MSWiA posłuchało związkowców. Policja zapłaci za imienniki

15 marca 2019, 13:01
fot. policjadcbeda2db5f74c1269a15be6391f510182cb3d37858e0ea37fb48b3751b3f467
Fot. Policja

Zgodnie z zapowiedziami z początku października ubiegłego roku, imienniki staną się częścią policyjnego umundurowania. MSWiA przygotowało specjalne rozporządzenie będące odpowiedzią na zeszłoroczne postulaty policyjnych związkowców. W myśl nowych przepisów każdy policjant powinien otrzymać imienne identyfikatory, których zakup sfinansowany zostanie z budżetu Policji.

Na początku października ubiegłego roku, Komenda Główna Policji w oświadczeniu zapewniała, że imienniki staną się częścią umundurowania policjantów. By było to jednak możliwe, MSWiA musiało przygotować specjale rozporządzenie. Resortowi zajęło to niemal pięć miesięcy.

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, nowelizacja wynika z potrzeby doprecyzowania przepisów w zakresie noszenia przez policjantów znaku identyfikacji imiennej i ma na celu „wyeliminowanie niejednolitości w tym zakresie”. Rozporządzenie wprowadza imienniki do norm policyjnego umundurowania, a komplet takich identyfikatorów ma przysługiwać jednorazowo każdemu policjantowi. W jego skład wejdzie jeden imiennik wykonany z metalu oraz dwa z materiałowej taśmy. Łącznie każdy policjant posiadać będzie zatem dwa typy identyfikatorów – imienny oraz indywidualny (potocznie zwany „gwiazdą”). 

Oprócz zmiany kolorystyki imienników „na rzepy” z czarnej na granatową, rozporządzenie dopuszcza też możliwość noszenia znaku identyfikacji imiennej zamiast znaku identyfikacji indywidualnej, krótko mówiąc zamiast policyjnej „gwiazdy” funkcjonariusze będą mogli do munduru przyczepić imiennik z nazwiskiem. Zdaniem MSWiA ma to wpłynąć na „poprawę komfortu użytkowania umundurowania”.  

Znowelizowane rozporządzenie jednoznacznie określa, że noszenie imienników przez policjantów jest obowiązkowe, a wpisanie go w normy umundurowania sprawi, że to jednostki organizacyjne policji dokonywać będą ich zakupów. MSWiA przewiduje też, że imienników nie będą nosić policjanci wykonujący czynności w sposób zorganizowany (pododdział zwarty).

Resort planuje, że rozporządzenie wejdzie w życie 5 kwietnia, a więc za niespełna miesiąc.

Jak podkreśla NSZZ Policjantów, „wreszcie jasno określono, że to nie policjanci z własnej kieszeni mają płacić za identyfikatory, wymagane przez cześć przepisów i niektórych przełożonych”. Koszt wymiany szacowany jest na około 3,5 mln złotych.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Ja
sobota, 16 marca 2019, 10:43

Nie ma czym jeździć, czym i na czym pisać, podstawowego sprzętu brakuje a Ci imienniki kupują. Dramat

Reggi
sobota, 16 marca 2019, 19:57

A skąd cena 3,5mln zł? To złota nicią haftowane?

Gap
niedziela, 17 marca 2019, 10:21

A kto będzie to wytwarzał?? Cena stanie się jasna....

Emeryt
sobota, 16 marca 2019, 09:38

Co za bzdura z tymi imiennikami !!!! Z czego oni robią tyle szumu. Jestem emerytowanym policjantem. I jak dobrze pamiętam aczkolwiek mogę się mylić to z.początkiem lat dwutysięcznych albo z końcem lat dziewięćdziesiątych już one zostały wprowadzone. Co za paranoja !!!!

Tom
niedziela, 17 marca 2019, 13:01

Co za bzdury opowiadasz, jak sobie kupiłeś to miałes, na mundurach były rzepy na nazwiska. Ja sam kupiłem jedną sztukę i przynajmniej teraz nie będę musiał ciągle przekładać imiennika

Gość
piątek, 15 marca 2019, 15:52

Teraz to powinni oddać kasę za te które już sobie sam kupiłem bo grozili postępowaniem...

Bash
niedziela, 17 marca 2019, 21:35

A nie oddali w formie mundurówki?

Xyz
sobota, 16 marca 2019, 11:19

Nie zapominajmy o tym, że Ci co grozili postępowaniem i je zrobili to powinni teraz za to zapłacić. Tyle ile stracił policjant z własnej kieszeni powinni pokryć

AA
sobota, 16 marca 2019, 10:16

Popieram

Tweets InfoSecurity24