Reklama

Legislacja

Wąsik: przepisy dotyczące szpiegostwa wymagają zaostrzenia

Aparat do szpiegowania, fot. Pixabay CC0 Public Domain
Autor. Pixabay

Przepisy karne dotyczące szpiegostwa wymagają zaostrzenia. Myślę, że do tego dojdzie. Prowadzimy już działania w tym kierunku - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych Maciej Wąsik.

Reklama

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełniący także funkcję sekretarza Kolegium ds. Służb Specjalnych, w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany, czy służby zauważają większą aktywność szpiegów rosyjskich na terenie Polski.

Reklama
Widzimy tę aktywność. Oczywiście, ci ludzie są oskarżeni o szpiegostwo, ale to nie są tacy klasyczni szpiedzy. To są ludzie, którzy próbują wpłynąć na naszą świadomość. To są ludzie, którzy próbują narzucić pewną narrację, którą chce Władimir Putin wrzucić Europie.
Maciej Wąsik, sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych
Reklama

Wąsik został zapytany, czy polskie rozwiązania prawne są dostosowane do takiej sytuacji. "Widzimy potrzebę zaostrzenia pewnych przepisów kodeksu karnego dotyczących szpiegostwa. Takie działania są już prowadzone wspólnie z ministrem sprawiedliwości. Myślę, że do tego dojdzie" - powiedział.

Wiceminister wyjaśnił też, że zdarzały się sytuacje, że przedstawiciele Rosji, jeśli służby nie mogły postawić im zarzutów w oparciu o obecne przepisy, byli po prostu wyrzucani z Polski i otrzymywali zakaz wjazdu.

Czytaj też

Jak podkreślał jeszcze w marcu br. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości "obecne wyzwania stojące przed bezpieczeństwem państwa wymagają nowych rozwiązań". W związku z czym, resort miał pilnie przystąpić do prac nad zmianą przepisów dotyczących ochrony państwa przed działaniami ze strony obcych służb specjalnych (choć o potrzebie wprowadzenia takich modyfikacji mówiło się już od dawna).

Nowelizacja dostosowywać ma przepisy Kodeksu karnego do metod działań szpiegowskich prowadzonych z wykorzystaniem nowoczesnych środków technicznych. Projekt rozszerza również znamiona przestępstwa szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu. Nowe regulacje wzorowane mają być na przepisach francuskich. Karana będzie nie tylko działalność szpiegowska na rzecz obcego państwa, ale również inne formy ją maskujące. Projekt przewidywać ma objęcie karalnością również tzw. działalności wywiadowczej, polegającej na pozyskiwaniu lub przekazywaniu wiadomości, których ujawnienie lub wykorzystanie może naruszyć interes państwa m.in. w zakresie ochrony niepodległości, integralności terytorialnej, bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, czy obronności. Zagrożenie karą za szpiegostwo ma mieć charakter prewencyjny - podawał resort.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama