Państwowa Straż Pożarna interweniowała ostatniej doby 1,6 tys. razy, usuwając skutki burz, intensywnych opadów deszczu i nawałnic. Najwięcej interwencji miało miejsce w województwach: łódzkim, małopolskim, mazowieckim, a także dolnośląskim i świętokrzyskim. MSW na bieżąco otrzymuje raporty o działaniach strażaków. Wiceminister Stanisław Rakoczy jest w stałym kontakcie z gen. Wiesławem Leśniakiewiczem, komendantem głównym PSP.
Straż pożarna i MSW zwracają uwagę, aby podczas burz unikać otwartej przestrzeni i nie parkować samochodów pod drzewami. Jednocześnie przypominają, by wyłączać urządzenia elektryczne i gazowe, zamykać okna i drzwi, a także usuwać z balkonów zbędne przedmioty.
Podczas burzy nie należy szukać schronienia pod słupami wysokiego napięcia, czy drzewami oraz szukać schronienia pod lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty przystankowe, ponieważ mogą zostać porwane przez gwałtowny wiatr. Jadąc samochodem, trzeba zjechać na pobocze bądź parking.
Przeczytaj również: Podtopienia i zalania na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uspokaja
Strażacy w ciągu ostatniej doby interweniowali w sumie 1 tys. 605 razy. Strażacy byli wzywani najczęściej na terenie województw: łódzkim 405, małopolskim 310, mazowieckim 252, dolnośląskim 165 i świętokrzyskim 106. Najwięcej działań na terenie tych województw, związanych było z wypompowywaniem wody z zalanych budynków i terenów. Takich interwencji z udziałem strażaków było łącznie 1060.
Pozostałe działania strażaków polegały na umacnianiu i patrolowaniu wałów przeciwpowodziowych i usuwaniu powalonych drzew. Od poniedziałku PSP odnotowała łącznie 3372 interwencji związanych z nawałnicami.
Obecnie według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na rzekach przekroczone są 52 stany alarmowe i 90 ostrzegawczych, w tym 25 alarmowych i 42 ostrzegawcze na górnej i środkowej Odrze.
Przeczytaj również: Podtopienia i zalania na Lubelszczyźnie i Podlasiu. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uspokaja
Źródło: MSW