Niebezpiecznie na granicy Polski. Trwa protest celników

20 czerwca 2016, 19:58
Fot. przemysl.scelna.gov.pl.

Trwa akcja protestacyjna pracowników służby celnej, którzy - jak podaje RMF FM - mają w planach przesłanie do prokuratury generalnej oraz Biura Bezpieczeństwa Narodowego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Zgodnie z podawanymi przez portal informacjami, kierownictwo służby celnej nagina przepisy, by opanować protest związkowców. 

Jak wskazują w zawiadomieniu celnicy, w Polsce może dochodzić do łamania przepisów i zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Wiele transportów ma wjeżdżać na terytorium państwa bez kontroli. Co budzi szczególny niepokój biorąc pod uwagę zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży. Zgodnie z rozporządzeniem szefa służby celnej, kontrole na polskich granicach, w związku z tymi wydarzeniami, powinny być szczegółowe i wzmożone. 

Pobieżne i wyrywkowe kontrole mają być sposobem kierownictwa służby celnej na opanowanie sytuacji wywołanej strajkiem pracowników. Zgodnie z podawanymi przez związkowców informacjami, funkcjonariusze nie zaglądają nawet do pojazdów. Jak podaje RMF FM, cytując członka związku zawodowego celników, 90 proc. transportu wjeżdża do Polski bez kontroli. Na liście przejść na których dochodzi do takich sytuacji wymienia się przejścia w Koroszczynie, Medyce, Korczowej czy Dorohusku.

W doniesieniu do prokuratora generalnego ma również pojawić się informacja o organizowaniu rzekomych "łapanek do grup mobilnych" w izbach celnych. Wysyłane są one do miejsc, w których powstały najdłuższe kolejki na granicach lub tam, gdzie czeka najwięcej przesyłek do odprawy. 

W izbach celnych oraz w Ministerstwie Finansów miały natomiast powstać specjalne grupy osób do zdalnej obsługi zgłoszeń celnych. Mają to jednak być osoby nieprzeszkolone i z dozoru, przygotowywane wyłącznie przez weekend.  

Strajk celników

Funkcjonariusze służby celnej protestują od kilkunastu dni przeciwko utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej, która łączyłaby w jedną instytucję służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. Jak zapowiedział szef resortu finansów, miałaby ona rozpocząć działanie 1 stycznia 2017 roku. Według celników, zmiany w administracji doprowadzą do likwidacji służby celnej. Jak mówił niedawno przedstawiciel związkowców, pomysł stworzenia Krajowej Administracji Skarbowej jest "szkodliwy dla interesu publicznego". 

Protestujący funkcjonariusze zablokowali na wschodniej granicy Polski tysiące samochodów (w piątek przed jednym z przejść na przejazd czekało ponad 150 samochodów). W pracy nie stawiało się nawet do 90 proc. pracowników (w niektórych placówkach).

W międzyczasie rząd zawiesił reformę na czas wakacji i rozpoczął rozmowy ze związkowcami. Jak mówił przewodniczący Związków Zawodowych Celnicy PL, tydzień ten może zaważyć na tym, czy celnikom uda się zachować "nabyte prawa, uposażenia, status funkcjonariusza, gwarancję zatrudnienia". 

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
rcicho
wtorek, 21 czerwca 2016, 09:38

Zwolnić wszystkich protestujacych a szczególnie bossów związkowych, niech szukają sobie innego zajęcia.

tagore
wtorek, 21 czerwca 2016, 00:16

Jakoś nie widzę u związkowców troski o kraj ,dziwnie podobne to do konfederacji Lewiatan z Panią Bochniarz.

das
wtorek, 21 czerwca 2016, 13:50

Protest służ celnych??? Przed szczytem NATO i ŚDM??? Czy ci ludzie mają rozum? Dlaczego ktoś dopuszcza do takiej sytuacji??

Eryk
wtorek, 21 czerwca 2016, 18:51

Czytam wypociny celników pod spodem w komentarzach. Może zacznijcie pracować "Uczciwie" a nie narzekacie malkontenci ! Przejście graniczne Gronowo - Mamonowo 4 samochody na godzinę odprawiane na jedno stanowisko, celnik co 40 minut na 20 minutową kawcię spacerowym krokiem w regionie gdzie bezrobocie sięga 30 %. W której firmie pracodawca trzymał by pracownika co chodzi na 20 minutową kawkę co godzinę ?!?! Wylecieli by na kopach !

forum
wtorek, 21 czerwca 2016, 18:46

Prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic - przewodnicząca Krajowej Izby Doradców Podatkowych w debacie zorganizowanej na temat reformy administracji skarbowej wskazała, że "jeżeli zaś chodzi o Służbę Celną, to pobiera ona prawie 1/3 dochodów naszego budżetu, bo ponad 90 mld zł. I co ważne funkcjonuje prawidłowo. W sprawozdaniu z działalności sądów administracyjnych przedłożonym na Zgromadzeniu Ogólnym sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, rozstrzygnięcia wydawane przez funkcjonariuszy Służby Celnej oceniane były najlepiej ze wszystkich, bowiem 97 proc. spraw, które trafiają do sadów administracyjnych zostaje utrzymanych w mocy. Apelowałabym, żeby nie psuć tego, co dobre. Poza tym Służba Celna ma dopracowane systemy informatyczne kompatybilne z tymi, które obowiązują w innych krajach UE."

Tweets InfoSecurity24