Reklama

Służba Więzienna

Nagrody w Służbie Więziennej już niebawem. Średnio po 4500 złotych

Fot. Służba Więzienna/Facebook
Fot. Służba Więzienna/Facebook

Wokół nagród w służbach mundurowych, wypłacanych w ramach specjalnych dodatków motywacyjnych, w ostatnim czasie zrobiło się gorąco. Nic dziwnego, bo do funkcjonariuszy trafić może jednorazowo nawet kilka tysięcy złotych i to jeszcze w tym roku. W służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wypłaty dodatków trwają, a w Służbie Więziennej – jak wynika z pisma szefa formacji – pieniądze na konta mundurowych trafić mają 16 grudnia. Wiemy też według jakich kryteriów będą one przyznawane.

Nagrody, a w zasadzie specjalne dodatki motywacyjne, które wypłacane mają być m.in. funkcjonariuszom służb mundurowych w ramach utworzonego na ten cel funduszu motywacyjnego, to wynik jesiennej nowelizacji ustawy okołobudżetowej. W tej wprawdzie na ten rok nie zapisano funduszy nagród, co nie spotkało się zresztą z zadowoleniem mundurowego środowiska, ale niedawna zmiana wprowadziła możliwość wypłaty dodatkowych środków, nazywając je właśnie specjalnymi dodatkami motywacyjnymi.

Dla kogo?

Odpowiedź na pytanie kto otrzyma dodatkowe pieniądze, jest nieco bardziej skomplikowana. Choć upraszczając można by powiedzieć: nagrody dostaną prawie wszyscy. Słowem klucz w tym przypadku jest "prawie". Jak można przeczytać na mundurowych grupach dyskusyjnych, wypłaty w niektórych miejscach mają bowiem omijać na przykład tych policjantów, którzy kilka miesięcy temu, w ramach oddolnej akcji – w ramach protestu  zdecydowali się skorzystać ze zwolnień lekarskich, choć ja informuje RMF FM "w wielu miejscach w kraju przełożeni poszli na łatwiznę i nie sprawdzali powodów absencji". Oficjalnie kryteria wykluczające policjantów z otrzymania nagród rzecz jasna nie istnieją, jednak wytyczne KGP, a w zasadzie ich brak, daje szefom poszczególnych jednostek organizacyjnych spore pole manewru.

Nie zostały narzucone żadne kryteria oceny policjantów i pracowników a nagrody będą przyznawane według propozycji dokonywanych przez przełożonych, którzy najlepiej znają dyspozycyjność i jakość zadań wykonywanych przez podległych im funkcjonariuszy i pracowników.

fragment komunikatu Komendy Głównej Policji, 9 listopada 2021 r.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w Służbie Więziennej. W przypadku tej formacji wydano wytyczne zgodnie z którymi nagrody mają zostać wypłacone. Jak informuje w piśmie gen. Jacek Kitliński, dyrektor generalny SW, stać ma się to 16 grudnia i to zarówno w przypadku funkcjonariuszy jak i pracowników cywilnych. Dla obu grup średnia kwota świadczenia to 4500 złotych brutto. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy otrzymają dokładnie tyle, bowiem we wspomnianym piśmie, datowanym na 3 grudnia, dyrektor pisze w "warunkach brzegowych".

Po pierwsze, dla funkcjonariuszy pełniących służbę w pionie administracyjnym minimalną wysokość świadczenia określono na 1000 złotych brutto, a maksymalnie wypłacone może im zostać 4000 złotych brutto. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku funkcjonariuszy pełniących służbę na tzw. pierwszej linii. Jak tłumaczy w dokumencie wysłanym do dyrektorów jednostek organizacyjnych SW szef formacji, chodzi o tych mundurowych, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami pozbawionymi wolności. W przypadku tych strażników więziennych minimalną wysokość świadczenia określono na 4000 złotych brutto. 

Nagród, a przynamniej w założonej minimalnej wysokości, nie otrzymają wszyscy mundurowi. Kierownictwo SW określiło bowiem sposób ich wyliczania dla tych, którzy w tym roku przebywali m.in. na zwolnieniach lekarskich (te nie obejmują L-4 w związku z COVID-19, a także zwolnień, za które funkcjonariusze otrzymują 100 proc. uposażenia "z wyłączeniem zwolnień lekarskich z powodu ciąży").

(…) dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych przebywających na zwolnieniu lekarskim od 01.02.2021 roku, średnią wysokość świadczenia określa się w następujący sposób:
- przebywającym na zwolnieniu lekarskim do 14 dni kalendarzowych – nie obniża się;
- przebywającym na zwolnieniu lekarskim od 15 do 30 dni kalendarzowych – obniża się o 50%;
- przebywającym na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni kalendarzowych – obniża się o 100%.

fragment pisma dyrektora generalnego SW z 3 grudnia 2021 roku

To nie jedyne ograniczenia. Z pisma dowiadujemy się też, że świadczenia nie należy wypłacać funkcjonariuszom i pracownikom przyjętym do formacji od 1 lipca 2021 roku, tym u których – wg. stanu na dzień wypłaty – trwa kara dyscyplinarna oraz osobom przebywającym na urlopach macierzyńskich, tacieżyńskich, bezpłatnych, wychowawczych ponad 30 dni w roku 2021.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wypłacone jeszcze przed świętami pieniądze mogą nie być jedynymi jakie w najbliższym czasie otrzymają funkcjonariusze. Sejm uchwalił bowiem w ubiegłym tygodniu ustawę modernizacyjną służb mundurowych, która obejmuje także Służbę Więzienną. W jej ramach, od stycznia 2022 roku, mundurowi powinni otrzymać podwyżki w wysokości 677 złotych brutto na etat, co dawać ma ok. 500 złotych netto wraz z nagrodą roczną. Czy dodatkowe pieniądze wpłyną na poprawę nastrojów w formacji? Jeśli sposób podziału m.in. grudniowych nagród nie podzieli nadmiernie środowiska, a przyszłoroczne podwyżki trafią na konta mundurowych bez zbędnej zwłoki, te nie powinny się raczej pogorszyć.

DM

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. Xoc

    W pełni popieram wpisy poniżej - należy rozmundurować administracje. Czym się różni praca kadrowej w SW i cywilu że pierwsza ma przywileje emerytalne i na emeryturę idzie 20 lat wcześniej z wyższą emeryturą - kpina z cywilnej. Patrol na pustym pasie, doprowadzanie rodzin na widzenia czy dołączenie do grupy konwojowej - nie róbcie jaj o ciężkiej pracy. Administracja powinna być rozmundurowana - tylko u nas, na Białorusi i Rosji gdzie liczy się ilość administracja jest mundurowa. Nawet w państwach bałtyckich już dawno posprzątano po chorym systemie.

    1. Paweł

      Tylko u nas się dziwnie zwleka ale może ktoś pójdzie po rozum do głowy i podziękuje cywilom w mundurach.

    2. Klaw

      Chodzą słuchy, że w przyszłym roku przy zmianie ustawy modernizacyjnej w sw mają zmienić naliczanie emerytury z 10 lat dla f-szy na tzw. "starych zasadach". Czy ktoś coś wie na ten temat?

  2. F-szj23

    4500zł nagrody to propaganda. Wystarczy przyjrzeć się zasadom przyznawania: do 14 L4 to takie kryterium, gdzie statystyczny f-sz z pierwszej linii nie ma szans aby spełnić. Praca w bezpośrednim kontakcie, ochrona na nockach. W kadrach nawet póki co nie wiedzą, czy pobyt na kwarantannie to jest L4 zwykłe, czy L4 z powodu covida. Podsumowując: motywacja a raczej demotywacja do sumiennej służby.

    1. Prosta kalkulacja

      Mniej osób do podziału to więcej kasy do podziału, proste, dlatego zawsze będą wyśrubowane kryteria. W sumie żadna człowieka wina że się przewrócił i połamał, uległ wypadkowi czy zachorował na covid, tym bardziej że przez okres choroby taki ktoś brał 80% i już był tym faktem ukarany, ale można i drugi raz, bo go nie było, błędne koło, ale ma to sens, głęboki sens. Moim zdaniem powinna być gradacja, dać odpowiednio mniej, ale dać, to właśnie buduje motywację, inna forma zawsze demotywuje i powoduje naturalny sprzeciw.

    2. marek

      jakie L4 na kwarantannie zero zwolnienia tylko pismo z sanepidu o kwarantannie.

  3. Marcel

    służba cywilna ZERO podwyżek a Ty płaczesz że tylko 500?

