się na przeniesienie części tegorocznych pieniędzy na kolejny rok. Po trzecie wreszcie, wciąż nie znamy szczegółów nowej ustawy modernizacyjnej, która dotyczyć ma formacji podległych MSWiA. Wiadomo tylko, że do wydania, łącznie przez 4 lata jej obowiązywania, policja, PSP, SOP i SG, będą miały ponad 10 mld złotych i że program, ruszyć ma od 1 stycznia 2022 roku.
Wiele wątpliwości zostanie rozwianych już w najbliższym czasie, bo to właśnie w najbliższych tygodniach rozstrzygnie się część kwestii dotyczących tego, ile pieniędzy do służb, tak tych specjalnych jak i mundurowych, trafi w kolejnym budżetowym roku.
DM