MSWiA ma nowe propozycje dla mundurowych. NSZZ Policjantów: piłka jest ciągle w grze

14 września 2021, 18:09
wąsik szymczyk jankowski
Fot. MSWiA/Twitter

W przyszłym roku podwyżka w wysokości 500 złotych i 209 złotych w roku 2023, uwolnienie struktury etatowej w komendach i komisariatach, likwidacja drugiej grupy zaszeregowania i zapowiedź waloryzacji uposażeń, a także zwiększenie liczby etatów w policji o ponad 6,7 tys. – z takimi propozycjami, jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, przyszedł dziś na spotkanie ze związkowcami Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Z informacji, jakie przekazał Koniuszy wynika, że  protestu na razie nie będzie a piłka wciąż jest w grze. Natomiast mundurowi przedstawili ministrowi listę swoich oczekiwań. Resort ma się do nich odnieść podczas spotkania 20 września. 

Na wynik dzisiejszych rozmów w napięciu oczekiwało tysiące mundurowych. Po wczorajszych negocjacjach, które jak można było nieoficjalnie usłyszeć, nie przyniosły spodziewanych efektów, dzisiejsze spotkanie NSZZ Policjantów i wiceszefa MSWiA traktowane było w kategoriach spotkania "ostaniej szansy". Wiele wskazuje jednak na to, że na ostateczne rozstrzygnięcia będziemy musieli poczekać do przyszłego poniedziałku.

Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, "podczas dzisiejszego spotkania nastąpiła ewolucja w stosunku do tego, co minister proponował wczoraj (13 września, podczas spotkania z FZZ Służb Mundurowych - przyp. red)". Poinformował, że wiceszef MSWiA przyszedł z kilkoma nowymi pomysłami i rozwiązaniami.

Co zatem leżało dziś na stole? Po pierwsze - jak relacjonuje Koniuszy - "podwyżka w przyszłym roku, (łącznie: w ramach ustawy modernizacyjnej i waloryzacji - przyp. red.) miałaby wynieść 500 złotych, a w 2023 roku 209 złotych". 

MSWiA zaproponowało "likwidację ograniczeń struktury etatowej w komendach i komisariatach". Jak tłumaczy Koniuszy, chodzi o to, by mundurowi pełniący dziś służbę na stanowiskach, gdzie maksymalnie przewidziano np. trzecią grupę zaszeregowania, mogli awansować dalej pozostając na danym stanowisku.

Kolejna propozycja, z jaką przyszedł dziś minister Wąsik, to likwidacja drugiej grupy zaszeregowania. Co z funkcjonariuszami pełniącymi dziś służbę w drugiej grupie? Automatycznie awansują na trzecią, oczywiście z wyższymi składnikami uposażenia, natomiast ci z trzeciej grupy zostaną awansowani na grupę czwartą.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Jak zdradził Koniuszy, jeśli chodzi o automatyczne awanse w dalszych grupach, "trwają wyliczenia" na ile wystarczy modernizacyjnych pieniędzy.  Co ciekawe, MSWiA ma też zamiar zwiększyć liczbę etatów w podległych sobie formacjach. W policji ma ona wzrosnąć o ponad 6,7 tys. - mówi redakcji przedstawiciel NSZZ Policjantów. Podczas spotkania minister miał też zadeklarować, że jeśli w 2023 roku pensje w sferze budżetowej będą waloryzowane, dotyczyć to będzie też mundurowych uposażeń. 

Związkowe propozycje

Koniuszy podkreśla, że choć minister położył na stół nowe karty, mundurowi także przedstawili swoje oczekiwania. Po pierwsze, związkowcy chcą, by przyszłoroczne podwyżki wynosiły 500 złotych netto, a więc na rękę, a nie brutto, jak zakłada to MSWiA. "Nie zwiększając budżetu ustawy modernizacyjnej proponujemy, żeby przegrupować te środki. Mówiąc wprost, można przesunąć część pieniędzy przewidzianych na inwestycje na te elementy związane ze wzrostem uposażeń" - mówi przedstawiciel NSZZ Policjantów. Dodaje, że związkowcy chcą też, by "każdy funkcjonariusz otrzymał podwyżkę w równej wysokości". Jak przekonuje by w policji było to możliwe, o kwotę podwyżki zwiększony musi zostać dodatek za stopień. 

Chcemy też, żeby w dodatki służbowe i funkcyjne "wpleść" mechanizm progresywny, tak by uzależnić je od stażu służby i wywiązywania się ze swoich obowiązków.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Przedstawiciel związkowców przekonuje, że "piłka jest w grze, ale czasu jest mało". Kolejne, i chyba ostanie (na co na pewno liczą mundurowi) już spotkanie zaplanowano na 20 września, i to wtedy - jak mówi redakcji Koniuszy - "minister będzie musiał definitywnie odnieść się do propozycji".

Na razie protestu nie ma, bo dzisiejsze deklaracje są jakimś postępem w naszych negocjacjach. Ale jak rozwinie się sytuacja, tego nie wiemy. Nie ogłaszamy dziś protestu dlatego, że minister zadeklarował wole do rozmowy. Sam powiedział, że to nie jest jeszcze ostatnie zdanie.

Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów 

Koniuszy podkreśla, że najpierw trzeba "zamknąć etap modernizacji i realizacji podpisanego w 2018 roku porozumienia". Potem związkowcy chcą powołać "szeroki zespół" i skupić się m.in. na tym, o czym dziś, w ramach oddolnej akcji, mówi mundurowe środowisko. 

Czy dzisiejsze spotkanie uspokoi nastroje wśród funkcjonariuszy? Rozgoryczenie sporej części środowiska, jest - jak się wydaje - na tyle duże, że załagodzenie sytuacji nie będzie takie łatwe, choć nie jest też niemożliwe. Wiele zależy od tego, jak w przyszłym tygodniu zachowa się MSWiA oraz jak szybko, po tym jak związkowcy i minister dojdą już do kompromisu, rozpoczną się rozmowy o dalszych reformach i zmianach.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 393
Siwy
środa, 15 września 2021, 19:16

20 wrzesień i jak mawiał klasyk "albo rybki, albo akwarium"

Stary
środa, 15 września 2021, 20:33

Jestem na 90% pewny że przeciągną ten termin jeszcze i potem jeszcze raz i tyle z modernizacji! Ja już widziałem i słyszałem tyle zapewnień a nic się nie zmienia.

Policeman
czwartek, 16 września 2021, 13:13

Kurde a ile PO poprzeciągało i co dało no pomyśl uczciwie

Stary
czwartek, 16 września 2021, 17:12

Kolego patrzę co jest teraz,Po nie wróci a mamy duże szanse na zmiany. Lekarze mogą dorabiać i koszą siano a my mamy tyrać za grosze. Ile mamy nadgodzin i ile ich robimy miesięcznie i nic z tego nie mamy a wykształconych funków u nas dużo i to na dobrych uczelniach. To jest śmiech na sali.

Hipek
czwartek, 16 września 2021, 06:23

Oczywiście że ZZ wszystko to sprzedadzą za swoje profity.

Orzech
środa, 15 września 2021, 22:44

Jak ty sobie to wyobrażasz?, nie ma czegoś takiego jak przeciąganie terminu i odstąpienie od modernizacji, pamiętaj że obie strony mają argumenty i skuteczne narzędzia w tych negocjacjach, kwestia spotkania się oczekiwaniach

TT
czwartek, 16 września 2021, 02:32

Nie ma przeciągania terminu. Zgodnie z porozumieniem w styczniu 2021 weszła nowa ustawa modernizacyjna, kładąca większy nacisk na uposażenia.

Olo
czwartek, 16 września 2021, 01:09

Kolego widziałem nie jedno i nic mnie nie dziwi. Dla mnie koniec protestu to wprowadzenie programu modernizacji a nie rzucanie kwotami jak marchewką na bazarze. Niech zajdą jakieś zmiany oby na lepsze bo inaczej ten okręt będzie dryfował zawsze po mieliźnie.

John
środa, 15 września 2021, 22:16

Do 9.11.2021 bez mandatów. Jak nie będzie skutku to 9 lekarz. Co z tego, że teraz nie będzie ludzi, jak na 10 i 11 listopada wrócą i będą obstawiać kolejną miesięcznicę i marsz narodowców.

?
czwartek, 16 września 2021, 02:34

Dokładnie. Teraz L4 osłabi argumenty. Kto sobie może pozwolić na miesiąc L4?

emeryt 2022
środa, 15 września 2021, 17:55

A gdzie nie mniej niż 500 zł od 2021 roku, a gdzie art. 15a. Nie dotrzymali warunków porozumienia z 2018 roku, nie dotrzymają i teraz. Nie ma takiej rzeczy, której nie mogliby obiecać. Związki nic nie zrobią bo mają kosmiczne dodatki geriatryczne! Przez rok L4 i pa, pa...

NS
środa, 15 września 2021, 19:33

Zwiazki nas sprzedaly za dziadowe. I w razie strajku maja OPP i ich 500+ w pogotowiu zapelniania luk w sluzbkach. Zauwazcie, ze zwiazki podjely temat w momencie, kiedy rzad na bank juz mial przykkepane kwoty w budzecie.

Karol
czwartek, 16 września 2021, 17:14

OPP nie jest głupie i widzi jak pieniądze tracą wartość nie zdziw się jak zaprotestują!!!