    1. Nikodem

      Płacą współmiernie do ryzyka i obowiązków, służba cywilna nie ponosi takich kosztów pracy jak służba mundurowa, nie naraża codziennie życia, zdrowia, nie ma tyle odpowiedzialności, tj. karna, cywilna, dyscyplinarna czy materialna, nie ma zarwanych nocek, wahań grafika, weekendów, świąt czy takiego natężenia stresu i napięć, nie ma takich kosztów życia prywatnego, rodzinnego, dlatego tak, dostajemy te 500 PLN, ale przy tej inflacji i kosztach życia nie jest to żaden wielki pieniądz, więc zostaw swoje lamenty na tych co naprawdę zarabiają krocie, a nie ma ich aż tak mało ...

    2. Waldi

      Nikodem, służba mundurowa ale prawdziwa ponosi koszty pracy i im się należą za pierwsza linie i przywileje emerytalne. Na pewno nie kadrowa, księgowa, informatyk i ci wszyscy farbowani mundurowi siedzący w biurach.

  4. Elo

    Dział kadr, księgowość, rzecznik, dział techniczne, sekretariat to powinne być stanowiska cywilne... A nie funkcjonariusze... Normalna robota biurowa a prawa emerytalne funkcjonariuszy co wykonują najgorsza robotę. Już dawno powinno się zlikwidować te stare jeszcze za komuny zapisy...

    1. Karol

      Tylko dlaczego nikt tego nie robi? To jest chore od zawsze i nie tylko w sw czy policji a nawet w straży pożarnej. Księgowa albo kwatermistrz mundurowy haha. Kogo na to stać a potem na przywileje dla tych osób.

    2. .

      To powinny być stanowiska dla emerytów

  5. CZ

    Reorganizują jednostki a kiedy Okręgi?

    1. Spec nie po układach

      Już dawno zaczęli.. a jednostki jeszcze będą płakać za "swoimi specjalistami".. ale to dopiero przed plującym jadem nierobami.. hehe

  6. Uzi

    Specjalne dodatki motywacyjne. Zapomnieliście napisać, że w służbach praktycznie od początku pandemii nie było żadnych premii. A obowiązków drugie tyle. Jak by podzielić te 4500 na cały czas bez premii to by wyszło po kilka stów na kwartał. Przy czym większość Iiniowych dostanie sporo mniej, a część w ogóle.

  7. Red house

    Wychodzi na to, że kierownictwo Dz. Kwatermistrzowskiego połączonego pudła, to pion adm. czyli 4000 brutto max. Odpowiedzialność za żywienie 1500ludzi i wydatkowanie pieniędzy?? Chyba będą wakaty od marca 2022... Powodzenia...

  8. Omar

    U mnie w zakładzie ostatni raz wstecz jak były dodatki dla pierwszej linii to później przy następnych nagrodach dyrektor praktycznie nie dał nic pierwszej linii a cała kasa poszła dla administracji - bo jak stwierdził oni są stratni. Kpina - grzeją stołki ale tak było. Podejrzewam że w przyszłym roku tak samo się stanie - cicho i dyskretnie wypłaci swoim z naszej kasy i bedzie po temacie. Powinien być przepis odgórny jakie proporcje dla tych co szarpią się z osadzonymi a jakie dla tych co całe życie zawodowe siedzą w administracji i tylko w drodze odstępstwa wyjątkowego kiedy wszyscy to samo. Przecież nie można porównać pracy kadrowej która zresztą powinna być cywilem z pracą oddziałowego czy wychowawcy. Tutaj się szykuje że administracja mundurowa o której nikt nic nie pisze zgarnie sporą kase a narażają się mniej niż cywile w firmach na wolności - siedzą w swoim gronie za murami - jeszcze powinni dopłacać że mają zagwarantowane bezpieczne warunki pracy.

    1. Ela10

      To chyba jakaś zmowa lub odgórny przykaz - u nas też kilka lat temu jak przyszła kasa dla pierwszej linii to później dostaliśmy figę świątecznego. Dyrektor, jak twierdził, wyrównał straty administracji tylko jakie straty ? Nie zmienia to faktu że nam zabrał żeby im dać - tak to wyglada z administracją która z charakteru pracy jest cywilna a bierze kasę i dodatku mundurowe a przy okazji nam podbiera - za co kasa mundurowa dla ewidentnych cywili.

