Międzynarodowa akcja policji zakończona sukcesem. Rozbili grupę okradającą ciężarówki

19 września 2018, 11:23
40098647_1966345133429672_5736461464177213440_o
Fot. Oficjalne konto Gendarmerie Nationale (Facebook)
  • We współpracy z Europolem i Eurojust, polscy policjanci  oraz francuscy żandarmi rozbili zorganizowaną grupę przestępczą napadającą na TIRy;
  • Suma odnotowanych strat, wynikających z działań bandytów, może wynosić nawet 1,5 mln euro;
  • Europol odnotowuje zwiększenie kradzieży produktów o wysokiej wartości, które są przewożone w transporcie kołowym w Europie.

Dzięki współpracy polskich policjantów, francuskich żandarmów oraz przedstawicieli Europolu oraz Eurojust udało się rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, która działała w różnych częściach kontynentu. Przestępcy specjalizowali się w kradzieży ładunków transportowanych przez ciężarówki, przede wszystkim we Francji.

Na bazie międzynarodowej współpracy stróżom prawa udało się rozbić zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się okradaniem ciężarówek. Zatrzymane w trakcie akcji, prowadzonej symultanicznie w Polsce (Gorzów Wlkp.) oraz we Francji (Nancy), osoby mają stać za co najmniej 36 kradzieżami. W sumie łupem przestępców miały paść ładunki, przewożone transportem kołowym, których wartość oscylować może w okolicach 1,5 miliona euro. 

Polscy policjanci oraz francuscy żandarmi przeszukali w obu państwach 15 miejsc, mogących mieć coś wspólnego z rozbitą grupą przestępczą. We Francji oraz w Polsce zatrzymanych zostało w sumie sześciu podejrzanych. Zorganizowana grupa przestępcza, której dotyczy dochodzenie, kierowała ciężarówki na niezabezpieczone parkingi we wschodniej Francji i tam je okradała. Śledczy wskazują jednak, że działalność przestępców mogła obejmować również kilka innych krajów UE.

Europol zaangażował się w sprawę od samego początku śledztwa, a więc od marca 2017 r. Współpraca, uzyskana za pomocą formatu Europolu, miała przede wszystkim wspomóc krajowych policjantów oraz żandarmów w połączeniu ich starań w zakresie rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, działającej w skali różnych państw. Europol zapewnił również wsparcie analityczne, ułatwił wymianę informacji oraz czerpanie z własnych baz danych. W tym celu w Nancy we Francji ulokowane zostało jedno z mobilnych biur Europolu. W działaniach aktywnie wspierał stróżów prawa Eurojust, zapewniający koordynację w zakresie działań wymiaru sprawiedliwości.

Europol zaznacza, że w ostatnim czasie odnotowywana jest większa liczba incydentów związanych z kradzieżą ładunków z ciężarówek i tego rodzaju pojazdów, służących do transportu kołowego. Wzrastać ma również suma strat wynikających z tego rodzaju kradzieży, gdyż przestępcy mają skupiać swoją uwagę przede wszystkim na tych pojazdach, które przewożą produkty o wysokiej wartości. Co więcej, taką przestępczą działalnością mają zajmować się bardzo dobrze zorganizowane grupy przestępcze z Europy Wschodniej.

Europol/jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets InfoSecurity24