Reklama

Legislacja

Rząd obniża podatki i naprawia błędy Polskiego Ładu. Mundurowi mogą spać spokojnie?

Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Małopolska Policja

Stały Komitet Rady Ministrów 15 kwietnia przyjął do dalszych prac rządowych zmianę ustawy o PIT – poinformował w miniony piątek wiceminister finansów Artur Soboń. Nowelizacja jaką proponuje rząd zakłada m.in. obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. M.in. dzięki temu, jak zapewnia w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadinspektor Magdalena Rzeczkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Szef Krajowej Administracji Skarbowej, zniknąć ma m.in. problem z jakim część funkcjonariuszy służb mundurowych mierzyć musiała się na początku tego roku, kiedy ich uposażenia okazały się być niższe niż w grudniu.

Reklama

"Dzisiaj Stały Komitet Rady Ministrów na czele z @Lukasz Schreiber przyjął do dalszych prac rządowych zmianę ustawy o PIT #niskiepodatki. Dziękuję WSZYSTKIM za tygodnie dobrego dialogu społecznego i wspólnego projektu zmian podatkowych, który jest kompromisem uwzględniającym uwagi" – napisał w piątek wiceminister finansów Artur Soboń na swoim profilu na Twitterze.

Reklama

W środę, 13 kwietnia zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustawy, wprowadzającej zmiany w PIT. W projekcie ustawy proponuje się m.in. obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie też tzw. ulga dla klasy średniej. 

Czytaj też

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, to będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

Reklama

Rozwiązania systemowe

Na wprowadzenie korekt w systemie podatkowym czeka od 4 miesięcy m.in. spora rzesza funkcjonariuszy służb mundurowych. Wszystko dlatego, że – jak okazało się w dniu wypłaty styczniowych uposażeń – z uwagi na przepisy Polskiego Ładu kwoty jakie otrzymali mundurowi były niższe niż wcześniej. Jak tłumaczyli wtedy przedstawiciele resortu finansów oraz MSWiA, był to wynik błędu, który później naprawiono. Wyrównania na kontach funkcjonariuszy pojawiły się niedługo po tym jak otrzymali oni styczniowe wypłaty, a sposób poboru zaliczki na podatek dochodowy został zmieniony. 

Czytaj też

Wprowadzone zmiany, jak oceniali specjaliści, są jednak rozwiązaniem tymczasowym, bowiem ostatecznie przy rocznym rozliczeniu podatkowym i tak spora część funkcjonariuszy musiałaby ponieść koszty Polskiego Ładu. Z zapowiedzi jakie teraz płyną z Ministerstwa Finansów wynika, że problem ten zostanie już niebawem – za sprawą zmian w ustawie o PIT – systemowo rozwiązany. O tym, że żaden funkcjonariusz zarabiający miesięcznie średnio do 12,8 tys. złotych brutto nie straci, zapewniała też w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceminister finansów i szef KAS, nadinsp. Magdalena Rzeczkowska. Jak mówi minister, przy stawce podatkowej 12 proc. niektórzy funkcjonariusze mogą nawet zyskać. 

Wszyscy obywatele mogą liczyć na systemowe rozwiązania. W Ministerstwie Finansów przygotowany został projekt zmiany ustawy o PIT. Jest on już po konsultacjach zewnętrznych i niebawem powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów. Przynosi korzystne rozwiązania dla wszystkich. Nowe przepisy obniżają stawkę podatku z 17 proc. do 12 proc. przy zachowaniu kwoty wolnej od podatku 30 tys. złotych i progu podatkowego 120 tys. złotych. Dodatkowo, chcemy żeby te regulacje weszły w życie od 1 lipca, ale oczywiście zastosowanie będą miały od stycznia 2022 roku, więc problem dopłat zaliczkowych się rozwiąże.
nadinsp. Magdalena Rzeczkowska, wywiad dla InfoSecurity24.pl z 15 kwietnia 2022 r.

Niższe mundurowe uposażenia wynikać miały m.in. z konstrukcji algorytmu wyliczania ulgi dla klasy średniej, a konkretnie z tego, że system stworzono z myślą o pracownikach podlegających ubezpieczeniu społecznemu, podczas gdy funkcjonariusze odprowadzają jedynie składkę zdrowotną. Teraz, kiedy ulga dla klasy średniej ma zostać, zgodnie z rządowymi zapowiedziami, zlikwidowana, a stawka podatkowa obniżona z 17 proc. do 12 proc. może okazać się, że problem zniknie, na co zresztą zapewne liczą nie tylko mundurowi, ale także przedstawiciele innych grup zawodowych.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze