Minister zapowiada zmiany w uprawnieniach funkcjonariuszy SW pracujących na pierwszej linii

16 września 2019, 16:34
Służba Więzienna promocja oficerska fot.cossw.pl
fot. COSSW

Zwiększenie uprawnień funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy mają bezpośredni kontakt z osadzonymi, a także budowę nowych pawilonów jednostek penitencjarnych i rozszerzenie systemu dozoru elektronicznego zapowiedział w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Nadzorujący więziennictwo wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik uczestniczył w poniedziałek w Katowicach w konferencji "Stulecie Służby Więziennej. Sukcesy i nowe wyzwania." Jak podkreślił, praca funkcjonariuszy Służby Więziennej jest niezwykle trudna i odpowiedzialna, co nie znajduje odzwierciedlenia we wszystkich obecnych rozwiązaniach prawnych.

"Przez całe lata funkcjonariusze Służby Więziennej byli ogałacani z różnego rodzaju uprawnień. Widzieliśmy, że coraz większe uprawnienia były dla osób osadzonych, a coraz mniejsze dla tych osób, które na pierwszej linii, narażając swoje życie i zdrowie, pilnują osadzonych" - powiedział minister dziennikarzom.

Uważam, że powinna nastąpić zmiana, nowy zupełnie kierunek, tzn. taki, żeby te uprawnienia były wyższe dla funkcjonariuszy pracujących na pierwszej linii"

wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik

Jak zaznaczył, chodzi o wynikającą z obecnych przepisów liczbę obowiązków funkcjonariuszy SW. W jego ocenie jest to obecnie "źle zorganizowane". Jak powiedział Wójcik uczestnikom konferencji, kilka dni temu nad przygotowaniem nowych regulacji - które mają też wzmacniać poczucie bezpieczeństwa funkcjonariuszy mających bezpośredni kontakt z osadzonym - dyskutowali w resorcie sprawiedliwości przedstawiciele MS i Służby Więziennej.

"Mogę państwu obiecać, że takie przepisy będą wprowadzone" - zapewnił wiceminister, nie precyzując, jakie konkretne rozwiązania mają wejść w życie. Jak zaznaczył, zostaną one wprowadzone "przy jednoczesnym zagwarantowaniu uprawnień wszystkim osobom osadzonym".

Wójcik mówił, że od kilku lat trwa modernizacja Służby Więziennej. Kosztem 1,5 mld zł kupowane jest uzbrojenie, wyposażenie, samochody i infrastruktura. Planowane są kolejne inwestycje.

"Tego do tej pory nie było. Zastaliśmy Służbę Więzienną w stanie wręcz opłakanym, można powiedzieć. W związku z tym podjęliśmy też decyzję o budowie nowych pawilonów - 10 takich nowych pawilonów, ok. 2,5 tys. nowych miejsc pracy. Zorganizowaliśmy program <<Praca dla więźniów>>. Dzisiaj 85 proc. z tych, którzy mogą pracować, pracuje (57 proc. ogólnej liczby osadzonych - red.)" - powiedział Wójcik w rozmowie z dziennikarzami.

W swoim wystąpieniu wiceminister zapowiedział budowę kolejnych 20 hal, w których osadzeni będą mogli podjąć pracę. "To dobra informacja dla pracodawców, dla całego społeczeństwa i dla samych osadzonych, którzy mają możliwość resocjalizacji" - wskazał.

Wójcik podkreślił, że w ostatnich latach znacząco rozszerzono system dozoru elektronicznego, umożliwiający odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. "Dzisiaj w tym systemie jest ok. 5 tys. osób, a to nie jest koniec naszych możliwości" - oświadczył. Dziś dozorem elektronicznym mogą być objęte osoby skazane na maksymalnie 12 miesięcy pozbawienia wolności. Ministerstwo chce, by ta granica była przesunięta do 1,5 roku pozbawienia wolności.

W swoim wystąpieniu wiceminister przypomniał, że w Trybunale Konstytucyjnym jest nowelizacja Kodeksu karnego, zaostrzająca kary dla sprawców najpoważniejszych przestępstw. "Liczymy się z tym, że część osób za takie przestępstwa będzie osadzona w więzieniach, w związku z tym są potrzeby, jeżeli chodzi o kwestię miejsc w jednostkach penitencjarnych, dlatego budujemy 10 nowych pawilonów na ok. 2,5 tys. osób" - powiedział.

Uczestniczący w konferencji dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński ocenił, że głównym wyzwaniem na najbliższe lata jest nowy program modernizacyjny; ten obecny kończy się w przyszłym roku. "SW nigdy po 1989 r. nie miała kompleksowego programu modernizacyjnego, tak jak inne służby" - zaznaczył.

Kluczowe – jak dodał generał – jest podwyższenie standardów pracy i służby funkcjonariuszy. "Płaca musi być konkurencyjna, sami wiemy, że to jest czas pracownika, a nie pracodawcy" - wskazał dyrektor.

W Służbie Więziennej pracuje ponad 30 tys. osób. Ponad 28 tys. z nich stanowią funkcjonariusze, a resztę – pracownicy cywilni. To trzecia pod względem liczebności formacja mundurowa w Polsce. W 120 jednostkach penitencjarnych w Polsce przebywa ponad 75 tys. osadzonych skazanych na kary pozbawienia wolności i aresztowanych.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Marck
czwartek, 19 września 2019, 00:07

Nie wiem ale czy CZSW jest ślepy? Jak tak dalej pójdzie to sami będą pilnować bandziorów. Atmosfera w jednostkach tragiczna, brak wsparcia przełożonych, debilne odpytywanie przepisów, okamerowanie w celu upolowania funkcjonariusza. coraz większa ilość posiadanych rzeczy przez skazanych Nadgodziny i przepracowanie To tylko niektóre problemy. Fajnie jest z daleka zza biureczka dyrygować Nowoczesność i mądre decyzje a nie Beton. Czekam na czasy kiedy w CZSWzostaną ludzie bez praw emerytalnych, może wtedy zaczną inaczej myśleć.

Łukasz
środa, 18 września 2019, 08:56

Zmienić wiek emerytalny na 20 lat to zachęci ludzi do przychodzenia do SŁUŻB

041
czwartek, 12 grudnia 2019, 12:12

Napisałem ten postulat w ankiecie dla związków

Funkcjusz
środa, 18 września 2019, 00:46

Marzenia zawsze mozna miec proponuje w pierwszej kolejnosci zachecic nowych do pracy w sluzbie i tych co juz w niej sa by zostali pozniej proponuje nie likwidowac juz jednostek tylko inspektoraty okregowe przyjezdzaja i robia najwieksze zamieszanie od dyscypliny i porzadku sa dyrektorzy i kierownicy sluze pomoca.

Jasiu
wtorek, 17 września 2019, 15:09

Kolejne obietnice. Znów brak konkretów. Podwyźszenie standardów pracy i służby funkcjonariuszy? Ha ha ha. Kilkaset nadgodzin przypadające na każdego funkcjonariusza, niedobory etatowe w jednostkach. Brawo.

viking
wtorek, 17 września 2019, 09:28

Modernizacja......zamykanie jednostek braki kadrowe w ochronie gigantyczne nadgodziny......dziękuje .Dzięki Modernizacji w wieku 38 lat szczęsliwy Emeryt 18 lat służby 1rok wojska a pracował bym dalej ale 100km do pracy w jedna strone nie chciałem dojeżdzać .

Tweets InfoSecurity24