MSWiA o projekcie programu modernizacji: spodziewamy się, że do końca tygodnia prześlemy go do KPRM

13 października 2021, 13:22
MSWiA 2
Fot. MSWiA

"Prace nad nową ustawą modernizacyjną są prawie ukończone" - powiedział podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z informacji jakie przekazał wynika, że projekt jeszcze w tym tygodniu trafić może do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Wiele wskazuje na to, że resortowe prace nad nową ustawą modernizacyjną dla służb podległych MSWiA dobiegają końca. O projekcie wciąż jednak wiemy dość niewiele, a "na ukończeniu" jest on już od dłuższego czasu. Rąbka tajemnicy uchylił podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, Władysław Budzeń, dyrektor Departamentu Budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak powiedział, "program będzie finansowany z dwóch źródeł: z rezerwy celowej i z funduszu wsparcia". Poinformował, że "około 680 mln to będą państwowe fundusze celowe w trzech formacjach (…) natomiast w odniesieniu do SOP, ponieważ tam nie ma funduszu wsparcia, pełny zakres wydatków będzie finansowany z rezerwy budżetowej". Dyrektor Budzeń przypomniał też, że program opiewać będzie na kwotę przeszło 10 mld złotych.

Wszystko wskazuje na to, że MSWiA "dopina" ostatnie szczegóły, bowiem - jak przekonywał dyrektor Budzeń - program ma być już w zasadzie gotowy. "W mojej ocenie, po dokonaniu poprawek, w 90 proc. ten dokument jest już gotowy i spodziewamy się, że do końca tego tygodnia prześlemy go do KPRM z prośbą o wpisanie do wykazu prac rządu na rok 2021" - powiedział podczas posiedzenia podkomisji przedstawiciel MSWiA. 

Jeśli projekt w tym tygodniu trafi do KPRM to można spodziewać się, że niedługo po tym zostanie on opublikowany m.in. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Warto przypomnieć, że jeszcze jakiś czas temu, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik liczył na to, że ustawę modernizacyjną uda się zaprezentować we wrześniu. Mariusz Kamiński, szef MSWiA, na ostatni tydzień września zapowiadał też konferencję z szefami formacji podległych resortowi, podczas której przedstawione zostać miały perspektywy rozwoju służb mundurowych na najbliższe lata. Tak się jednak nie stało. 

Co zawierać będzie ustawa modernizacyjna przewidziana na lata 2022-2025? Szczegóły rozwiązań poznamy po tym, jak dokument zostanie upubliczniony, jednak, jak wynika z podpisanego miedzy związkowcami reprezentującymi funkcjonariuszy formacji podległych MSWiA a kierownictwem resortu porozumienia, w ramach programu mundurowi liczyć mogą m.in. na podwyżkę uposażeń. Ta ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r., a funkcjonariusze otrzymać powinni przeciętnie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). W kwocie tej, zawierać ma się też 4,4 proc. wynikające z waloryzacji uposażeń przewidzianej w sferze budżetowej na przyszły rok. 

Wpisanie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów to ważny, choć pierwszy krok na legislacyjnej drodze jaką przejść będzie musiał przygotowany w MSWiA projekt. Dokument oficjalnie opiniować będą jeszcze m.in. mundurowi związkowcy, a także inne ministerstwa, a ostatecznie po przyjęciu przez rząd, trafi on do parlamentu. Jak zapewniał dyrektor Budzeń, czas wejścia w życie nowej ustawy modernizacyjnej, nie uległ - w stosunku do poprzednio składanych deklaracji - zmianie i program ruszyć ma od 1 stycznia 2022 roku. Jeśli MSWiA nie chce więc odnotować kolejnego "poślizgu" trzeba się spieszyć, bo czasu na prace, w tym te parlamentarne, pozostało niewiele. I choć teoretycznie, ustawę można uchwalić w przyszłym roku, z mocą obowiązywania od 1 stycznia, to zapewne kierownictwo resortu spraw wewnętrznych, dla którego to jeden ze sztandarowych projektów, takiej sytuacji chciałoby uniknąć. 

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 121
pracownik Policji
środa, 27 października 2021, 18:55

W Policji pracują również pracownicy Policji, gdzie są podwyżki dla nich?

Picjant
poniedziałek, 18 października 2021, 13:56

Zakladam, że 6 grupy dostaną z automatu Ci ktorzy obecnie sa na grupie 5. Zastanawia mnie jedynie w jakiej formie bedzie ta grupa. Czy bedzie to grupa oficerska czy tez nie. Czekam z niecierpliwoscia na rozwiazanie tej kwestii. Znajac firme moge sie zaskoczyc.

Harry
poniedziałek, 18 października 2021, 15:40

Nie będzie obligatoryjnie, tylko 25% rocznie, to oznacza że dostaną wybrane osoby, inni poczekają nawet 4 lata. U nas asp.sztab. mieli 6 grupę, więc stopień, korpus był by wykładnikiem, zobaczymy co będzie w sumie za moment. Moim zdaniem stopień i staż.

Małgośka
niedziela, 17 października 2021, 15:51

Podziękujemy im za te wysokie podwyżki przy urnach, przy najbliższych wyborach :) pozdrawiam słonecznie

PL
poniedziałek, 18 października 2021, 12:26

Małe przypomnienie, 2007-2015, reforma 25/55, L4/80%, brak waloryzacji od 2012, brak podwyżek dla mundurowych i pracowników cywilnych, dalej wymieniać?

Zielona Wyspa
niedziela, 17 października 2021, 22:56

Małgosiu, a podziękowałaś poprzednikom za 8 lat braku czegokolwiek?, wtedy nie było dla nikogo nic, pamiętam że nie dostał wtedy totalnie nikt i nie było pandemii

Leon
sobota, 16 października 2021, 14:16

Do 2022 znamy zasady modernizacji, a co dalej z latami 2023, 2024 ???

...
niedziela, 17 października 2021, 10:08

No zgodnie z porozumieniem z 2018

Wykładnia
niedziela, 17 października 2021, 15:22

Skoro tak, to objaw światu co mówi porozumienie z 2018 ws. modernizacji w latach 2023/2024/2025

Kiedy poznamy decyzje?
niedziela, 17 października 2021, 08:37

No właśnie, podbijam pytanie, co w następnych latach, w 2023 ma być dodatek 209 brutto plus inflacyjne, ale czy jest gdzieś już zapisane?, co w 2024, 2025?

Czarny
poniedziałek, 18 października 2021, 12:30

Zależy co będzie po wyborach 2023, nikt nie będzie brał na plecy obietnic poprzedników, przy założeniu że dojdzie do zmian na scenie politycznej

Kamila
sobota, 16 października 2021, 10:57

Nie widziałam, żeby związki pracowników u mnie w pracy zorganizowały jakiekolwiek spotkanie z pracownikami, żeby nawiązały dialog odnośnie naszych problemów i oczekiwań. Związki w policji mają super stronę internetową, wszystkiego można się dowiedzieć na bieżąco.

Tweets InfoSecurity24