    2. Gall

      Omar, widzisz tylko swój kurnik,. W innych jednostkach tzw. Administracja zasuwa razem z ochroną chodząc na widzenia, patrolując, jeżdżą w konwoje, chodzą na monitory idt. bo ochrony jest za mało i trzeba zbijać nadgodziny. Ponadto muszą robić swoje bo tzw. Pierwsza linia nie dostanie wypłaty, mundurów, krzeseł, nie podłączy kompa, nie ugotuje jedzenia itd. Czyli zginie bez całej reszty, A co robi CZYM?! Jak zwykle dzieli f-szy i sieje ferment, bo najlepiej rządzić dzieląc i słuchając innych. Jak tak dalej będzie to ochrona sama będzie musiała sobie radzić bo Administracja będzie robić tylko to co do niej należy i wtedy będzie porażka z godzinami, wakatami, idt.

    3. Roman

      Niech administracja pójdzie na oddziały to pogadamy. W Czechach wzorem zachodu 15 lat temu wprowadzono normalność - rozmundurowano administracje i świat więzienny nie przewrócił się do góry nogami. Tam zwyczajnie doceniono tych co idą narażać życie i zdrowie a nie grzać stołki - młody ochroniarz dostaje tyle co kierownik administracji po 20 latach pracy czyli młody ochroniarz wie za co pracuje. Tam zrozumiano że administracja to cywile i takie przepisy powinny ich obejmować. W Czechach cywile sa przy widzeniach - żadne mecyje, cywile odbierają od ochroniarza skazanego na widzenie i doprowadzają na widzenia - zadanie wychowawców którzy też zostali rozmundurowani. Wychowawca jest dwa lub trzy dni w kryminale i trzy lub dwa poza jako pracownik socjalny ale to inna bajka - cywil. Pomoc w patrolu czy konwojach - a co to za wysiłek - kpiny sobie robisz, Idź na oddział. Praca jest na oddziele. Administracja w więzieniu taka sama jak poza więzieniem więc za co przywileje. Straż miejska bardziej się naraża i nie ma przywilejów. Wniosek - rozmundurować administracje aby SW wyszło z cywilizacji wschodniej Stalina i weszło do zachodniej XXI wieku.

  9. Żeton

    Ehh, chcemy zatrzymać fszy? To trzeba grunownej reformy wszystkich służb. Całego MS i MSW, zrobić z msw typowy resort siłowy, na awanse wprowadzić 3 kryteria, doświadczenie, wykształcenie oraz zaliczenie zewnętrzengo egzaminu. Koniec z opiniowaniem przez polityków kandydatów na stanowiska kierownicze. Dodatek liniowy dla funkcjonarouszy pracujących na pierwszej linii. Jeden dodatek za lata dla wszystkich po odsłużeniu 5 lat 100 zł miesięcznie za każdy kolejny rok pracy. Grupy zaszeregowania przyporządkowane do stopni. Związki zawodowe podzielić na 3 kategorie, dla wyższego kierownictwa, dowódców liniowych i dla 1 linii. Rozmunudrować administrację, księgowi, kwatermistrzowie, prawnicy, informatycy do cywila. Oszczędzać na umundurowaniu, przykładowo jeden rodzaj munduru dla sw, policji i sop tylko ze zmienionym oznaczniem służby, tak jak robią to w Niemczech.

    1. radzik

      Żeton z Ciebie to jednak BETON ... !!!!!

    2. Żeton

      Beton to niedługo sam się będzie szarpał patologią i wtedy zobaczymy kto miał rację.

    3. Paweł

      Ale tutaj nikt nie zostanie. Kto może idzie na eme a młodych nie przybywa chyba że w biednych województwach. Widzisz młodego ,który będzie czekał 25 lat aby może dostać a może nie eme?

  10. byku

    W Policji po 1700 zł dostali i to nie wszyscy

    1. Janek

      Chyba większość nie dostała? Co to jest przy tej inflacji.

  11. Ralf

    Potwierdzam. W MSWiA jest kilka tysiecy. A konkretnie 2000 zł. Minus podatek. I tą kasą się trzeba jeszcze podzielić z drugim z patrolu, bo nic nie dostał. Ciekawe kto wziął drugi koniec tej średniej