Policyjni „antyterroryści” dostaną nowe karabinki szturmowe

14 października 2015, 10:45
fot. M.Dura

Policja poinformowała o zawarciu umowy na dostawę 135 kompletów karabinków szturmowych HK416 A5 11” na pociski 5,56x45 mm. Kontrakt wart jest 3,55 miliona PLN.

Nowe karabinki dostarczy spółka Cenrex z Warszawy, która poza uzbrojeniem zajmuje się również dostawami m.in. sprzętu inżynieryjnego, radarów, systemów ochrony balistycznej i urządzeń walki elektronicznej. Była ona jedynym oferentem w przetargu otwartym, organizowanym przez Komendę Główną Policji.

Policyjni antyterroryści otrzymają karabinki HK416 A5 z najkrótszą lufą o długości 11 cali (firma Hockler & Koch oferuje jeszcze lufy w długości 14,5”, 16,5” i 20”). Osłona lufy będzie posiadała prawdopodobnie ze wszystkich czterech stronach szyny montażowe typu Picatinny zgodne z dokumentem STANAG 4694 (chociaż dopuszczono by po lewej i prawej stronie był system montażu „Key-Mod). Taka szyna jest również zamontowana na komorze zamkowej.

Karabinek będzie miał chwyt przedni, osłonę języka spustowego typu zimowego, pistoletowy chwyt tylny z zasobnikiem na narzędzia do codziennej obsługi broni oraz powiększoną rękojeść przeładowania.

Lufa o długości 11” będzie wyposażona w tłumik płomieni i mieć możliwość szybkiego montażu tłumika dźwięku. Kolba teleskopowa będzie miała prawdopodobnie trzystopniową regulację. Założono wyposażenie broni w magazynek dwurzędowy, stalowy na 30 nabojów. Gniazdo ma mieć jednak możliwość stosowania wszystkich magazynków typu M4/M6: metalowych i z tworzywa sztucznego.

Każdy komplet ma się składać z: karabinka, celownika holograficznego EOTech 552 Laser Battery Cap (z przewodami żelowymi), 10 magazynków, 10 gumek na magazynki ułatwiających jego dobycie (nie gorsze niż typu MAGPUL nr MAG001), pasa nośnego taktycznego typu MAGPUL MS3 sling 2 gen, uchwytu do broni na sling MAGPUL ASAP MAG500, przyborów do czyszczenia i konserwacji, tłumika dźwięku (nie gorszy niż ROTEX-V nr 967251), łapacza łusek, zestawu narzędzi do podstawowej obsługi broni, skrzynki transportowej oraz wkładki do treningu strzeleckiego amunicją barwiącą typu UTM (lub FX).

Nowe karabinki policyjne będą miały prawdopodobnie również zmiany wprowadzone przez producenta w ostatnich dwóch latach pozwalające na wykorzystania broni przez osoby lewo i praworęczne (zmodyfikowano przy tym sposób wymiany magazynka, obsługi zamka i bezpiecznika oraz zastosowano nowy zaczep pod pas nośny). Muszka (wykorzystywana, gdy zawiodą przyrządy optyczne) będzie składana do przodu i chowana w nowy sposób, bardziej bezpieczny (poprzednio składało się ją na węźle gazowym przez co dochodziło do jej urwania). Szczerbinka standardowo będzie składana do tyłu. Zastosowany będzie również zmodernizowany regulator gazowy (stosowany np., gdy chce się wykorzystywać tłumik). Obecnie produkowany jest łatwiejszy w obsłudze (przekręcenie go w jedno z dwóch położeń nie wymaga narzędzi).

Przypomnijmy, że karabinek automatyczny HK416 został wprowadzony w 2005 roku i od razu stał się ulubioną bronią komandosów i oddziałów antyterrorystycznych. W Polsce wykorzystują go m.in. żołnierze wojsk specjalnych, funkcjonariusze CBA, policjanci Wydziału Specjalnego CBŚ oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Karabinek działa na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Jest to broń kalibru 5,56 mm o szybkostrzelności 850 strzałów na minutę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Polani
środa, 14 października 2015, 11:00

Wygloda jak Amerykanski M16 nie HK Niemiecki co do dupy jest

ito
piątek, 13 listopada 2015, 20:43

"na pociski 5,56x45 mm"- o Madre del Dios! To już po prostu poziom dziennikarzy Onetu. 3,55 mln. zł za 135 kompletów- 26 koła za subkarabinek szturmowy z celownikiem eotecha i paroma gadżetami? Drogawo jakby- chyba, ze cena też nie wynika z zamówienia tylko działalności szanownego autora.

Bushmaster
piątek, 16 października 2015, 07:48

http://www.guns.com/reviews/heckler-koch-hk416/

alibaba
czwartek, 26 listopada 2015, 22:37

No to nieżle zarobił jakiś gliniarski śmieć od przetargów. To jest okradanie nas podatników w majestacie prawa. Polskiej broni nie kupią bo polskie zakłady nie dają w łape, a nawet gdyby chcieli dać to bali by się wziąść bo może to prowokacja CBA. Dlatego w Polsce zamiast kupić dużą partie uzbrojenia po normalnej cenie kupuje się śladowe ilości uzbrojenia różnych firm po kosmicznych cenach tłumacząc to wspaniałymi rzekomo parametrami broni. Tylko że takie ilości to nie mają żadnego znaczenia w razie konfliktu zbrojnego jedynie ładnie prezentują się na pokazach i defiladach. Ale kogo to w Polsce obchodzi. Publiczne pieniądze to według polaków pieniądze niczyje więc można kraść.

Gottard
środa, 14 października 2015, 11:45

Oczywiście że w dobie zagrożeń jakie stanowią dla rządzącej elity nieodpowiedzialne poczynania górników ze Śląska lepiej sprawdzą się doskonałe ( choć horrendalnie jak widać drogie) HK416. Strzelby gładkolufowe zawiodły. Te 2.700 AKMS, które w pośpiechu, po wydarzeniach w tym niestabilnym regionie ( dodatkowo podsycanych przez populistę Kukiza) zostały przekazane z resztówek zasobów MON dla policji nie spełniają wymagań, muszą być uzupełnione przez niemiecki sprzęt. Na bezpieczeństwie rządzących nie można oszczędzać, mam nadzieję, że taka mała partia karabinków do dopiero początek wielkich zakupów, transza testowa.

Tweets InfoSecurity24