MSWiA posłuchało związkowców. Policja zapłaci za imienniki

15 marca 2019, 13:01
fot. policjadcbeda2db5f74c1269a15be6391f510182cb3d37858e0ea37fb48b3751b3f467
Fot. Policja

Zgodnie z zapowiedziami z początku października ubiegłego roku, imienniki staną się częścią policyjnego umundurowania. MSWiA przygotowało specjalne rozporządzenie będące odpowiedzią na zeszłoroczne postulaty policyjnych związkowców. W myśl nowych przepisów każdy policjant powinien otrzymać imienne identyfikatory, których zakup sfinansowany zostanie z budżetu Policji.

Na początku października ubiegłego roku, Komenda Główna Policji w oświadczeniu zapewniała, że imienniki staną się częścią umundurowania policjantów. By było to jednak możliwe, MSWiA musiało przygotować specjale rozporządzenie. Resortowi zajęło to niemal pięć miesięcy.

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, nowelizacja wynika z potrzeby doprecyzowania przepisów w zakresie noszenia przez policjantów znaku identyfikacji imiennej i ma na celu „wyeliminowanie niejednolitości w tym zakresie”. Rozporządzenie wprowadza imienniki do norm policyjnego umundurowania, a komplet takich identyfikatorów ma przysługiwać jednorazowo każdemu policjantowi. W jego skład wejdzie jeden imiennik wykonany z metalu oraz dwa z materiałowej taśmy. Łącznie każdy policjant posiadać będzie zatem dwa typy identyfikatorów – imienny oraz indywidualny (potocznie zwany „gwiazdą”). 

Oprócz zmiany kolorystyki imienników „na rzepy” z czarnej na granatową, rozporządzenie dopuszcza też możliwość noszenia znaku identyfikacji imiennej zamiast znaku identyfikacji indywidualnej, krótko mówiąc zamiast policyjnej „gwiazdy” funkcjonariusze będą mogli do munduru przyczepić imiennik z nazwiskiem. Zdaniem MSWiA ma to wpłynąć na „poprawę komfortu użytkowania umundurowania”.  

Znowelizowane rozporządzenie jednoznacznie określa, że noszenie imienników przez policjantów jest obowiązkowe, a wpisanie go w normy umundurowania sprawi, że to jednostki organizacyjne policji dokonywać będą ich zakupów. MSWiA przewiduje też, że imienników nie będą nosić policjanci wykonujący czynności w sposób zorganizowany (pododdział zwarty).

Resort planuje, że rozporządzenie wejdzie w życie 5 kwietnia, a więc za niespełna miesiąc.

Jak podkreśla NSZZ Policjantów, „wreszcie jasno określono, że to nie policjanci z własnej kieszeni mają płacić za identyfikatory, wymagane przez cześć przepisów i niektórych przełożonych”. Koszt wymiany szacowany jest na około 3,5 mln złotych.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Ceeaz
środa, 20 marca 2019, 13:04

Świetny pomysł, wreszcie nie trzeba bedzie sie prosic o podanie nazwiska i wiem kto mnie kontrolował. Fakt ze takie rzeczy powinny byc oplacane przez MSwia , dziwne ze to bylo watpliwe. Co z kamerkami ??? bo to temat jeszcze wazniejszy .

Rudolf07
niedziela, 17 marca 2019, 11:46

A RODO?, może niech każdy z obywateli nosi imiennik!? Numer służbowy powinien wystarczyć.

Ja
niedziela, 17 marca 2019, 11:02

W wojewodztwie łódzkim przełozeni kazali sie na to zrzucać a prywaciaz na tym zarobił. Tak to jest potrzebne jak zeszłoroczny śnieg. Nie mają czym się zajmować. Może zamiast przeznaczyć te pieniądze na głupoty, to może wydać je na poprawę stosunków międzyludzkich i eliminowanie nepotyzmu.

Jaro
sobota, 16 marca 2019, 15:34

A co z policjantami którzy imienniki kupili za swoje pieniądze ????

Senior
sobota, 16 marca 2019, 11:22

Teraz wprowadzają jak każdy już musiał kupić z własnej kieszeni

Piotr
niedziela, 17 marca 2019, 13:02

To będziesz miał drugi komplet!

Tweets InfoSecurity24