Szef MSWiA: chcemy, aby środki z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności zasiliły ochronę ludności

Autor. MSWiA/ oficjalne konto X
Bardzo chcemy, żeby środki z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności w dużej części zasiliły program ochrony ludności, budowę schronów przez samorządy i projekty naukowo-badawcze - podkreślił szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Jak ocenił, te środki są potrzebne na najbliższe 10, 15 lat i będą to dziesiątki miliardów złotych.
W piątek odbędzie się posiedzenie komitetu sterującego do spraw wdrożenia działań na rzecz obronności i bezpieczeństwa narodowego finansowanych przez nowo tworzony w ramach KPO Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak pytany w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia potwierdził, że będzie wnioskował o przeznaczone części środków na obszar jego resortu. Wyjaśnił, że swoje propozycje przedstawił minister funduszy i polityki regionalnej Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz.
„Tutaj oczywiście pamiętać trzeba o tym, że te pieniądze to są pożyczki - bardzo korzystne, ale pożyczki – i że wśród podmiotów, które mogą te środki otrzymać, są samorządy, instytuty naukowo badawcze. Bardzo chcemy, żeby te środki w dużej części zasiliły nasz program ochrony ludności, budowę schronów przez samorządy, ale również mamy bardzo mocną propozycję, jeśli chodzi o tę część naukowo-badawczą” – zaznaczył.
Wyjaśnił, że podczas piątkowego spotkania komitetu, jego członkowie będą dyskutować m.in. o tym, jak szybko uda się wdrożyć te działania.
Minister dopytywany, jaka część środków funduszu zostanie przeznaczona na cele MSWiA odpowiedział, że wszystkie projekty – zarówno te zaproponowane przez MON, jak i inne resorty, są w interesie bezpieczeństwa Polski. Odnosząc się do programu ochrony ludności przekazał, że środki, które są potrzebne na najbliższe 10, 15 lat to są dziesiątki miliardów złotych. „Te pieniądze są tutaj bezcenne” – ocenił.
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął w trybie obiegowym uchwałę w sprawie przekierowania 26 mld zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. Pieniądze te mają być wydatkowane na cele związane ze wzmacnianiem zdolności obronnych i bezpieczeństwa narodowego. Instytucją odpowiedzialną za realizację inwestycji będzie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a o wydatkach z Funduszu decydować ma Komitet Sterujący.
Pieniądze w ramach funduszu będą przekazywane w formie preferencyjnych, nisko oprocentowanych pożyczek lub inwestycji kapitałowych częściowo umarzalnych, w zależności od tego, gdzie i jak będą inwestowane. Oprócz środków z KPO, fundusz będzie mógł być zasilany z innych źródeł, w tym ze środków polityki spójności. Utworzenie funduszu umożliwi wykorzystanie części środków KPO również po 2026 r. Za zarządzanie operacyjne funduszem będzie odpowiadał Bank Gospodarstwa Krajowego.
Środki z FBiO mają zostać przeznaczone na: infrastrukturę i sektory związane z produktami i technologiami podwójnego zastosowania (np. bezpieczne systemy komunikacyjne), infrastrukturę niezbędną do ochrony ludności i infrastruktury krytycznej (np. schrony, zabezpieczenia sieci energetycznych), badania i rozwój w obszarze bezpieczeństwa, modernizację firm sektora wojskowego i bezpieczeństwa oraz cyberbezpieczeństwo (w szczególności samorządów).
Beneficjentami FBiO będą mogły być m.in. jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa (w tym spółki Skarbu Państwa) oraz jednostki naukowe i konsorcja tych podmiotów.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami