Reklama

Legislacja

Wiceszef speckomisji: jestem zwolennikiem kary dożywocia za szpiegostwo

Fot. Pixabay / CC0 Public Domain
Fot. Pixabay / CC0 Public Domain

Rozmawiamy w klubie parlamentarnym PiS i pracujemy nad rozwiązaniami m.in. zaostrzającymi kary za szpiegostwo. Jestem gorącym zwolennikiem wprowadzenia kary dożywocia za organizację i udział w szpiegostwie przeciwko Polsce - powiedział we wtorek w Studiu PAP poseł PiS Jarosław Krajewski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych.

Reklama

Jak poinformował poseł Jarosław Krajewski, obecnie trwać mają prace nad zaostrzeniem kar za szpiegostwo. "Zaostrzenie kar, a po drugie zmiana definicji szpiegostwa, ponieważ dzisiejsze rozwiązania, które są w Kodeksie karnym, są rozwiązaniami archaicznymi" - powiedział polityk PiS. "W tym momencie pracujemy nad tymi rozwiązaniami (...) rozmawiamy o tym w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Jako pierwsi zasygnalizowaliśmy ten temat jako posłowie z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych" - zaznaczył.

Reklama

Pytany o to, jak powinny jego zdaniem zostać zaostrzone kary za szpiegostwo, stwierdził, że jest on "gorącym zwolennikiem" wprowadzenia "kary dożywocia za organizację i udział w szpiegostwie przeciwko Rzeczpospolitej". Zauważył, że dzisiaj zgodnie z Kodeksem karnym najwyższa kara za organizację lub kierowanie działalnością obcego wywiadu to do 25 lat pozbawienia wolności.

To jest kwestia dożywocia, jeżeli jest tak, że ktoś świadomie organizuje i współpracuje z obcym państwem przeciwko swojej ojczyźnie, lub przeciwko Polsce, bo może to dotyczyć również cudzoziemców, to musi zdawać sobie sprawę z tego, że powinna spotkać go najwyższa kara.
Jarosław Krajewski, poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych

Oprócz zaostrzenia kar - zdaniem Krajewskiego - uaktualnione powinny zostać także przepisy dotyczące definicji szpiegostwa, które dziś są "rozwiązaniami archaicznymi". Zaznaczył, że nie obejmują one odpowiednio "szeregu działań w cyberprzestrzeni", które powinny być skutecznie zwalczane przez instytucje państwa.

Reklama

Resort sprawiedliwości też chce zmian

Nad przepisami dotyczącymi zaostrzenia kar za szpiegostwo pracowało także Ministerstwo Sprawiedliwości, które wczesną wiosną 2022 r. prezentowało założenia projektu dotyczącego sankcji za działalność wywiadowczą. Pod koniec października wiceminister sprawiedliwość Marcin Warchoł informował, że przepisy w sprawie zaostrzenia kar za szpiegostwo są już gotowe, a decyzja dotycząca dalszych prac nad nimi należy teraz do marszałka Sejmu.

Czytaj też

W propozycjach MS wskazano, że obecnie kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi od roku do 10 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie to od 5 do 25 lat więzienia. Za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia, po zmianach - od 8 lat więzienia albo nawet dożywocie. Za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie. Obecnie - od 5 lat lub 25 lat więzienia. Jak podkreślono, zagrożenie karą za szpiegostwo będzie mieć charakter prewencyjny. Służby wywiadowcze analizują zagrożenia karne w systemie prawnym poszczególnych państw i na tej podstawie podejmują decyzje o podjęciu ryzyka. Dlatego uzasadnione jest ustanowienie zagrożeń karnych na bardzo wysokim pułapie - argumentowało MS.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze