Państwowa Straż Pożarna gotowa na kobietę-generała?

5 sierpnia 2021, 14:00
dwnld137099771
Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzeska/KPRP

Czy w Państwowej Straży Pożarnej pojawi się jedna z nielicznych kobiet w polskich służbach mundurowych, które znalazły się w korpusie generalskim? Ważna zmiana w przepisach dotyczących umundurowania, które wprowadza właśnie formacja, na pewno taki krok ułatwi.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się jeszcze w lipcu dwa dokumenty. Oba przygotowane zostały w związku z wprowadzeniem w formacji nowego umundurowania koszarowego (posłuży ono strażakom nie tylko w warunkach służby koszarowej, ale również biurowej; wiąże się to z wycofaniem z użytkowania także ubrania dla kadry dowódczo-sztabowej oraz ubioru służbowego)

Pierwszy z dokumentów, o których mowa, to nowa wersja rozporządzenia o umundurowaniu w Państwowej Straży Pożarnej. Wprowadzenie nowej wersji dokumentu pociąga za sobą konieczność przekonstruowania przepisów dotyczących równoważnika za umundurowanie. Dlatego właśnie, drugi z projektów, który opublikowany został w lipcu na RCL, to nowa wersja rozporządzenia określającego równoważnik pieniężny w PSP. Jak zapewniał wielokrotnie nadbrygadier Bartkowiak, "nikt nic nie straci, mundurówka zostaje w tej samej wysokości". Wynosi więc ona 2 118 złotych rocznie. W przypadku nadbrygadiera oraz generała brygadiera kwota ta jest większa o 882,60 zł.

W załączniku do projektowanego rozporządzenia pojawiła się jednak bardzo ważna zmiana, niezwiązana bezpośrednio z nowym wzorem mundurów. Znajdziemy ją dokładnie w załączniku, zawierającym tabele kalkulacyjne równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie dla funkcjonariuszy. Oprócz rozpiski dla strażaka mężczyzny w służbie stałej i przygotowawczej, dla strażaka kobiety w służbie stałej i przygotowawczej, dla strażaka nadbrygadiera i generała brygadiera mężczyzny, znalazła się tam również wersja dla strażaka nadbrygadiera i generała brygadiera kobiety. Wciąż obowiązująca wersja rozporządzenia, jeszcze z 2006 roku, nie wyróżnia takiej opcji, czyli zwiera jedynie tabelę kalkulacyjną równoważnika w zamian za umundurowanie dla strażaka mężczyzny z dwoma najwyższymi stopniami korpusu oficerskiego.

image
Źródło: projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie otrzymywania przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie

Choć zmiana ta nie oznacza, że wraz z wejściem w życie przepisów, co zaplanowano na październik br., PSP poinformuje nas o awansie, to na pewno formacja otwiera się na taką możliwością i w końcu dostosowuje swoje przepisy. Jak można się bowiem domyślić, służby w tej formacji nie pełni żadna kobieta ze stopniem nadbrygadiera lub generała brygadiera. Żadna nie pełni również służby na stanowisku dla którego przewidziany jest stopień generalski (choć zdarzało się to już w przeszłości). Nie jest jednak wykluczone, że do maja 2022 roku, kiedy to w PSP zwyczajowo wręczane są awanse, sytuacja ta ulegnie zmianie, a na liście awansów pojawi się kobieta.

Wśród formacji podległych MSWiA, to właśnie w Państwowej Straży Pożarnej procentowo pełni służbę najmniej kobiet - trochę ponad tysiąc - zgodnie z danymi za 2020 rok. Na stanowiskach kierowniczych w PSP kobiety stanowiły 2,24 proc. Najwięcej pełni służbę w Straży Granicznej, gdzie jest to ok. 27 proc. Pierwszą kobietą w historii Straży Granicznej, która otrzymała awans generalski i jedną z nielicznych w polskich służbach mundurowych, które znalazły się w korpusie generalskim, jest gen. Wioleta Gorzkowska. Awans otrzymała ona w 2019 roku.

Pierwszą kobietą-generałem w służbie czynnej była nadinspektor Służby Celnej Lidia Mołodecka, która otrzymała awans w 2014 roku. W 2015 r. nominację generalską odebrała nadinsp. Irena Doroszkiewicz, ówczesna komendant wojewódzka policji w Opolu (odeszła ze służby w 2016 roku). Drugi awans generalski w historii policji miał miejsce w 2016 roku, kiedy na stopień nadinspektora awansowana została wiceszefowa KGP Helena Michalak (z mundurem pożegnała się w 2020 roku).

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
hjuk
wtorek, 10 sierpnia 2021, 03:06

General w jakiejkolwiek formacji mundurowej to jest stawianie świata do góry nogami.

Edi
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 16:14

Stopnie mundurowe tylko od tych co narażają życie w pożarach lub niszczą psychikę zbierając poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych a nie tych co przeczytali książki i twierdza że do służby przyszli z gotowymi rozwiązaniami. Rozmundurować administracje z typowych od początku cywili a problem czy PSP jest gotowa sam się rozwiąże.

Ps00
niedziela, 8 sierpnia 2021, 10:42

Wysokie stopnie a tym samym wysokie stanowiska powinny być dla praktyków a nie teoretyków, dla tych co zajrzeli ogniowi, wodzie i innym żywiołom w oczy a nie tych co o nich czytali, zakuli i zaliczyli. Umęczonego, poparzonego, podduszonego, zatrutego dymem zrozumie ten co przeżył to samo a nie ten co o nich czytał, ubrał w mundur i prężył pierś albo biegał na zawodach dla pokazu.

Pikuś
piątek, 6 sierpnia 2021, 18:47

Ciekawe za co te stopnie tak łatwo się rozdaje

Fio
piątek, 6 sierpnia 2021, 09:57

W psp jest przerost oficerów, którzy są produkowani przeróżnymi sposobami. KG, KW, szkoły, itd. Tam aż sie wylewa. Do tego skrócone drogi awansu. Połowa tak na prawdę do niczego nie jest potrzebna. A generałów? Po co tylu? Jeden tylko jakiś mądry z doświadczeniem wystarczy

Tweets InfoSecurity24