Nowe zasady zakwaterowania policjantów. Prezydent podpisał ustawę

9 stycznia 2019, 14:18
Policja ślubowanie
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Policja.pl

O tym, że MSWiA przygotowało projekt zmian w przepisach dotyczących tymczasowego zakwaterowania policjantów, InfoSecurity24.pl pisało już w ubiegłym roku. Przepisy w ekspresowym tempie przeszły przez Sejm i Senat, a wczoraj Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy. Dzięki zmianom Policja będzie mogła pokryć koszty tymczasowego zakwaterowania policjanta przeniesionego do służby w innej miejscowości przez cały okres pełnienia tej służby. 

Dotychczasowe przepisy stanowiły, że policjantowi przeniesionemu z urzędu do służby w innej miejscowości, który w poprzednim miejscu pełnienia służby nie zwolnił zajmowanego domu lub mieszkania, można przydzielić tymczasową kwaterę według przysługujących norm, bez uwzględnienia zamieszkałych z nim członków rodziny. Koszty zakwaterowania pokrywane były z budżetu policji przez okres do dwóch lat od dnia przydzielenia tymczasowej kwatery.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją, koszty zakwaterowania będą pokrywane przez policję przez cały okres pełnienia służby w danej miejscowości. Pomysłodawcy projektu zwracali uwagę, że przeniesienie z urzędu policjanta o wysokich kwalifikacjach zawodowych do służby w innej miejscowości, wiąże się z ponoszeniem przez niego dodatkowych kosztów wynikających z konieczności pokrywania opłat związanych z zakwaterowaniem w nowym miejscu pełnienia służby.

Obecnie koszty policji związane z kwestią zakwaterowania policjantów przeniesionych z urzędu do służby w innej miejscowości wynoszą rocznie około 894 tys. zł. Po nowelizacji wzrosną one do około 2,7 mln zł.

Z czego wynikają te zmiany? W uzasadnieniu mogliśmy przeczytać, że chodzi m.in. o  obsadzanie „wakujących stanowisk”. Nowa regulacja umożliwi „kierowanie policjantów do wykonywania zadań w innych jednostkach organizacyjnych Policji, w zależności od aktualnej fluktuacji kadr, zapewniając jednocześnie odpowiednie wykorzystanie potencjału osobowego”. Przypomnijmy, że Policja nadal zmaga się ze sporą liczbą wolnych etatów. Jak poinformował ostatnio Rzecznik Komendanta Głównego Policji, insp. Mariusz Ciarka, w całej Polsce brakuje nawet ponad 4 tys. mundurowych.

Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Hellena
czwartek, 7 maja 2020, 21:51

za to Sokiści w Krakowie w światowe dni młodzieży mieli warunki fantastyczne spali w grzybie mieli tylko zimną wodę boiler i prysznice wyrwany....to były nowoczesne warunki zakwaterowania

Dojechać trzeba na własny koszt
czwartek, 10 stycznia 2019, 10:54

Bo jakiś stary przepis mówi że kiedy czas dojazdu do jednostki policji przekracza 2 godz to nie ma dopłaty za zwrot biletu miesięcznego komunikacją publiczną. A za brak mieszkania w miejscu pracy można otrzymać pieniądze dopiero w służbie stałej po 3 latach. Z własnej wypłaty funkcjonariusze płacą za to że mają daleko do pracy.juz nie mówiąc ile czasu dodatkowo poświęcają wolnego. Czemu o tym nikt nie pomyśli.

Ja
czwartek, 10 stycznia 2019, 09:33

No tak na tym tylko zyskają komendanci bo tylko oni są przenoszeni.

Freesoul
czwartek, 10 stycznia 2019, 09:18

Przepisy pod komendantów na wysokich stołkach przenoszonych w ramach "awansu" do innych miejscowości... Zwykły robol nigdy podczas swojej służby nie odczuje tych przepisów.

Tweets InfoSecurity24