OPP
środa, 15 września 2021, 22:56

Nie rozpędzał bym się z tym OPP i ich 500 plus bo po pierwsze nie 500 a 420 a po drugie siedzisz wygodnie za swoim biureczkiem ? Ile razy w tym roku wyjeżdżałeś gdzieś w Polskę bo ja jakieś 13 na 5 dni minimum. Więc mam propozycję dam Ci 1000 i jeździj za mnie

West
środa, 15 września 2021, 19:20

Dokładnie tak ja piszesz,nie mają zamiaru dotrzymać żadnych umów.

PKB
środa, 15 września 2021, 17:25

A za moment się okaże że oto wojsko dostanie najwięcej, mimo że mają kilka razy wyższe PKB, znacznie wyższe uposażenia, świadczenia i dodatki, o odprawach świadomie nie piszę, bo to jest po prostu patologia w stosunku do innych służb, tutaj kwoty są kosmiczne

Jaro
czwartek, 16 września 2021, 18:40

To zapraszam do armii po co siedzisz w policji jak tak tam źle

Gambon
środa, 15 września 2021, 22:25

Zapraszam w szeregi MON skoro tak pięknie

Co by było gdyby
czwartek, 16 września 2021, 13:26

Każda formacja ma swoje plusy i minusy. A dostrzegana jest jak coś się wydarzy. Wtedy następuje magia! I pytanie jak do tego mogło dojść. Kolejnymi etapem jest powołanie komisji. Po upływie ok 2-3 lat kolejna magia- zapomnienie o całej sprawie....

Łowca
czwartek, 16 września 2021, 13:15

Kolega przeszedł z policji i jest zachwycony ma ponad 2 klocki więcej niż w policji

Qazaq
czwartek, 16 września 2021, 11:51

Każdy zawód ma swoje plusy i minusy. We wspomnianym MON na przykład żołnierze otrzymują potężne świadczenie mieszkaniowe (o którym jakoś dziwnie cicho jest).., nauczyciele szkolni mają wolne wakacje czy ferie, kolejarze i górnicy deputaty.. i tak dalej.. Ale jak to bywa w życiu, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Nikt nikomu nie bronił pójścia określoną drogą zawodową, bycia dyspozycyjnym przez całą dobę, ryzykowania zdrowiem i życiem każdego dnia, rozłąki z rodziną. Oczywiście najlepiej byłoby mieć wszystkie przywileje z każdej grupy zawodowej. Praca 7-15 blisko domu, całe wakacje, ferie i weekendy wolne, szybka emerytura, wysoka pensja. Ale tak nie ma. Zagłębiając się w każdy z tych zawodów okazuje się że w weekendy nauczyciele sprawdzają prace domowe i przygotowują się na cały tydzień, lekarze po 48h dyżurze odsypiają przez kolejne 12h.., a policjanci w sylwestra czy święta zamiast siedzieć z rodziną, patrolują ulotce lub przeprowadzają interwencje. Jest jak jest.. jest sam wybiera sobie życie i każdy musi walczyć o swoje.

Pan da
czwartek, 16 września 2021, 01:05

Nie narzekaj, MON miał, ma i będzie nadal miał najlepiej

Gandalm
czwartek, 16 września 2021, 00:45

To może przenieś się do Policji jak jest ci tak źle w MON-ie !!!

Lolek
środa, 15 września 2021, 17:24

Dobrze,że są rozmowy ktoś pisze.Bądzmy poważni.Trzy lata rozmawiali o czym ? To zwykła ściema dla plebsu

G24
czwartek, 16 września 2021, 10:36

A mi podoba się ta zapowiedź o podwyższeniach grup. Bo w tym momencie "zwykły" policjant,który pracuje bezpośrednio na pierwszej linii na ulicy zarabia najmniej bo ma max 3 grupę i sierżanta sztabowego.

Niebieski
środa, 15 września 2021, 17:13

Mam wrażenie że o te podwyżki walczy najbardziej policja, ale to nie powinno zaskakiwać, bo to najbardziej niedofinsnowana i niedoszacowana formacja, jednocześnie najbardziej obłożona pracą, narażona na krytykę i interakcję społeczną. To policja uczestniczy w każdym możliwym działaniu ze wszystkimi formacjami, bez wyjątku, uczestniczymy wespół zespół z kasą formacją, ze względu na specyfikę pracy mamy największą liczbę wakatów, bo nikt nie chce się szarpać za te parę groszy a jednocześnie mamy najniższe uposażenia. Ciągła cenzura, kontrola i odbiór społeczny, nikt nie jest narażony na taki stres i dyspozycję jak policja, dlatego zróbcie coś dla tej formacji. Zapaść kadrowa i niskie płace, może już wystarczy tego mydlenia oczu i obiecywania, czas na konkretne wsparcie największej i najbardziej obciążonej formacji mundurowej.

Mario
czwartek, 16 września 2021, 00:23

Kolego najbardziej zapomniana pomijana i niedofinansowana to jest i była SW zawsze ochlapy a nie mniej ważna jak pozostałe służy w jednosci siła

Tweets InfoSecurity24