Legislacja
Projekt ustawy antyszpiegowskiej z poparciem komisji. Krajewski: adekwatne narzędzia dla kontrwywiadu
Projekt ustawy antyszpiegowskiej przewiduje kary nawet do dożywocia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na następnym posiedzeniu Sejmu rozwiązania zostały przyjęte - ocenił w piątek poseł PiS Jarosław Krajewski. „Wprowadzamy z jednej strony podwyższenie kar, z drugiej adekwatne narzędzia prawne dla służb kontrwywiadowczych, które będą mogły na podstawie prawa i w granicach prawa skuteczniej ścigać sprawców szpiegostwa” - zaznaczył.
Na dzisiejszym posiedzeniu komisja do spraw służb specjalnych wyraziła poparcie dla projektu ustawy antyszpiegowskiej. Jak zaznaczył w piątek Jarosław Krajewski, projekt zaostrza kary za szpiegostwo nawet do dożywocia. Zgodnie z propozycją posłów PiS m.in. za udział w działalności obcego wywiadu przeciwko RP ma grozić kara od 5 lat pozbawienia wolności; za udzielanie obcemu wywiadowi wiadomości, której przekazanie może wyrządzić szkodę RP ma grozić kara od 8 lat więzienia albo dożywocie; za udział w działalności obcego wywiadu polegającej na prowadzeniu dezinformacji ma grozić kara od lat 8; za dokonanie sabotażu, dywersji lub prowadzeniu działań o charakterze terrorystycznym wymiar kary ma wynosić od 10 lat więzienia albo dożywocie; za organizowanie lub kierowanie działalnością obcego wywiadu grozić ma kara od 10 lat więzienia lub dożywocie.
Jarosław Krajewski zaznaczył, że oprócz podwyższenia kar projekt przewiduje możliwość pozbawienia praw publicznych osób skazanych pełnomocnym wyrokiem sądu za szpiegostwo, ale również pozbawienie praw emerytalnych. Jak ocenił, "szpiegostwo jest najgroźniejszym z przestępstw, jakie można sobie wyobrazić przeciwko naszej wspólnocie narodowej, przeciwko naszemu państwu".
Czytaj też
"Wprowadzamy z jednej strony podwyższenie kar, z drugiej adekwatne narzędzia prawne dla służb kontrwywiadowczych, które będą mogły na podstawie prawa i w granicach prawa skuteczniej ścigać sprawców szpiegostwa" - zaznaczył.
Jak podkreślił, rozwiązania proponowane w projekcie powinny zostać poparte przez wszystkie kluby parlamentarne. "Mamy do czynienia z mocnym postawieniem na bezpieczeństwo naszego państwa i obywateli" - ocenił.
Zapytany, kiedy ustawa ma szansę zostać przyjęta przez Sejm, wskazał, że może to nastąpić na przyszłym posiedzeniu.
Czytaj też
"Jesteśmy na półmetku, jeśli chodzi o prace w Sejmie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na następnym posiedzeniu na początku lipca odbyło się drugie czytanie i by Sejm mógł przyjąć rozwiązania prawne, które proponujemy jako grupa posłów PiS" - powiedział. "Nadzwyczajna komisja sejmowa ds. zmian w kodyfikacjach rozpatrzyła już projekt ustawy wraz z autopoprawką i poprawkami. Jesteśmy na ostatniej prostej" - dodał poseł.