Polsko-egipski gang narkotykowy rozbity przez CBŚP

30 listopada 2020, 09:02
Fot. CBŚP 11
Fot. Centralne Biuro Śledcze Policji

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało w poniedziałek o rozbiciu polsko-egipskiego gangu narkotykowego, który działał na terenie Małopolski. Zatrzymano 9 osób, w tym jedną ukrywającą się w Edynburgu.

Jak przekazała rzeczniczka komendanta CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz, działania funkcjonariuszy w tej sprawie miały miejsce w lipcu br. W akcji udział brali także kontrterroryści z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Krakowa, Kielc, Lublina i Rzeszowa. Zatrzymano wówczas osiem osób, przejęto znaczne ilości narkotyków syntetycznych oraz marihuany i haszyszu o łącznej wartości około 400 tysięcy złotych. Zabezpieczono także mienie podejrzanych o równowartości 590 tysięcy złotych. Ponadto w mieszkaniu u jednego z podejrzanych policjanci znaleźli i zabezpieczyli broń palną. Jednak - jak wyjaśniła Jurkiewicz - śledczy "musieli wykonać jeszcze wiele czynności w sprawie", dlatego realizacja objęta była tajemnicą.

Trzon rozbitej grupy przestępczej stanowili obywatele Egiptu, legalnie przebywający na terenie Polski, którzy współpracowali z mieszkańcami Krakowa i Podhala. Jeden z Egipcjan ukrywał się na terenie Wielkiej Brytanii i to właśnie jego zatrzymanie było dla śledczych priorytetem w ostatnich miesiącach. Jak przekazała nadkom. Jurkiewicz, został w ostatnim czasie ujęty na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w Edynburgu.

Terenem działania przestępców było województwo małopolskie, dlatego śledztwo w tej sprawie prowadzi Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Prokurator przedstawił osobom zatrzymanym na terenie Polski zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw narkotykowych.

Jednemu z podejrzanych przedstawiono zarzuty o charakterze korupcyjnym. Sześć osób zostało tymczasowo aresztowanych, pozostałe dwie osoby objęte są tzw. środkami wolnościowymi. Jak podał Dział Prasowy PK, czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymany w Edynburgu podejrzany obecnie oczekuje na przetransportowanie go do Polski.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Jurek
poniedziałek, 30 listopada 2020, 11:08

Kary za posiadanie znacznych ilości i handel są u nas za niskie....normalne wyroki za recydywe a nawet międzynarodowy handel na setki kilogramów to 2,5...6,5roku i możliwość zwolnień warunkowych.to kpina z państwa.za posiadanie od 50gram w zwyż wyroki powinny startować od 5lat bpw a zorganizowana grupa od 15-25. Zawsze mnie zastanawia dlaczego państwo tak bardzo chroni ten 0,1% obywateli w sprawach jak handel narkotykami...włamania do domów...kradzieże pojazdów i mienia znacznej wartości...szpiegostwo...podpalenia...rozboje z niebezpiecznym narzędziem...pedofilia ...uprowadzania dla okupu...oszustwa podatkowe... Handel ludzmi...oszustwa wobec osób bezradnych - np.w podeszłym wieku.tego typu czyny powinny startować od 10lat do 25 pozbawienia wolności.dlaczego 99,9% społeczeństwa ma sie godzić na wyroki po 1,5-3 lata i to w recydywie...państwo ma izolować na wiele lat tego typu skrajne patologie.Przejawem demokracji i praw człowieka jest to że taka osoba po 10-15 latach ma szanse wyjść z więzienia.Niektóre kraje na świecie i to nie tylko 3 świata za takie czyny przewidują nawet karę śmierci. Podam przykład...podpalacz notoryczny 1,5roku w recydywie...grupy jak obcinacze palców pseudokibiców wyroki po 4-8 lat... System karny jest u nas tak zbudowany że sądy dają wyroki niskie i średnie licząc że osoba się wtedy nie odwoła i sprawa nie będzie się ciągneła.Mityczne stwierdzenie ''grozi mu 12 lat więzienia'' to nierealny slogan Jak np.za przestępstwo mogą być widełki karne od 1-12lat... Problemem jest szEroka rozbieżność kar...zależna wtedy od humoru sędzIego....nacisków...obaw o groźby zatrzymanych i ich kolegów na sędzim i rodzinie...chęć zakończenia sprawy bez odwołań wieloletnich przY zastosowanym niższym wyroku.

Qwerty
poniedziałek, 30 listopada 2020, 21:48

Ogólnie kary w Polsce są żadne. Od wykroczeń, przez występki, do zbrodni włącznie. Prezydent nie podpisał nowelizacji kk i wysłał do TK, a tam zaniemogła, niestety...

Tweets InfoSecurity24